Radio Białystok | Wiadomości | Białystok: Badania wśród maturzystów

Białystok: Badania wśród maturzystów

17.06.2013, 20:32, akt. 20:32

Fot. Katarzyna J. Cichoń
Fot. Katarzyna J. Cichoń

Młodzi ludzie coraz częściej nie wierzą w to, że tytuł magistra pomoże w odnalezieniu się na rynku pracy. Wielu dziewiętnastolatków uważa też, że ich przyszłość zależy nie od nich samych, a od niekorzystnych warunków zewnętrznych - to smutne wnioski z badań przeprowadzonych wśród tegorocznych maturzystów z białostockich szkół.

Kampania, której celem jest promocja kierunków, po których łatwiej znaleźć pracę nie przynosi wielkich efektów - mówi Łukasz Kiszkiel z Instytutu Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku.

Z badań wynika też, że spada zainteresowanie studiowaniem. W 2010 roku o dalszym kształceniu na uczelniach wyższych myślało 78% maturzystów, podczas gdy w tym roku już tylko 64%.

Największym zainteresowaniem maturzystów cieszą się prawo i informatyka. Spada chęć studiowania np. budownictwa, co może odzwierciedlać kryzys w tej branży. Badanie "Matura i co dalej" przeprowadzili pracownicy Instytutu Socjologii UwB wśród maturzystów w 13 białostockich szkołach. (dd/wsz)Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Gwiazdka z Książką

"Drogi Święty Mikołaju" Nataszy Sochy i Magdy Mazur

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok