Radio Białystok | Wiadomości | W centrum przyrodniczym UwB można oglądać minerały, meteoryty i tektyty

W centrum przyrodniczym UwB można oglądać minerały, meteoryty i tektyty

12.04.2018, 17:29, akt. 18:22

Około 600 różnych minerałów, skamieniałości, meteorytów i tektytów można oglądać na wystawie w Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym Uniwersytetu w Białymstoku. To okazy podarowane uczelni przez parę białostockich geologów. Wystawa będzie czynna do końca bieżącego roku.

Ok. 600 minerałów, skamieniałości i meteorytów na wystawie w centrum przyrodniczym UwB, fot. dr Janusz Kupryjanowicz/UwB
Ok. 600 minerałów, skamieniałości i meteorytów na wystawie w centrum przyrodniczym UwB, fot. dr Janusz Kupryjanowicz/UwB

W centrum jest blisko 6 tys. eksponatów

Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. Profesora Andrzeja Myrchy działa od 1999 r., od kilku lat mieści się w Kampusie Uniwersytetu w Białymstoku. Znajduje się w nim ok. 6 tys. eksponatów. W ubiegłym roku geolodzy - Irena i Jan Data - podarowali uczelni blisko 800 okazów, z czego ok. 600 można obejrzeć obecnie na wystawie.

Wystawa prezentowana jest w jednej z sal centrum. Oprócz eksponatów w gablotach, przygotowane zostały makrofotografie najciekawszych eksponatów. Dzięki temu można w powiększeniu podziwiać barwy, kształty i strukturę okazów.

Jak mówił wcześniej kierownik Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego Wiesław Mikucki, zbiór podarowany przez państwa Datów to duży i znaczący zbiór dla centrum.

Minerały pochodzą m.in. z Maroka, Botswany oraz Brazylii

Wśród darów największy zbiór stanowią minerały i skamieniałości. Jest ich ponad 700. To - jak podkreślają naukowcy - niezwykle różnorodny zbiór, a do najcenniejszych okazów należą agaty. 

Wiele z nich pochodzi z polskich lokalizacji: z Nowego Kościoła, Płóczek i Rudna, znajdują się także okazy z Czech, Maroka, Botswany, Brazylii i Australii. W zbiorze znajdują się też m.in. ametysty kaktusowe, piryty, granaty, galena, kwarce szkieletowe i wiele innych minerałów ze wszystkich kontynentów.

Meteoryty z wystawy są najstarszymi eksponatami placówki

Cennym jest też zbiór meteorytów i tektytów, czyli bryłek zasobnego w krzemionkę naturalnego szkliwa, które powstały najprawdopodobniej w wyniku topienia się skał pod wpływem uderzenia meteorytów w Ziemię. Stanowią on zaczątek nowej kolekcji w Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym. Do tej pory w zbiorach było ich zaledwie kilka. Są to zarazem najstarsze eksponaty w zbiorach placówki.

Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze mieści się w przestronnym budynku w kampusie. W dziewięciu salach wystawowych na powierzchni 750 m kw. prezentowanych jest dziesięć ekspozycji stałych dotyczących przyrody północno-wschodniej Polski, rejonów polarnych, fauny mórz podzwrotnikowych, skamieniałości, minerałów i skał.

źródło: PAP | red: mag

ZOBACZ TEŻ:


Prof. Janusz Kowal doktorem honoris causa Politechniki Białostockiej

12.04.2018, 16:16

Wybitny naukowiec, autorytet w dziedzinie mechaniki, budowy i eksploatacji maszyn oraz automatyki i robotyki, prof. Janusz Kowal otrzymał w czwartek (12.04) tytuł doktora honoris causa Politechniki Białostockiej. To dziesiąty taki tytuł nadany przez uczelnię.


Polska Nagroda Inteligentnego Rozwoju dla Politechniki Białostockiej

12.04.2018, 07:47

Prezes Urzędu Patentowego nagrodziła Politechnikę Białostocką za projekt GoSmart, który ma łączyć badania naukowe z praktycznymi wdrożeniami w kilku krajach regionu Morza Bałtyckiego.


Nadanie tytułów doctor honoris causa na Uniwersytecie w Białymstoku

11.04.2018, 08:15

Wybitne badaczki i znawczynie literatury prof. Alina Kowalczykowa i dr hab. Halina Krukowska otrzymały w środę (11.04) tytuły doktora honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku. W sumie uczelnia nadała ten tytuł 17 osobistościom.


Jacek Żalek o reformie uczelni wyższych: oczekuje jej wielu naukowców

9.04.2018, 14:23

To będzie pierwsza od ponad 12 lat całościowa reforma uczelni wyższych. - Oczekuje jej wielu naukowców - tak uważa podlaski poseł Jacek Żalek, który mówił w poniedziałek (09.04) w Białymstoku o "Konstytucji dla nauki".
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


"Pokój z widokiem. Lato 1939" Marcina Wilka


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok