Radio Białystok | Wiadomości | Zabójcze upały - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

Zabójcze upały - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

autor: Andrzej Ryczkowski, Kamil Kalicki

5.08.2016, 15:12, akt. 8.09.2017, 10:20

Do Podlaskiego wróciły upały. Zarówno w piątek (5.08), jak i na początku przyszłego tygodnia, termometry znów będą wskazywały ponad 30 stopni C.

Radiowy eksperyment - gotowanie jajek w nagrzanym samochodzie, foto: PRB
Radiowy eksperyment - gotowanie jajek w nagrzanym samochodzie, foto: PRB


0:00
0:00
Eksperyment Kamila Kalickiego i Andrzeja Ryczkowskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

To niebezpieczne warunki, które mogą powodować nie tylko niedogodności, ale i poważne konsekwencje dla zdrowia i życia. Nasze ciało na podwyższoną temperaturę reaguje intensywnym oddechem i przyspieszoną pracą serca - ma to na celu ochłodzenie organizmu.

To trudny okres dla dzieci i ludzi starszych, bo mają ograniczone odruchy obronne. W ich przypadku niezwykle łatwo przegrzewa się organizm. Do szczególnie niebezpiecznych sytuacji dochodzi, gdy w trakcie upału przebywamy w niezacienionych miejscach albo zamkniętych samochodach.

Surowe jajka w nagrzanym samochodzie

Dziennikarze Polskiego Radia Białystok Kamil Kalicki i Andrzej Ryczkowski przeprowadzili eksperyment. W nagrzanym samochodzie zostawili surowe jajka i co kwadrans rozbijali po jednym. W czasie doświadczenia (w słoneczny, letni dzień) temperatura wewnątrz auta przekroczyła 70 stopni Celsjusza.

Pozostawione w samochodzie jajko po 60 minutach zaczyna się ścinać, po 75 minutach jest ugotowane na miękko, a po półtorej godzinie - ugotowane na twardo.

Człowiek po 5 min. odczuwa skutki przegrzania

Ludzki organizm reaguje na tak wysoką temperaturę zdecydowanie szybciej. Po 5 minutach w takich upalnych warunkach zaczynamy odczuwać skutki przegrzania. Dalsze przebywanie w rozgrzanym wnętrzu auta, bez dopływu świeżego powietrza, może prowadzić do hipertermii (czyli stanu podwyższonej temperatury ciała), a nawet śmierci.

Pozostawione wewnątrz auta dzieci czy zwierzęta na takie warunki zareagują zdecydowanie szybciej niż użyte w eksperymencie jajka. Do tak nieodpowiedzialnych zachowań w Polsce dochodzi kilkakrotnie w ciągu roku. Na szczęście pod tym względem Podlaskie wypada bardzo dobrze, bo takich przypadków do tej pory nie było.

Pomoc to obowiązek

Trzeba pamiętać, że mamy obowiązek pomocy drugiemu człowiekowi. W upalny, słoneczny dzień, widząc zamknięte w samochodzie dziecko, nie można pozostać obojętnym. Jeśli drzwi są zamknięte a szyby całkowicie zamknięte, nie jesteśmy w stanie dostać się do środka a stan osoby w środku jest zły i nie ma czasu np. na telefon na policję, to prawo pozwala nam wybić szybę w celu ratowania życia lub zdrowia.

Jest to według kodeksu karnego stan wyższej konieczności i nie powinniśmy obawiać się negatywnych konsekwencji naszego działania. Podobne zasady pozwalają reagować w przypadku zamkniętych w pojeździe zwierząt.


| red: ary, zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Czym się obudzić? - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

21.10.2016, 15:22

Kawa, napój energetyczny, czy może ruch? Nasi dziennikarze sprawdzili co podnosi ciśnienie najszybciej.


Oszczędzajmy prąd i... pieniądze - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

14.10.2016, 15:25

Od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych miesięcznie możemy zaoszczędzić wyjmując z gniazdek wtyczki, które tkwią w nich na stałe.


Modne bieganie - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

2.11.2020, 08:50

Jesień to bardzo dobry moment, żeby zadbać o swoje zdrowie i odporność. Parki i lasy są otwarte, nie musimy w nich nosić maseczek. Zakładamy więc buty i zaczynamy przygodę z bieganiem!


Praca w upały - jak sobie radzić i czego wymagać od szefa

28.07.2016, 07:39

Jak podczas upałów radzą sobie pracujący na podwórku? Czego można wymagać od pracodawcy?





ZNAJDŹ NAS





KONKURS - Skok w szkolny rok














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok