Radio Białystok | Wiadomości | Za 3 lata ma powstać nowy gmach biblioteki Uniwersytetu w Białymstoku

Za 3 lata ma powstać nowy gmach biblioteki Uniwersytetu w Białymstoku

6.06.2017, 14:31, akt. 15:10

Do 2020 roku ma powstać nowy gmach biblioteki Uniwersytetu w Białymstoku - poinformowały we wtorek (6.06) władze uczelni. Budynek stanie na kampusie uczelni, władze szacują, że jego koszt nie przekroczy 20 mln zł.

Wizualizacja biblioteki UwB, fot. Uniwersytet w Białymstoku
Wizualizacja biblioteki UwB, fot. Uniwersytet w Białymstoku

Dotychczasowy budynek biblioteki, który znajduje się w centrum miasta, wraz z przylegającym do niego budynkiem rektoratu został sprzedany władzom województwa podlaskiego za 25 mln zł. Sprzedaż miała związek z przenoszeniem poszczególnych wydziałów uczelni na nowy kampus, gdzie docelowo ma działać niemal cały uniwersytet. 

Biblioteka stanie na kampusie UwB

We wtorek (6.06) na konferencji prasowej przedstawiono projekt nowej biblioteki, która ma powstać na terenie przy obecnych budynkach kampusu. 

"Będzie to nowoczesna biblioteka dla pracowników i studentów"

Jak powiedział rektor Uniwersytetu w Białymstoku (UwB) prof. Robert Ciborowski, od momentu sprzedaży budynku biblioteki trwały starania, by na kampusie powstał jej nowy gmach. Dodał, że dzięki pieniądzom ze sprzedaży majątku te prace można rozpocząć. "Będzie to nowoczesna biblioteka dla pracowników i studentów" - mówił. 

W ramach przetargu uczelnia wybrała spółkę Demiurg, która stworzyła projekt. Biblioteka zostanie zbudowana na planie pięciokąta, będzie dwupiętrowa o powierzchni ponad 3 tys. m2. Bryła ma nawiązywać do budynków kampusu. Na parterze znajdzie się magazyn o powierzchni ponad 850 m2, który pomieści 500 tys. woluminów. Na tym poziomie znajdą się też pokoje pracy dla pracowników. Główną częścią na piętrze będzie atrium - zielone miejsce do wspólnego spędzania czasu, stąd będzie dostęp do czytelni z antresolą dla 150 osób, sali konferencyjnej oraz szkoleniowej. 

Gabinet ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego

W nowej bibliotece znajdzie się też gabinet urodzonego w Białymstoku ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, w którym znajdą się m.in. jego biurko i fotel, a także pamiątki i liczne publikacje należące do prezydenta. 

Jak mówiła architekt ze spółki Demiurg Inga Rolek, zaprojektowanie gmachu biblioteki było "bardzo trudnym zadaniem", bo obok niego stoją już budynki kampusu w określonej, ciekawej formie. Dodała, że nie chciała tego zaburzać, a właśnie nawiązać do tej formy architektonicznej. Mówiła, że wyzwaniem było też zaprojektowanie biblioteki na miarę XXI wieku, która byłaby nowoczesna, mogła pomieścić zbiory tradycyjne i elektroniczne, ale też, żeby mogła się rozwijać. 

Dyrektorka Biblioteki Uniwersyteckiej Halina Brzezińska-Stec zapewniła, że budynek będzie bardzo funkcjonalny z wydzieloną przestrzenią dla bibliotekarzy i użytkowników. Dodała, że obecnie biblioteka jest hybrydowa, która łączy księgozbiór elektroniczny i tradycyjny (obecnie 600 tys. woluminów). 

Czy 1 października 2020 roku studenci skorzystają z nowej biblioteki?

Po wyborze koncepcji biblioteki do końca roku ma być gotowy kompletny projekt budynku wraz z kosztorysem - zapowiedział kanclerz UwB Tomasz Zalewski. Jak wyjaśnił, pozwoli to na ogłoszenie przetargu na początku 2018 roku. Uczelnia liczy, że biblioteka powstanie do 2020 roku tak, aby - jak dodał Zalewski - 1 października studenci mogli już z niej korzystać.

Tomasz Zalewski pytany o koszt tej inwestycji, mówił, że "szacuje, że nie będzie drożej niż 20 mln zł". 

Nowy kampus UwB otwarto w 2015 roku. To największa inwestycja w dziejach uczelni; koszt budowy oraz wyposażenia obiektów w nowoczesny sprzęt to blisko 250 mln zł, w większości sfinansowany z funduszy unijnych. Swoje siedziby mają tam m.in. wydziały: matematyki, fizyki, informatyki oraz biologiczno-chemiczny. 

W planach jest także budowa obserwatorium astronomicznego

W najbliższych planach uczelni, oprócz biblioteki, jest również budowa obserwatorium astronomicznego. Obie inwestycje powstaną ze środków własnych UwB. W dalszych planach uczelni jest przeniesienie do kampusu także pozostałych wydziałów: humanistycznych oraz ekonomii. Natomiast wydziały prawa oraz pedagogiki (przy której będzie znajdował się też rektorat) mają pozostać w swoich siedzibach.

źródło: PAP | red: sk

ZOBACZ TEŻ:


10-lecie Podlaskiej Biblioteki Cyfrowej

9.12.2016, 13:12

Podlaska Biblioteka Cyfrowa jest współtworzona przez 17 instytucji kultury i nauki z całego województwa.


Abolicja biblioteczna w Książnicy Podlaskiej. Czytelnicy mogą też skorzystać z tzw. wrzutni

12.10.2016, 15:06

Przez dwa tygodnie można zwracać wypożyczone lektury bez płacenia kar za przetrzymywanie.


Region: Kampus nagrodzony w konkursie TOPBuilder 2016

11.12.2015, 14:54

Kampus Uniwersytetu w Białymstoku został doceniony przez kapitułę konkursu TOPBuilder 2016 organizowanego przez miesięcznik Builder. Statuetkę odebrali projektanci miasteczka akademickiego - prof. Marek Budzyński wraz z zespołem.


Białystok: Uniwersytet otworzył rok akademicki i kampus

7.10.2015, 14:45

Uroczyste "Gaudeamus" zabrzmiało na Uniwersytecie w Białymstoku. W tym roku akademickim uczelnia kształci ponad 13 tys. studentów.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


RadioRower


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok