Radio Białystok | Wiadomości | Dzień Zaduszny - dniem modlitw za wszystkich zmarłych

Dzień Zaduszny - dniem modlitw za wszystkich zmarłych

2.11.2017, 07:16, akt. 07:32

Dzień Zaduszny, obchodzony 2 listopada, po uroczystości Wszystkich Świętych, jest dniem modlitw za wszystkich zmarłych - zwłaszcza za dusze odbywające pokutę w czyśćcu. Tego dnia Kościół katolicki modli się w intencji ich zbawienia.

Cmentarz św. Rocha w Białymstoku, fot. Joanna Żemojda
Cmentarz św. Rocha w Białymstoku, fot. Joanna Żemojda

Istnienie czyśćca Kościół katolicki ogłosił jako dogmat na soborze w Lyonie w 1274 roku; na XXV sesji Soboru Trydenckiego (1545-1563) ogłoszono z kolei dekret, że duszom w nim przebywającym można pomagać, "zanosząc prośby przed tron Boży".

Drugiego listopada - w Dzień Zaduszny - będziemy wspominać wszystkich zmarłych, pójdziemy na cmentarze po to, by modlić się na grobach naszych bliskich, a przede wszystkim tych, którzy jeszcze oczekują na pełne oczyszczenie w czyśćcu i potrzebują naszej modlitwy. Ważne jest, żeby nawiedzenie cmentarza nie stało się zwykłą rodzinną wycieczką, ale żeby ocalić ten wymiar modlitewny całego święta - mówi metropolita warszawski ks. kard. Kazimierz Nycz.

Jak dodał, dla wszystkich - starszych i młodszych - zarówno Wszystkich Świętych, jak i Dzień Zaduszny to wspaniała okazja, "żeby przeżyć pogłębioną refleksję nad swoim życiem, zadać sobie pytanie, ku czemu ono zmierza". "Cmentarz zawsze sprzyja refleksji, że nasze życie zbliża się do śmierci, która dla człowieka wierzącego nie jest końcem, ale otwarciem na spotkanie z Bogiem" - powiedział kardynał.

Dzień Zaduszny pierwotnie miał być przeciwwagą dla pogańskich obrządków

Dzień Zaduszny zapoczątkował w chrześcijaństwie św. Odilon, opat benedyktynów w Cluny we Francji. Dzień ten miał być przeciwwagą dla pogańskich obrządków ku czci zmarłych. W 998 r. Odilon zarządził modlitwy za dusze zmarłych, wyznaczając na to pierwszy dzień po uroczystości Wszystkich Świętych, czyli 2 listopada. Termin i sama idea szybko się rozpowszechniły we Francji, Anglii, Niemczech i w Italii. W XIII wieku zwyczaj ten w Kościele katolickim stał się powszechny.

W Polsce Dzień Zaduszny obchodzimy od XII wieku

W Polsce tradycja Dnia Zadusznego, zwanego też zaduszkami, zaczęła się tworzyć już w XII wieku, a z końcem XV wieku była znana w całym kraju. W Zaduszki odwiedza się cmentarze i uczestniczy w mszach w intencji zmarłych. Tego dnia, na znak pamięci o tych, którzy odeszli, zapala się na ich grobach znicze i składa kwiaty.

Wśród różnego rodzaju form modlitewnej pamięci o zmarłych szczególne miejsce zajmują wypominki. Jest to specjalne nabożeństwo za zmarłych, podczas którego wyczytywana jest lista imion i nazwisk zmarłych osób, które wierni chcą w modlitwie polecać Bogu.

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Litewskie Zaduszki i palenie starych drewnianych krzyży na cmentarzu w Puńsku

1.11.2017, 14:09

Tradycyjne palenie starych drewnianych krzyży na cmentarzu oraz poetycki koncert ku pamięci zmarłych - to litewska tradycja zaduszkowa kultywowana od ponad 40 lat w Puńsku, gminie zamieszkiwanej w większości przez Litwinów.


Prawosławni odwiedzają cmentarze i świętują pamięć św. Jana Rylskiego

1.11.2017, 08:05

Odwiedzają groby swoich bliskich, stawiają znicze i kwiaty, modlą się za zmarłych. Wszystkich Świętych prawosławni świętują w zupełnie innym terminie - tydzień po zesłaniu Ducha Św. na Apostołów. Mimo to już od wielu lat również 1 listopada na prawosławnych cmentarzach jest dość tłoczno. Prawosławni świętują w tym czasie również pamięć św. Jana Rylskiego.


Uroczystość Wszystkich Świętych w Kościele katolickim

1.11.2017, 08:00

W Kościele katolickim w środę (01.11) uroczystość Wszystkich Świętych. Jest to dzień, w którym Kościół modli się za wszystkich świętych, zarówno tych wyniesionych na ołtarze, jak i tych anonimowych.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


Konkurs "Zagraj z nami"
14.06.2024, 07:01, akt. 15.06.2024, 07:04

Zagraj z nami! Trwa piłkarski konkurs na naszej antenie


"Auta na Bruku" w Białymstoku, fot. Michał Romańczuk
BIAŁYSTOK
14.06.2024, 14:59, akt. 15:01

"Auta na Bruku" w Białymstoku


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok