Radio Białystok | Wiadomości | Studenci fizjoterapii UMB będą kształcić się we współpracy z zespołami piłkarskimi Jagiellonii

Studenci fizjoterapii UMB będą kształcić się we współpracy z zespołami piłkarskimi Jagiellonii

15.03.2023, 14:04, akt. 14:14

Studenci fizjoterapii na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku będą mogli odbywać zajęcia praktyczne w klubie piłkarskim Jagiellonia Białystok; najlepsi nawet z pierwszą drużyną grającą w ekstraklasie. Uczelnia i klub sportowy podpisały umowę w tej sprawie. Jagiellonia liczy, że w przyszłości młodzi fizjoterapeuci będą z klubem współpracować.

Jagiellonia Białystok - Raków Częstochowa, 24.02.2023, fot. Joanna Szubzda
Jagiellonia Białystok - Raków Częstochowa, 24.02.2023, fot. Joanna Szubzda

Studenci będą odbywali zajęcia w bazie treningowej Jagiellonii

Według obu stron, to pierwsza w kraju taka umowa o współpracy między uczelnią medyczną i klubem sportowym z najwyższego szczebla rozgrywek.

Studenci będą odbywali zajęcia w bazie treningowej Jagiellonii przy ul. Elewatorskiej w Białymstoku. Od nowego roku akademickiego będą to ćwiczenia włączone do programu zajęć, a w czasie wakacji ruszą też praktyki. Zajęcia studentów kierunku fizjoterapia UMB dotyczyć będą m.in opieki fizjoterapeutycznej, przygotowania motorycznego i powrotu po kontuzji, treningu medycznego zapobiegającego ponownym urazom.

Studenci będą zdobywać wiedzę i umiejętności stykając się z realnymi kontuzjami piłkarzy, również tych z drużyn młodzieżowych. Najlepsi będą mieli okazję współpracować z pierwszym zespołem, grającym w piłkarskiej ekstraklasie.


W drużynach młodzieżowych klubu trenuje ponad dwustu młodych zawodników

Prezes SSA Jagiellonia Białystok Wojciech Pertkiewicz przypomniał, że w drużynach młodzieżowych klubu trenuje ponad dwustu młodych zawodników. Przyznał, że w ostatnim czasie w klubie było dość dużo kontuzji, zwracał uwagę na znaczenie działań prewencyjnych, by do urazów nie dochodziło, ale też na znaczenie poziomu opieki, gdy zawodnik jest kontuzjowany i by mógł jak najszybciej wrócić do pełni zdrowia. "Dla piłkarzy czas to pieniądz, dla klubu również" - mówił.

Wyraził nadzieję, że najlepsi wykształceni na UMB młodzi fizjoterapeuci w przyszłości dołączą do sztabu medycznego pierwszego zespołu Jagiellonii. "Pierwsze kroki zrobią we współpracy z naszą akademią (drużyny młodzieżowe - przyp. PAP), tam zawodnicy również doznają bardzo poważnych kontuzji" - dodał Wojciech Pertkiewicz.

Szef działu medycznego Jagiellonii, ortopeda Michał Kwiatkowski mówił, że fizjoterapia sportowa rozwija się w ostatnich latach bardzo szybko. On też wyraził nadzieję, że wśród studentów znajdą się osoby zainteresowane współpracą z klubem. Na początku studenci będą uczyć się w klubie, a gdy osiągną już jakiś poziom, będą angażowani w pomoc sztabowi medycznemu. Podkreślał, że pracy nie brakuje. "Statystyki nie oszukamy, liczba kontuzji zmniejszyła się, ale one będą" - mówił. Zaznaczył, że ze statystyki nie wynika jednak, by było ich więcej, niż w klubach europejskich o znacznie większych możliwościach.

Studenci UMB będą odbywali w klubie ćwiczenia z przedmiotu fizjoterapia kliniczna w medycynie sportowej. "Chcemy zaoferować studentom fizjoterapii coś unikatowego, unikalnego, czego inni studenci w kraju nie mają" - mówił prodziekan ds. jakości kształcenia i programów studiów Wydziału Nauk o Zdrowiu tej uczelni dr hab. Mateusz Cybulski.

"To sytuacja, w której wygrywają obie strony. My wygrywamy to, że nasi absolwenci będą rzeczywiście osobami wykształconymi w kierunku medycyny sportowej, natomiast klub zyskuje pogląd na dostępnych specjalistów i ma też wpływ na to, w jaki sposób będą oni kształceni" - dodała koordynator przedmiotu Katarzyna Emich.

Zwracała uwagę, że udało się stworzyć plan, w ramach którego studenci IV roku fizjoterapii będą przechodzić przez pełen zakres opieki fizjoterapeutycznej, czyli będą zajmowali się kontuzjami, rehabilitacją sportowców z urazami i ich powrotem do sprawności po kontuzji. Do tego poznają specyfikę urazów sportowców w różnym wieku, bo będą to też kontuzje juniorów a nawet kadetów, czyli kilkunastolatków.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Dwóch piłkarzy Jagiellonii Białystok w jedenastce kolejki ekstraklasy

15.03.2023, 09:24

Obrońca Michał Pazdan i pomocnik Nene z Jagiellonii Białystok znaleźli się w jedenastce 24. kolejki piłkarskiej ekstraklasy.


Jagiellonia lepsza od Górnika Zabrze - odskakuje od strefy spadkowej [zdjęcia, wideo]

12.03.2023, 00:54

Jagiellonia Białystok wygrała bardzo ważny mecz w ekstraklasie. W sobotę (11.03) pokonała u siebie 2:1 (2:1) Górnika Zabrze, również walczącego o utrzymanie w ekstraklasie.


Ekstraklasa podała terminarz 27. kolejki rozgrywek - kiedy Jagiellonia zagra z Lechią?

7.03.2023, 15:19

Jagiellonia Białystok zagra z Lechią Gdańsk w Poniedziałek Wielkanocny (10.04). Początek meczu i relacji w Polskim Radiu Białystok o 15:00.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WOMENS VOICE

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


fot. Paweł Wądołowski
REGION
27.02.2024, 17:31, akt. 18:25

Powiat grajewski świętuje 25-lecie


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok