Radio Białystok | Wiadomości | Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego współpracuje z Klastrem Obróbki Metali

Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego współpracuje z Klastrem Obróbki Metali

16.01.2018, 13:54, akt. 14:03

Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego w Białymstoku będzie pomagać Klastrowi Obróbki Metali w szukaniu partnerów do współpracy za granicą oraz nowych rynków zbytu. We wtorek (16.01) w Białymstoku podpisano umowę w tej sprawie.

Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego współpracuje z Klastrem Obróbki Metali, fot. Adam Janczewski
Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego współpracuje z Klastrem Obróbki Metali, fot. Adam Janczewski

Współpracę sformalizowano

Fundacja i Klaster współpracują ze sobą od jakiegoś czasu, ale teraz tę współpracę sformalizowano.

Umowę podpisali prezes PFRR i jednocześnie członek rady Klastra Obróbki Metali Andrzej Parafiniuk oraz Anna Rynkiewicz, prokurent Centrum Innowacji i Rozwoju, które (pod wcześniejszą nazwą Centrum Promocji Podlasia) było inicjatorem powstania Klastra Obróbki Metali.

Klaster Obróbki Metali ma status Krajowego Klastra Kluczowego. Branża metalowa i maszynowa jest w strategii rozwoju województwa podlaskiego wymieniana jako jedna z najważniejszych. PFRR jest regionalną instytucją otoczenia biznesu.

Prezes Andrzej Parafiniuk powiedział, że fundacja od lat pomaga firmom w internacjonalizacji, czyli w szukaniu partnerów do współpracy za granicą, choćby w ramach sieci Enterprise Europe Network, która skupia około 500 podmiotów i działa w całej UE, ale ma też biura w różnych krajach na świecie.

(...) chodzi o to, żeby im pomóc poszukiwać partnerów do współpracy za granicą, bo rynek nasz lokalny, regionalny, czy krajowy dla wielu firm z naszego regionu jest zbyt mały. I po to, żeby się rozwijać muszą szukać nowych rynków

- powiedział dziennikarzom Parafiniuk.

Dodał przy tym, że często jest też tak, że jeśli nawet firmy z regionu chcą szukać partnera za granicą, to nie wiedzą czasami gdzie, na jakich rynkach. - My jesteśmy w stanie, dzięki właśnie tej sieci (Enterprise Europe Network) spróbować zrobić takie wstępne badanie, które rynki mogłyby być potencjalnie dobre dla danej branży, dla danej firmy - mówi Parafiniuk.

PFRR i Klaster Obróbki Metal zorganizują wyjazd firm na targi do Hannoweru

PFRR i Klaster Obróbki Metali organizują w kwietniu wspólnie wyjazd firm na prestiżowe targi branży metalowej do Hannoweru. Taki wyjazd miał już miejsce przed rokiem. - (...) przygotowujemy udział w targach w Hannowerze, gdzie branża metalowa będzie znowu bardzo silnie reprezentowana, gdzie będzie można rzeczywiście odbywać spotkania z potencjalnymi partnerami biznesowymi - mówił Parafiniuk.

Anna Rynkiewicz wskazała, że wspólna, duża prezentacja na targach robi większe wrażenie na potencjalnych partnerach, można też w ten sposób pokazać większy, silniejszy potencjał regionu. Dodała, że doświadczenie klastra jest takie, że np. płacąc za powierzchnię wystawienniczą dla większej ilości podmiotów, dostaje miejsce "bardziej okazałe, zauważalne". - A kiedy jesteśmy razem to widać województwo podlaskie, widać nasz region i widać potencjał - dodała Rynkiewicz.

PFRR liczy także na to, że firmy pokażą swoje możliwości i będą mogły korzystać - wspólnie z instytucjami otoczenia biznesu - z unijnych środków na promocję gospodarczą, które mają być w 2018 r. uruchomione z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020. Andrzej Parafiniuk dodał, że firmy w regionie potrzebują wsparcia w promocji gospodarczej.

Klaster Obróbki Metali ma status Krajowego Klastra Kluczowego. Działa od 2006 r. Skupia ok. stu różnych podmiotów i instytucji, m.in. 71 firm z branży metalowej.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Branża IT w Podlaskiem

12.01.2018, 14:59

Strategię rozwoju województwa podlaskiego uzupełniamy o piaty element czyli branżę IT. Stworzyliśmy już taki kapitał, ze trzeba myśleć o tego rodzaju firmach całkiem realnie w naszym regionie. Nie tylko w Białymstoku, ale również i w pozostałych miejscowościach.


Czas na branżę IT – białostocki Klaster InfoTech wznawia działalność

10.01.2018, 15:17

Dzięki tej inicjatywie firmy mają szybciej się rozwijać, ma być też więcej potencjalnych pracowników. W Białymstoku reaktywowany jest Klaster Informatyczny InfoTech.


Podsumowanie polsko-litewskiego projektu Klastra Obróbki Metali

2.01.2018, 17:21

Udało się zrealizować wszystkie założenia - ponadto współpraca będzie kontynuowana. Tak szef Klastra Obróbki Metali Sebastian Rynkiewicz podsumowuje realizowany w ubiegłym roku projekt "Wzrost konkurencyjności pogranicza polsko-litewskiego poprzez rozwój usług kooperacyjnych i klastrowych" współfinansowany z programu INTERREG V-A Litwa - Polska.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok