Radio Białystok | Wiadomości | Klastry firm branży metalowej z Podlaskiego i Brandenburgii będą współpracować

Klastry firm branży metalowej z Podlaskiego i Brandenburgii będą współpracować

20.04.2017, 16:16, akt. 16:40

Na nowe projekty technologiczne liczy m.in działający we wschodniej Polsce Klaster Obróbki Metali.

mat. pras.
mat. pras.

Podlaski klaster podpisze umowę z największym w Branderburgii

Klaster w najbliższych dniach w Hanowerze podpisze porozumienie o współpracy z Cluster Metal Industry - największą tego typu organizacją tej branży w Brandenburgii.

Umowa będzie podpisana w poniedziałek 24 kwietnia w obecności m.in. przedstawicieli polskiego rządu podczas prestiżowych targów przemysłowych Hannover Messe 2017, na których - pośród innych polskich firm - pokażą się również firmy z Klastra Obróbki Metali - powiedział dziennikarzom Janusz Poulakowski, dyrektor biura tego klastra. Targi odbędą się od 24 do 28 kwietnia.

Janusz Poulakowski dodał, że Polska jest w tym roku oficjalnym krajem partnerskim hanowerskich targów, a Niemcy to ważny partner gospodarczy Polski. 

Eksport Polski do Niemiec jest dziesięciokrotnie wyższy niż do Stanów Zjednoczonych (...). Od kraju, który był zapleczem taniej siły roboczej, był krajem kupującym tylko niemieckie technologie, obecnie mamy przewagę w eksporcie do Niemiec

- powiedział dyrektor Klastra Obróbki Metali Janusz Poulakowski. Dodał, że cieszy to tym bardziej, że połowę eksportu stanowią technologie.


Wyjazd do Hanoweru wspierają władze samorządowe

Branże metalowa i maszynowa (np. maszyn rolniczych) jest jedną z kluczowych w strategii rozwoju województwa podlaskiego, dlatego wyjazd wspierają samorządowe władze województwa podlaskiego. Członek zarządu województwa podlaskiego Stefan Krajewski powiedział, że każdy sukces podlaskich firm jest dla władz regionu bardzo ważny, bo świadczy o aktywności ludzi i ich umiejętnościach, a to wpływa na rozwój regionu, miejsca pracy. Dodał, że samorząd wspiera współpracę firm w ramach klastrów, bo to dodatkowo wzmacnia sukcesy firm i rozwój województwa.

Współpracę z klastrem z Brandenburgii Klaster Obróbki Metali zainicjował pół roku temu. Klastry oceniły wspólnie, że interesuje je m.in. współpraca w kształceniu kadr inżynierów i technologów, kształcenie zawodowe czy realizacja nowych rozwiązań technologicznych - powiedział Poulakowski. Po podpisaniu umowy odbędą się również rozmowy biznesowe.

W Hanowerze m.in. białostocki Promotech

W Hanowerze pokażą się m.in firmy: Promotech, Promotech KM, Nota, APS, Alnea Soldering, Poltra, Podkarpackie Zakłady Mechaniczne, Roztocze i Jazon. Wyjazd na targi współfinansują samorządy z województw Polski wschodniej w ramach środków, które przekazują na prowadzony przez nie wspólnie Dom Polski Wschodniej w Brukseli.

Promotech eksportuje 90 proc. swojej produkcji. Firma wytwarza zaawansowane technologicznie różne urządzenia i systemy dla przemysłu. Produkty trafiają do ponad 80 krajów na świecie. - Rynek niemiecki był zawsze dla nas bardzo istotnym rynkiem - powiedział prezes firmy Promotech Marek Siergiej. Dodał, że firma sprzedaje tam produkty pod własną marką, pod markami dealerów firmy oraz w kooperacji.

Promotech sprzedaje m.in. w Niemczech urządzenia do automatycznego wytwarzania otworów w wieżach siłowni wiatrowych, które firma robi jako jedyna na świecie. Niemcy kupują też m.in. wiertarki na podstawie elektromagnetycznej, wózki spawalnicze. 

Przeszliśmy już etap prostej kooperacji, bycia podwykonawcą, a teraz staramy się bardziej prezentować się jako producent i oferent gotowych, kompleksowych rozwiązań z zakresu najnowszych technologii

- dodał Marek Siergiej.

Klaster Obróbki Metali ma obecnie status Krajowego Klastra Kluczowego. Działa od 2006 r. Skupia ok. stu różnych podmiotów i instytucji, m.in. 71 firm z branży metalowej.

Koordynator Klastra Obróbki Metali Sebastian Rynkiewicz powiedział, że firmy z tego klastra w 2017 i 2018 r. pokażą się na kilkudziesięciu różnych prezentacjach w Europie. Firmy prezentują się wspólnie, a nie pojedynczo, co - jak mówił - doceniają i czego oczekują partnerzy z innych krajów europejskich. 

źródło: PAP | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Klaster Obróbki Metali na międzynarodowych targach MIDEST w Paryżu

16.12.2016, 15:29

Klaster Obróbki Metali jako Ambasadorowie Polskiej Gospodarki promują województwo podlaskie jako region technologiczny i innowacyjny.


Region: Klaster Obróbki Metali w gronie siedmiu Krajowych Klastrów Kluczowych

1.10.2015, 13:45

Klaster Obróbki Metali skupiający w większości podlaskie firmy zyskał wyższy status. Jest teraz Krajowym Klastrem Kluczowym.

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok