Radio Białystok | Wiadomości | Więźniowie będą pomagać podlaskim samorządom w razie klęsk żywiołowych

Więźniowie będą pomagać podlaskim samorządom w razie klęsk żywiołowych

27.03.2017, 16:40, akt. 17:17

Więźniowie będą pomagać podlaskim samorządom w usuwaniu skutków klęsk żywiołowych. Porozumienie w tej sprawie podpisał wojewoda podlaski i Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Białymstoku.

Bohdan Paszkowski i płk Piotr Kondraciuk, fot. Grzegorz Pilat
Bohdan Paszkowski i płk Piotr Kondraciuk, fot. Grzegorz Pilat

Powołanie nowego dyrektora Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Białymstoku - relacja Grzegorza Pilata

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W poniedziałek (27.03) odbyła się w Białymstoku uroczystość związana z powołaniem nowego dyrektora Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej - płk. Piotra Kondraciuka.

Wsparcie dla samorządów

Porozumienie podpisane między inspektoratem a wojewodą dotyczy sześciu jednostek znajdujących się na terenie województwa. - Idea jest taka, aby w razie jakiejś klęski żywiołowej, zdarzeń tragicznych i dramatycznych, wykorzystać skazanych do usuwania skutków tych klęsk - powiedział płk Kondraciuk. Dodał, że inspektorat dysponuje dużą liczbą skazanych, którzy po odbyciu odpowiednich szkoleń będą mogli wspierać lokalne samorządy.

45 proc. skazanych pracuje

W Okręgowym Inspektoracie Służby Więziennej w zakładach karnych i aresztach śledczych przebywa ok. 4 tys. więźniów (dotyczy to ośmiu jednostek inspektoratu - sześciu na terenie Podlaskiego i dwóch na terenie ościennych województw: mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego). Jak mówił Kondraciuk, obecnie zatrudnionych jest ok. 45 proc. z nich - przede wszystkim do prac w więzieniu, ale także poza nim - więźniowie zatrudniani są w firmach i przez lokalne samorządy. Płk Kondraciuk mówił, że praca jest nie tylko ważnym elementem resocjalizacji, ale też dzięki odpłatnej pracy zmniejsza się koszt też utrzymania więźniów.

Szkolenia dla więżniów i strażników

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski mówił, że to porozumienie będzie bardzo ważne w sytuacjach kryzysowych, bo dzięki niemu będzie można podjąć współdziałanie. Dodał, że z jednej strony urząd wojewódzki będzie wspierał poszczególne samorządy w zatrudnianiu w tym czasie więźniów, z drugiej - urząd będzie oferował więźniom i funkcjonariuszom Służby Więziennej odpowiednie szkolenia.

Obecny na uroczystości wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński mówił, że obecnie w więzieniach w całym kraju przebywa 75 tys. osadzonych, z czego zatrudnionych jest 31 tys. więźniów. Jak dodał, z analiz wynika, że pracować mogłoby w sumie ok. 40 tys. osadzonych. Wiceminister ma nadzieję, że w zwiększeniu zatrudnienia więźniów pomoże też rządowy program "Praca dla więźniów".

źródło: PAP | red: zmj

ZOBACZ TEŻ:


Coraz więcej więźniów z podlaskich zakładów karnych pracuje

28.02.2017, 11:31

Coraz więcej więźniów z podlaskich zakładów karnych pracuje. Jak wynika ze statystyk Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w 2016 roku bezrobocie wśród skazanych wyniosło nieco ponad 20 procent. Z kolei rok wcześniej nie pracował prawie co trzeci skazany.


Wigilia w Zakładzie Karnym w Białymstoku. "To namiastka rodzinnej atmosfery"

5.01.2017, 20:03

Osadzeni w białostockim zakładzie karnym uczestniczyli w spotkaniu wigilijnym przed prawosławnymi świętami Bożego Narodzenia.


Suwałki: Resocjalizacja i poznawanie historii - więźniowie sprzątają miejsca pamięci

16.07.2016, 13:02

Prace te mają związek m.in. z obchodami 71. rocznicy Ofiar Obławy Augustowskiej z lipca 1945 roku
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


Podlaskie Podróże


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok