Radio Białystok | Wiadomości | Białystok: Przybędzie mieszkań socjalnych
W Białymstoku rozpoczęła się budowa 60 mieszkań socjalnych. Trzy nowe budynki powstają przy ulicy Klepackiej.
Jak mówi dyrektor Zarządu Mienia Komunalnego - Andrzej Ostrowski, teraz w mieście jest 700 takich lokali. Potrzeby jednak są znacznie większe, bo niezrealizowanych wyroków eksmisji z prawem do lokalu socjalnego jest w Białymstoku około 400.
Główną przyczyną eksmisji są zaległości w opłatach. I choć nie zawsze sąd orzeka prawo do lokalu socjalnego, to i tak takich mieszkań jest mniej niż potrzeba.
Stąd urzędnicy starają się też przekształcać mieszkania komunalne o niższym standardzie na lokale socjalne, czy też wynajmować pomieszczenia od osób prywatnych, tak, jak jest to przy ul. Antoniuk Fabryczny.
Zgodnie z przepisami w lokalach socjalnych na jednego mieszkańca ma przypadać minimum 5 metrów kwadratowych. W blokach, które mają powstać przy ulicy Klepackiej jeszcze w tym roku, będą mieszkania o powierzchni od 27 do 55 metrów kwadratowych. (ew/koi)
Zobacz też:
Suwałki: Zagrzybione mieszkanie
Augustów: Mieszkania komunalne nie dla biednych
W krajach UE żyje 17 milionów ubogich pracowników