Kłamstwo katyńskie

20 kwietnia 2023

Memoriał Zbrodni Katyńskiej w Muzeum Pamięci Sybiru, fot. Monika Kalicka
Memoriał Zbrodni Katyńskiej w Muzeum Pamięci Sybiru, fot. Monika Kalicka



0:00
0:00
Kłamstwo katyńskie | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W programie o kłamstwie katyńskim. Jest ono nieodłącznie związane z tą zbrodnią i zostało zaplanowane z chwilą, kiedy zapadła decyzja o rozstrzelaniu polskich oficerów. Świadczy o tym m.in. przeprowadzenie wywózki na Sybir ich rodzin. Nikt nie miał się o nich dopytywać. 

Na szczęście część wywiezionych mogła opuścić Rosję po umowie Sikorski-Majski. Sprawa jeszcze bardziej się zagmatwała po tym, jak jedno z miejsc zbrodni zostało odkryte przez Niemców w 1943 roku. Stąd też przeprowadzono mnóstwo działań, które miały zaprzeczać sowieckiej winie. 

Nie powiodły się jednak one, bo w 1990 roku Rosja przyznała się do zbrodni katyńskiej publikując odpowiednie dokumenty. 



Gość Lecha Pilarskiego: 


- profesor Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku


Obława Augustowska - nowe muzeum w 80. rocznicę zbrodni 


W 80. rocznicę zbrodni Instytut Pileckiego otwiera w Augustowie nowe miejsce na muzealnej mapie województwa podlaskiego - Dom Pamięci Obławy Augustowskiej.



Rok 2025 rokiem generała Sosnkowskiego


Sejm ustanowił rok 2025 rokiem gen. Kazimierza Sosnkowskiego. Uhonorowano w ten sposób "człowieka symbolu wytrwałej walki o niepodległość, znakomitego organizatora Wojska Polskiego i niezłomnego orędownika sprawy polskiej na arenie międzynarodowej" w 140. rocznicę jego urodzin.



Stasi - miecz i tarcza komunistów w NRD


Złowroga niemiecka tajna policja Stasi, czyli enerdowskie tajne służby. Porównanie z naszymi służbami UB i SB. W rozmowie z Lechem Pilarskim opowiada dr Filip Gańczak, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie.



Dzieje szczecińskiej Solidarności


Henryk Perkowski, 20-latek z okolic Zambrowa to pierwsza ofiara masakry w Szczecinie w grudniu 1970. O nim i o nowo powstałym Centrum Solidarności Stocznia w Szczecinie w kolejnym programie "Tajemnice naszych czasów".



Etnografowie z przymusu


W audycji o etnografach i badaczach Syberii, a także o sytuacji w Kazachstanie, gdzie docenia się polskich badaczy.



Dlaczego alianci nas opuścili?


Do połowy 1943 roku alianci liczyli się z opiniami i oczekiwaniami polskiego sojusznika zaangażowanego w działania zbrojne od 1939 roku. Co się więc stało po czterech latach wojny, że w końcu trafiliśmy pod sowiecki but?



Nieistniejąca ulica Różańska


Co jakiś czas powracamy do historii Białegostoku i przyglądamy się dziejom poszczególnych ulic naszego miasta. To wszystko oczywiście w miarę postępu prac naszego gościa - historyka Wiesława Wróbla. W "Tajemnicach Naszych Czasów" porozmawiamy o nieistniejącej już ulicy Różańskiej w Białymstoku.



Nowy podział świata po II Wojnie Światowej


Zakończenie II Wojny Światowej to nie tylko kres rzezi narodów, ale też nowy podział świata. Pierwsze rozmowy to Teheran, kulminacja to Jałta, a finisz nastąpił w Poczdamie. Czy każda ze stron miała plan? Czy wynikało to z doraźnych korzyści i potrzeb.



Kontrowersyjna epoka Gierka


Epoka Gierka to okres w dziejach PRL-u do dzisiaj wzbudzający wiele kontrowersji. O niej porozmawiamy z dr Marcinem Markiewiczem i Jerzym Autuchiewiczem z białostockiego oddziału IPN.




 
 

Prowadzący:

Agnieszka Czarkowska



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok