Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku naukowcy i studenci dyskutowali o popełnianiu przestępstw w internecie

W Białymstoku naukowcy i studenci dyskutowali o popełnianiu przestępstw w internecie

16.03.2017, 17:25, akt. 17:47

Ponad połowa tzw. przestępstw z nienawiści popełniana jest w internecie - oceniają eksperci. W czwartek (16.03) na Uniwersytecie w Białymstoku odbyła się ogólnopolska konferencja na temat przestępstw popełnianych w sieci, w tym przestępstw o podłożu rasowym i narodowościowym.

neirfy, Fotolia.com
neirfy, Fotolia.com

Konferencję zorganizował Wydział Prawa Uniwersytetu w Białymstoku

Konferencję "Internet jako miejsce popełniania przestępstw" zorganizował Wydział Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. Jak powiedziała jedna z organizatorek dr hab. Ewa Guzik-Makaruk z Uniwersytetu w Białymstoku, pomysł na to spotkanie zrodził się wśród młodych naukowców zajmujących się kryminologią. Dyskutowano m.in. o dynamice cyberprzestępczości, motywacjach sprawców, ale też o tym, jak szukać rozwiązań tego problemu.

Przestępstwa z nienawiści - większość popełniana jest w internecie

Jak powiedział dr Maciej Duda z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, który bada przestępstwa z nienawiści, większość takich przestępstw jest popełniana właśnie w internecie. Badania Macieja Dudy objęły okres 2007-2015, sprawdzał on statystyki prokuratorskie. Doktor powiedział, że statystyki pokazują, iż rośnie dynamika przestępstw z nienawiści. W badanym przez niego okresie wzrosła ona o ponad 500 % (z 24 takich przestępstw odnotowanych w 2004 r. do ponad 1,1 tys. w 2015). - Rzadko które przestępstwo wykazuje taki wzrost, stąd pilna potrzeba dyskusji i podjęcia działań profilaktycznych - mówił Maciej Duda. Według niego wśród tych przestępstw można wyróżnić m.in. groźby bezprawne wobec grup lub osób ze względu na ich przynależność etniczną, wyznaniową lub narodową, znieważenia i nawoływanie do nienawiści wobec tych grup oraz propagowanie ustrojów totalitarnych na różnych portalach społecznościowych, forach czy stronach internetowych.

Jak poinformował naukowiec, ponad 60 % takich spraw jest umarzana przez niewykrywalność sprawców, mimo że, w prokuraturach do tego spraw przydzieleni się specjalizujący się w nich prokuratorzy, a same przestępstwa traktowane są jako "dużej wagi". Zaznaczył, że w tego typu sprawach IP komputera jest często niewystarczającym dowodem, aby udowodnić komuś winę.

Na konferencji rozmawiano też m.in. o kradzieży tożsamości w sieci

Podczas konferencji poruszano również inne tematy, m.in. bezpieczeństwa cybernetycznego, uzależnienia od internetu, kradzieży tożsamości w sieci i tzw. groomingu, czyli uwodzenia nieletnich w sieci. Wśród proponowanych metod walki z tego typu przestępstwami są m.in. współpraca międzynarodowa przy wykrywaniu sprawców, wprowadzenie kodeksu etycznego przez firmy dostarczające internet, działania edukacyjne i przypisanie użytkownikowi stałego adresu IP.

źródło: PAP | red: magStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Kult" Łukasza Orbitowskiego

RadioRower

OSP z Lipska ma nowy wóz strażacki, fot. Konrad Skokowski
LIPSK
19.10.2019, 18:17, akt. 18:23

OSP z Lipska ma nowy wóz strażacki

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok