Radio Białystok | Wiadomości | Studenci z całego kraju debatują w Białymstoku – zwracają uwagę m.in. na zbyt drogie bilety do teatru

Studenci z całego kraju debatują w Białymstoku – zwracają uwagę m.in. na zbyt drogie bilety do teatru

17.03.2018, 13:18, akt. 16:38

Lepszy dostęp do kultury wyższej, prawo na rynku pracy czy upamiętnienie ofiar marca'68 - to główne tematy poruszane na zjeździe Komisji Krajowej NZS. Do Białegostoku przyjechali studenci z kilkunastu polskich miast.

Piotr Mazur i Maria Cholewińska, fot. Marcin Mazewski
Piotr Mazur i Maria Cholewińska, fot. Marcin Mazewski

NZS chce większych zniżek dla studentów

Wciąż zbyt drogie bilety wstępu - to główny powód, dla którego za mało studentów chodzi do teatrów, opery czy filharmonii - uważa Niezależne Zrzeszenie Studentów i zapowiada współpracę z takimi placówkami, by dawały studentom dodatkowe zniżki.

To główny cel programu NZS "Kultura dla studentów", o którym jest mowa na sobotnio-niedzielnym (17-18.03) zjeździe Komisji Krajowej NZS w Białymstoku.

50 % ankietowanych studentów nigdy nie było w filharmonii

Podstawą do przyjętych planów w programie są wyniki badań przeprowadzonych wcześniej na ogólnopolskiej grupie ok. 600 studentów, z których wynika, to właśnie głównie ceny biletów powodują, że za mało studentów korzysta z tzw. kultury wysokiej.

Ogólnie wyszło, że studenci interesują się kulturą, z tym że właśnie dużo osób nie chodzi do teatru lub chodzi do teatru raz na rok. 48 proc. chodzi do teatru raz na rok, natomiast 50 proc. nigdy nie było w filharmonii i to jest zatrważające, ale można to poprawić tymi zniżkami i obniżeniem cen biletów - powiedziała koordynatorka programu "Kultura dla studentów" Milena Adamczyk.

Zaznaczyła, że mimo dotychczasowych ulg - ceny biletów i tak są dla studentów za wysokie.

Milena Adamczyk powiedziała, że rozmawiano już o programie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego jak również z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W resorcie nauki jest złożony wniosek w sprawie programu, ale za wcześnie jeszcze mówić o konkretach - zaznaczyła.

Studenci nie interesują się kulturą?

Na razie pilotaż programu działa od listopada 2017 r. w Poznaniu. Zniżki zaproponowały dwa teatry, było kilka wyjść do tych placówek - mówiła Milena Adamczyk. NZS zachęca, by w innych regionach, pod szyldem krajowego programu, działać na rzecz takich zniżek. Podczas obrad padały głosy, że są już lub były takie działania w innych miastach, ale padały także głosy, że były bezpłatne imprez kulturalne organizowane na uczelniach, którymi studenci się nie interesowali.

Milena Adamczyk mówiła, że główne cele programu "Kultura dla studentów" to zachęcanie młodych ludzi, by z niej korzystali, pokazywanie kultury jako "bodźca, który wyzwala różnorodne emocje i buduje kreatywność. Chodzi też o "budowanie pomostu" pomiędzy instytucjami kultury a studentami.

NZS promuje od dwóch tygodni program na portalu społecznościowym. Zachęcano w sobotę studentów do pisania recenzji czy felietonów z wydarzeń kulturalnych, opracowywania oferty współpracy z placówkami kultury. Program na dopracować grupa robocza.

Jakie prawa ma pracujący student?

Podczas zjazdu NZS będzie także mowa o planie na kampanię społeczną, która ma edukować studentów o ich prawach na rynku pracy, gdy np. podejmują się prac dorywczych. Przewodnicząca zarządu krajowego NZS Maria Cholewińska powiedziała, że studenci są często oszukiwani, wykorzystywani, gdy pracują np. w gastronomii czy w biurach. Kampania ma uświadamiać studentom, jakie mają prawa, czego mogą wymagać od pracodawców. Planowane są spotkania na uczelniach, na których działa NZS, oraz kampania internetowa. NZS chce ją przeprowadzić z partnerami ministerialnymi, instytucjonalnymi, związkami zawodowymi.

Komisja Krajowa NZS przyjęła uchwałę ws. marca'68

"W okrągłą, 50. rocznicę protestów z marca 1968 roku, Niezależne Zrzeszenie Studentów pragnie oddać hołd wszystkim ówczesnym strajkującym, a w szczególności studentom, którzy 30 stycznia doprowadzili do manifestacji piętnującej cenzurę, jaką władze PRL-u wprowadziły na inscenizację "Dziadów" w Teatrze Narodowym" - napisano w przyjętej uchwale.

NZS podkreśla w niej, że początek protestów studenckich w marcu 1968 r. był "masowym i spontanicznym zrywem młodzieży, która dojrzewała w Polsce Ludowej".

Strajki te są dla Niezależnego Zrzeszenia Studentów zdarzeniem szczególnym, ponieważ jego uczestnicy posłużyli za przykład wszystkim Polakom, dając im asumpt do walki z ograniczeniami wolności słowa - głosi uchwała.

Podkreślono także, że studenckie protesty były dla młodych ludzi "konfrontacją iluzorycznego wrażenia dobrobytu, jaki rozsiewała wśród swoich obywateli partia rządząca, z rzeczywistością, w jakiej żyli". "Próba utrzymania tradycji niezależności akademickiej od państwa oraz prawo do prawdy stanowiły inspirację dla pokolenia NZS, które sformalizowało się 12 lat po tych wydarzeniach" - głosi uchwała.

Przewodnicząca zarządu krajowego NZS Maria Cholewińska powiedziała, że dla jej organizacji wydarzenia z marca 1968 są ważne, bo to pierwszy zryw, który stał się inspiracją do powstania NZS 12 lat później.

To była tak naprawdę jedna z pierwszych przesłanek, jedna z pierwszych inspiracji dla powstania Niezależnego Zrzeszenia Studentów. (...) Te korzenie są dla nas bardzo ważne i to, że to był jeden z pierwszych zrywów stricte studenckich - powiedziała Maria Cholewińska.

W przyjętej uchwale NZS wyraża także "największy szacunek" tym, którzy "jako jedni z pierwszych odważyli się wystąpić przeciwko władzy ludowej na skalę krajową".

Upór, jaki zaprezentowali strajkujący w marcu 1968 roku, posłużył kolejnym pokoleniom za wzór walki z panującym reżimem, co ostatecznie przyczyniło się do odzyskania upragnionej wolności. Data 8 marca 1968 roku na zawsze zapisała się w kartach historii, jako niezmywalna hańba ówcześnie rządzących, próbujących siłą i przemocą ograniczać swobody obywatelskie oraz działalność artystyczną - napisano w uchwale.

Maria Cholewińska poinformowała, że obecnie w NZS działa ponad 2 tys. studentów na 36 polskich uczelniach.

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wydarzenia z marca '68 odcisnęły piętno także w Białymstoku - przypomina IPN

8.03.2018, 13:47

Przeważały masówki poparcia dla władzy w zakładach pracy, ale też podejmowano próby protestów przeciwko łamaniu wolności słowa. 


Jak będzie zagospodarowany Plac NZS? Ogłoszono konkurs

7.03.2018, 16:58

Ma to być przestrzeń, którą ludzie chętnie będą odwiedzać i z przyjemnością spędzą tam czas.





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego








źródło: nbp.pl
A TO CIEKAWE
25.04.2024, 09:53, akt. 12:37

Polski złoty ma już 100 lat








źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok