Radio Białystok | Wiadomości | Białystok: 5 lat zabiegów rotablacji
Pierwszy taki zabieg przeprowadzono w Białymstoku 5 lat temu, a od tej pory było ich już blisko 180. Klinika Kardiologii Inwazyjnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku jako jedna z nielicznych w Polsce przeprowadza zabiegi rotablacji czyli przewiercania się przez tętnicę. Dodatkowo jest jedynym w Polsce certyfikowanym ośrodkiem w kraju, mającym uprawnienia do prowadzenia takich szkoleń.
We wtorek (25.06) w Białymstoku podczas konferencji podsumowano tę metodę leczenia choroby wieńcowej.
Profesor Sławomir Dobrzycki z Kliniki Kardiologii Inwazyjnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku porównuje zabieg do drążenia tunelu za pomocą wiertła. Kardiolog wprowadza do naczynia wiertło o grubości ok. 1,5 - 2 mm pokryte mikrokryształkami diamentu. Następnie wiertło wiruje z prędkością od 140 do 200 tys. obrotów na minutę. W ten sposób poszerzane jest naczynie i modyfikowana blaszka miażdżycowa, co pozwala potem zastosowanie protezy wewnątrznaczyniowej.
Sam zabieg trwa ok. 30 minut, a pacjent może po nim już następnego dnia opuścić szpital. Taki zabieg stosowany jest u pacjentów z najtrudniejszymi przypadkami chorób - dodaje profesor Sławomir Dobrzycki. To są pacjenci z dużymi zmianami w tętnicy wieńcowej, gdzie normalne techniki przezskórnych interwencji wieńcowych są nieskuteczne.
Białostoccy lekarze jako jedyni w Polsce mają uprawnienia do prowadzenia szkoleń z tej metody leczenia. Przeszkoli już ok. 50 lekarzy z kraju i zagranicy - m.in. Rosji, Ukrainy, Serbii i Rumunii.
W białostockiej klinice operacje tą metodą wykonuje czterech lekarzy, którzy nauczyli się jej kilka lat temu w Budapeszcie. (wsz/mk)
Zobacz też:
Łomża: Nowoczesne badania kardiologiczne