Radio Białystok | Sport | Remis Jagiellonii z Zagłębiem Lubin [zdjęcia]

Remis Jagiellonii z Zagłębiem Lubin [zdjęcia]

18.03.2023, 17:01, akt. 21:17

Piłkarze Jagiellonii Białystok nie potrafili wygrać z bezpośrednim rywalem w walce o pozostanie w lidze. Żółto-czerwoni zremisowali w sobotę (18.03) z Zagłębiem Lubin 2:2 (0:1). Oba zespoły sąsiadują w tabeli, tuż nad strefą spadkową.

Jagiellonia Białystok - Zagłębie Lubin, 18.03.2023, fot. Joanna Szubzda

Zagłębie strzeliło gola w 1. minucie

Broniąca się przed spadkiem z piłkarskiej ekstraklasy Jagiellonia zremisowała z KGHM Zagłębie Lubin 2:2.

Jagiellonia Białystok przegrywała od 1. minuty 0:1. Po wrzucie z autu piłka trafiła do Mateusza Grzybka, ten z boku pola karnego wygrał akcję z Michałem Pazdanem, podał w pole karne, a Słoweniec Sasa Zivec trafił pod poprzeczkę bramki Jagiellonii dając lubinianom prowadzenie.

Po takim obrocie sprawy Zagłębie cofnęło się i zmusiło miejscowych do ataku pozycyjnego. Białostoczanie utrzymywali się przy piłce, długo ją rozgrywali i szukali różnych rozwiązań, by stworzyć bramkowe sytuacje.

W 13. minucie - po akcji hiszpańskich graczy Marca Guala i Jesusa Imaza - ten ostatni uderzał z pola karnego głową, ale nie trafił w światło bramki.

W 18. minucie to goście mieli sytuację bramkową, ale wbiegający w pole karne Tomasz Pieńko przerzucił piłkę nie tylko nad Zlatanem Alomerovicem, który po chorobie i absencji w jednym meczu wrócił do gry, ale i nad bramką.

Żółto-czerwoni mogli wyrównać m.in. w 19. minucie. Jesus Imaz zagrał w pole karne, a piłkę z piątego metra obok bramki posłał Jakub Lewicki.

Pierwszy celny strzał białostoczanie oddali w 33. min - uderzył czeski pomocnik Michal Sacek, ale w środek bramki.

Odwołany karny

W ostatniej akcji pierwszej części meczu sędzia podyktował rzut karny przeciwko Jagiellonii Białystok. W pierwszej chwili uznał, że faulowany był jeden z piłkarzy gości. Po sprawdzeniu sytuacji na monitorze - sędzia Bartosz Frankowski odwołał swoją pierwotną decyzję i zakończył pierwszą część meczu.

Żółto-czerwoni wyrównali wynik meczu kilka minut po wznowieniu gry. W polu karnym faulowany Taras Romanczuk i sędzia od razu podyktował rzut karny. Do piłki podszedł Jesus Imaz, ale jego pierwszy strzał obronił bramkarz Sokratis Dioudis.

Chwilę później sędzia Bartosz Frankowski nakazał powtórkę karnego, bo bramkarz nieprzepisowo - zbyt szybko - wyszedł z linii bramkowej podczas strzału. Z jedenastego metra znowu identycznie uderzył Jesus Imaz i znowu piłkę obronił bramkarz gości, ale był bezradny wobec dobitki Marca Guala.

W 57. minucie goście powinni znowu wyjść na prowadzenie, ale Kacper Chodyna nie trafił z dziewięciu metrów, piłka przeszła nad poprzeczką.

W 72. minucie Jaga objęła prowadzenie. Michał Pazdan wykończył rzut rożny i strzałem z kilku metrów trafił do siatki rywali

Żółto-czerwoni cieszyli się z prowadzenie zaledwie kilka minut, bo już w 75. minucie gola wyrównującego strzelił Kacper Chodyna.

Był to trzeci z rzędu mecz Jagiellonii z przeciwnikami bezpośrednio z nią walczącymi o pozostanie w najwyższej klasie rozgrywkowej. Wcześniej białostoczanie zremisowali w Legnicy z Miedzią i pokonali u siebie Górnika Zabrze.

Teraz piłkarze mają dwa tygodnie przerwy z powodu meczów reprezentacji. Następny mecz Jagiellonia zagra dopiero w poniedziałek (3.04) na wyjeździe ze Stalą Mielec.

Jagiellonia Białystok - KGHM Zagłębie Lubin 2:2 (0:1)

Bramka: 0:1 Sasa Zivec (1), 1:1 Marc Gual (54), 2:1 Michał Pazdan (72), 2:2 Kacper Chodyna (75)

Żółta kartka - Jagiellonia Białystok: Dusan Stojinovic. KGHM Zagłębie Lubin: Luis Mata.

W 52. i 54. minucie Jesus Imaz (Jagiellonia) nie wykorzystał rzutu karnego i jego powtórki.

Sędzia: Bartosz Frankowski (Toruń). Widzów: 6 658.

Jagiellonia Białystok: Zlatan Alomerovic - Paweł Olszewski (55. Tomas Prikryl), Dusan Stojinovic, Mateusz Skrzypczak, Michał Pazdan, Jakub Lewicki (55. Bartłomiej Wdowik) - Michal Sacek (84. Maciej Bortniczuk), Taras Romanczuk, Nene (73. Aurelien Nguiamba) - Jesus Imaz (73. Bartosz Bida), Marc Gual.

KGHM Zagłębie Lubin: Sokratis Dioudis - Mateusz Grzybek, Aleks Ławniczak, Jarosław Jach, Luis Mata - Kacper Chodyna, Łukasz Łakomy, Tomasz Pieńko (76. Filip Starzyński), Marko Poletanovic (88. Tomasz Makowski), Sasa Zivec (46. Tornike Gaprindaszwili) - Dawid Kurminowski (65. Martin Doleżal).

Studenci fizjoterapii na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku będą mogli odbywać zajęcia praktyczne w klubie piłkarskim Jagiellonia Białystok; najlepsi nawet z pierwszą drużyną grającą w ekstraklasie. Uczelnia i klub sportowy podpisały umowę w tej sprawie. Jagiellonia liczy, że w przyszłości młodzi fizjoterapeuci będą z klubem współpracować.

Dwóch piłkarzy Jagiellonii Białystok w jedenastce kolejki ekstraklasy

15.03.2023, 09:24

Obrońca Michał Pazdan i pomocnik Nene z Jagiellonii Białystok znaleźli się w jedenastce 24. kolejki piłkarskiej ekstraklasy.

Nene: Zdobyliśmy trzy punkty - to dla nas ważne [wideo]

11.03.2023, 23:21

Jagiellonia Białystok wygrała bardzo ważny mecz w ekstraklasie. W sobotę (11.03) pokonała u siebie 2:1 (2:1) Górnika Zabrze, również walczącego o utrzymanie w ekstraklasie.

Maciej Stolarczyk: Wsparcie kibiców w trudnych momentach dało nam dodatkową energię [wideo]

11.03.2023, 23:11

Jagiellonia lepsza od Górnika Zabrze - odskakuje od strefy spadkowej [zdjęcia, wideo]

12.03.2023, 00:54

Ekstraklasa podała terminarz 27. kolejki rozgrywek - kiedy Jagiellonia zagra z Lechią?

7.03.2023, 15:19

Jagiellonia Białystok zagra z Lechią Gdańsk w Poniedziałek Wielkanocny (10.04). Początek meczu i relacji w Polskim Radiu Białystok o 15:00.

Czy los trenera Stolarczyka jest przesądzony? - felieton Jerzego Kułakowskiego

7.03.2023, 14:49

Ten tydzień może być decydujący dla dalszych losów Jagiellonii. Wynik sobotniego (11.03) meczu z Górnikiem Zabrze ma duże znaczenie, ale też nie przesądzi o utrzymaniu w ekstraklasie lub o spadku z niej.