Radio Białystok | Wiadomości | Via Baltica: podpisana umowa na odcinek Śniadowo-Łomża Południe

Via Baltica: podpisana umowa na odcinek Śniadowo-Łomża Południe

9.02.2018, 12:23, akt. 13:12

380 mln zł będzie kosztował projekt i budowa prawie 17 km trasy S61 Via Baltica od węzła Śniadowo do węzła Łomża Południe. W piątek (9.02) w Śniadowie podpisano umowę z wykonawcą tej inwestycji.

Via Baltica: podpisana umowa na odcinek Śniadowo-Łomża Południe, fot. Paweł Wądołowski
Via Baltica: podpisana umowa na odcinek Śniadowo-Łomża Południe, fot. Paweł Wądołowski

Drogę zaprojektuje i zbuduje wybrana w przetargu firma POLAQUA sp. z o.o. Umowę podpisali z tą firmą dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku Wojciech Borzuchowski w obecności m.in. wiceministra infrastruktury Marka Chodkiewicza, przedstawiciela ministerstwa inwestycji i rozwoju, podlaskich samorządowców, parlamentarzystów PiS.

Wiceminister infrastruktury Marek Chodkiewicz powiedział, że "za dwa, trzy miesiące" będą przygotowane przez GDDKiA do realizacji dwa kolejne odcinki Via Baltica i wówczas "cały region będzie miał skomunikowanie z Warszawą, a tym samym z całą Europą Zachodnią".

To jest sytuacja nie do przecenienia. Moim zdaniem fantastyczna wręcz. Wreszcie cały odcinek drogi, cała Polska Wschodnia, która czekała na to tyle lat, będzie miała okazję uczestniczyć w realizacji tej drogi - mówił Marek Chodkiewicz.

Mówił o "żelaznej konsekwencji" w pracach obecnego rządu w tej sprawie i wobec wschodniej Polski.

Odcinek od węzła Śniadowo do węzła Łomża Południe, wraz z zadaniem od węzła Podborze do węzła Śniadowo, na który umowa została podpisana 30 stycznia połączą Łomżę z drogą ekspresową S8 w Ostrowi Mazowieckiej i dalej przez Wyszków – Marki - z Warszawą - podała białostocka GDDKIA.

Odcinek ma być gotowy do końca 2020 roku

Chodkiewicz dodał, że odcinek, na który podpisano w piątek umowę, ma być gotowy do końca 2020 r., inne odcinki Via Baltica w 2021. "To jest już jakaś perspektywa" - mówił Chodkiewicz.

Wiceminister dodał też, że chciałby, aby podpisany w piątek kontrakt był "modelowy" w kwestii współpracy wykonawcy z podwykonawcami inwestycji, by można było zapewnić wszystkim wykonawcom "umowy na piśmie" ze szczegółowym zakresem i terminami prac.

Zastępca dyrektora departamentu programów infrastrukturalnych w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju Paweł Szwajgier przypomniał, że z UE z programu Infrastruktura i Środowisko na cały odcinek Via Baltica od Ostrowi Mazowieckiej do Szczuczyna jest zaplanowane 1,5 mld zł. Nie ma jeszcze umów na te dotacje.

Dyrektor GDDKiA w Białymstoku Wojciech Borzuchowski powiedział, że POLAQUA jest znanym drogowcom wykonawcą, bo realizuje już inne inwestycje, np. budowała pierwszą nitkę obwodnicy Szczuczyna (na Via Baltica), a teraz buduje drugą jezdnię na tej obwodnicy.

Wojewoda podlaski ma nadzieję, że wszystko pójdzie zgodnie z planem 

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wyraził nadzieję, że wszystkie oczekiwania związane z budową Via Baltica się spełnią. Wymienił rozwój gospodarczy, społeczny, kulturalny regionu. Podobnie jak wszyscy lokalni samorządowcy, deklarował wszelką współpracę w trakcie realizacji inwestycji.

GDDKiA w Białymstoku poinformowało, że następną umową dotyczącą Via Baltica w Podlaskiem będzie ta dotycząca głównego fragmentu obwodnicy Łomży, czyli odcinka od węzła Łomża Zachód do węzła Kolno.

Podlaski fragment Via Baltica od Ostrowi Mazowieckiej do Szczuczyna to 90,9 km. To sześć inwestycji. Brakuje jeszcze umowy z wykonawcą prawie 13 km odcinka węzeł Łomża Zachód (z węzłem) – do węzła Kolno (bez węzła). Przetarg jest w toku - podaje GDDKiA.

Trwają prace przy budowie drugiej jezdni obwodnicy Szczuczyna, obwodnicy Suwałk, odcinka Suwałki-Budzisko (granica z Litwą). 

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Podpisano umowę na projekt i budowę ok. 20 km odcinka Via Baltica Podborze-Śniadowo

30.01.2018, 17:01

479,1 mln zł brutto będzie kosztował projekt i budowa ok. 20 km odcinka trasy S61 Via Baltica Podborze-Śniadowo. We wtorek (30.01) po południu w Ostrowi Mazowieckiej podpisano umowę w tej sprawie.


PKP PLK może projektować rewitalizację linii Łapy-Śniadowo i Śniadowo-Łomża

16.01.2018, 17:20

Spółka PKP PLK może projektować rewitalizację linii kolejowych Łapy-Śniadowo i Śniadowo-Łomża w Podlaskiem. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku wydała decyzje środowiskowe ws. tych inwestycji.


Czy opóźni się budowa obwodnicy Łomży? - GDDKiA jeszcze raz musi ocenić oferty w przetargu

16.01.2018, 07:24

Krajowa Izba Odwoławcza nakazała GDDKiA w Białymstoku przeprowadzić ponowną ocenę ofert w przetargu na projekt i budowę 13-km odcinka drogi S61 Via Baltica od węzła Łomża Zachód do węzła Kolno.


Do końca marca mają być podpisane wszystkie umowy na Podlaskie odcinki drogi Via Baltica

13.01.2018, 17:20

Do końca marca mają być podpisane umowy na wszystkie odcinki drogi S61 Via Baltica w Podlaskiem - poinformowała w sobotę (13.01) na konferencji prasowej Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku. Droga ma powstać do 2021 roku.


Co dalej z Via Balticą? Felieton Tomasza Kubaszewskiego

10.01.2018, 17:13

Nasi politycy miewają problemy z percepcją otaczającego nas świata, na przykład myląc drogę S16 z S61. O tym w felietonie Tomasza Kubaszewskiego.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!Dzień Rodziny w Hodyszewie, fot. Paweł Wądołowski
REGION
20.07.2024, 10:04, akt. 10:58

Dzień Rodziny w Hodyszewie

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok