Radio Białystok | Wiadomości | Jest ugoda ws. budowy stadionu w Białymstoku

Jest ugoda ws. budowy stadionu w Białymstoku

autor: Edyta Wołosik

21.03.2018, 19:55, akt. 22.03.2018, 18:50

Władze Białegostoku zawarły pozasądową ugodę z pierwszym wykonawcą miejskiego stadionu, polsko-francuskim konsorcjum, które miasto pozwało w procesie cywilnym. O szczegółach strony nie chcą na razie mówić, przed SN wciąż zawieszone jest postępowanie kasacyjne w sprawie.

Budowa stadionu miejskiego w Białymstoku, 17.06.2014, fot. Wojciech Szubzda
Budowa stadionu miejskiego w Białymstoku, 17.06.2014, fot. Wojciech Szubzda

Jest ugoda ws. budowy stadionu w Białymstoku - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Spór trwa już 7 lat

Chodzi o kilkuletni proces o odszkodowanie, spór rozpoczął się w połowie 2011 r., kiedy miasto Białystok, z powodu opóźnienia, wypowiedziało umowę pierwszemu wykonawcy nowego stadionu, polsko-francuskiemu konsorcjum firmy Eiffage.

Ostatecznie obiekt został dokończony przez inną firmę, ale trzeba było za niego zapłacić więcej, od ponad trzech lat stadion jest już w całości użytkowany.

Władze miasta przed sądem domagały się odszkodowania od pierwszego wykonawcy; we wrześniu 2015 r. Sąd Apelacyjny w Białymstoku (jako sąd II instancji) w dużej części uwzględnił powództwo i - w prawomocnym wyroku - przyznał samorządowi ponad 100 mln zł z odsetkami.

Pozwane konsorcjum złożyło kasację do Sądu Najwyższego. W listopadzie 2016 r. Sąd Najwyższy przyjął ją do rozpoznania, miał się tym zająć w styczniu 2017 roku, ale - na zgodny wniosek obu stron - po raz pierwszy bezterminowo zawiesił wtedy postępowanie kasacyjne.


Bez rozstrzygnięcia ws. budowy stadionu miejskiego - postępowanie zawieszone


Poza sądem strony próbowały bowiem porozumieć się w sprawie ugody, z propozycją której wystąpił wobec miasta wykonawca. Ponieważ do takiego porozumienia ostatecznie nie doszło, w październiku ub. roku wpłynęły do SN zgodne wnioski stron o podjęcie zawieszonego postępowania kasacyjnego.

W lutym Sąd Najwyższy jednak ponownie zawiesił postępowanie kasacyjne. Zrobił to, ponieważ obie strony zadeklarowały, iż jednak chcą dojść do porozumienia i ugodowego zakończenia sporu, a sąd może rozpoznawać sprawę jedynie w zakresie złożonych skarg (a nie ustalać warunki ugody między stronami).

Jest ugoda między konsorcjum a władzami miasta

Konsorcjum Eiffage potwierdziło w czwartek (22.03), że doszło do zawarcia ugody z władzami Białegostoku, ale o szczegółach finansowych nie chce mówić. 

Mogę to (ugodę) potwierdzić, natomiast jeszcze ze względów proceduralnych sprawa jest w toku. Według nas, jeśli wszystkie dokumenty zostaną ostatecznie zatwierdzone, to ta ugoda kończy cały spór 

- powiedziała rzeczniczka Eiffage Polska Joanna Cendrowska.

O szczegółach nie chce też mówić magistrat, choć nikt z rozmówców nie zaprzecza, by doszło do porozumienia. Sprawa ma być przedstawiona radnym na sesji w najbliższy poniedziałek (26.03), prezydent zgłosił taki punkt do porządku obrad.

Według informacji, zawarta między stronami ugoda musi być jeszcze zatwierdzona przez Sąd Najwyższy, przed którym zawieszone jest postępowanie kasacyjne.

źródło: PAP

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Dotkliwe kary grożą Wigrom za brak właściwego oświetlenia stadionu

2.03.2018, 15:27

Najbliższy mecz w Suwałkach drużyna rozegra 10 marca. Polski Związek Piłki Nożnej chce, aby już wtedy murawa była mocniej doświetlona.


Bez rozstrzygnięcia ws. budowy stadionu miejskiego - postępowanie zawieszone

6.02.2018, 12:34

Sąd Najwyższy zawiesił we wtorek (6.02) postępowanie kasacyjne w sprawie sporu miasta Białystok z pierwszym wykonawcą miejskiego stadionu, polsko-francuskim konsorcjum - poinformowało biuro prasowe SN. Sąd zawiesił postępowanie na zgodny wniosek stron.


Kamery na Placu Dominikańskim mają poprawić bezpieczeństwo

24.01.2018, 10:30

W Sejnach ma być bezpieczniej. Na Placu Dominikańskim pojawiły się kamery. Jest to drugie, po stadionie, monitorowane miejsce w mieście.


Sąd Najwyższy rozpozna kasację w procesie dotyczącym budowy stadionu w Białymstoku

5.01.2018, 10:41

Na luty Sąd Najwyższy wyznaczył rozpoznanie kasacji w sprawie sporu miasta Białystok z pierwszym wykonawcą miejskiego stadionu, polsko-francuskim konsorcjum - poinformowało w czwartek (04.01) biuro prasowe SN. Postępowanie zostało podjęte na zgodny wniosek stron.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

Filmowe ferie zimowe z ŻUBROFFKĄ, zubroffka.pl
KULTURA
16.01.2021, 18:03, akt. 18:14

Filmowe ferie zimowe z ŻUBROFFKĄźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok