Radio Białystok | Wiadomości | Prof. Janusz Kowal doktorem honoris causa Politechniki Białostockiej

Prof. Janusz Kowal doktorem honoris causa Politechniki Białostockiej

12.04.2018, 16:16, akt. 19:55

Wybitny naukowiec, autorytet w dziedzinie mechaniki, budowy i eksploatacji maszyn oraz automatyki i robotyki, prof. Janusz Kowal otrzymał w czwartek (12.04) tytuł doktora honoris causa Politechniki Białostockiej. To dziesiąty taki tytuł nadany przez uczelnię.

Prof. Janusz Kowal doktorem honoris causa Politechniki Białostockiej, źródło: www.pb.edu.pl
Prof. Janusz Kowal doktorem honoris causa Politechniki Białostockiej, źródło: www.pb.edu.pl

Prof. Janusz Kowal doktorem honoris causa Politechniki Białostockiej - relacja Ryszarda Minko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Uroczyste nadanie tytułu

Jak mówił podczas uroczystości rektor Politechniki Białostockiej prof. Lech Dzienis, zaszczytny tytuł został nadany "uczonemu o międzynarodowym autorytecie, którego działalność koncentruje się wokół problemów dynamiki, układów mechanicznych oraz ich automatyki i sterowania".

Dzienis mówił, uczelnia nadaje ten tytuł od dziesięciu lat. W tym czasie uhonorowała nim 10 osób. - Widać wyraźnie, że nie szafujemy nim zbytnio, że naprawdę w tej dziesiątce są wybitni ludzie, wybitne autorytety, wybitni naukowcy, tacy, którzy przynoszą Politechnice Białostockiej dodatkową chwałę i zaszczyt przez to, że zgodzili się przyjąć ten tytuł - mówił.

Z wnioskiem o nadanie tytułu doktora honoris causa prof. Kowalowi wystąpił wydział mechaniczny PB, z którym naukowiec od lat współpracuje. Senat uczelni tytuł ten przyznał Kowalowi uchwałą z listopada 2017 roku.

Jak zaznaczył promotor pracy Kowala, dziekan wydziału mechanicznego PB prof. Andrzej Seweryn, Kowal to nie tylko wybitny naukowiec, ale też życzliwy człowiek. - Człowiek, na którym się wzorują nasi młodzi naukowcy i starają się, może za jakiś czas, mu dorównać - dodał.

Andrzej Seweryn mówił, że dzięki pomocy i doświadczeniu Kowala, białostocka uczelnia mogła rozwinąć badania na wydziale mechanicznym.

Janusz Kowal przyznał, że na politechnice "czuje się jak w rodzinie"

Kowal w rozmowie z dziennikarzami przyznał, że na Politechnice Białostockiej "czuje się jak w rodzinie". Mówił, że mechanika nazywana jest "królową nauk technicznych" i - jak dodał - jest podstawą w tej dziedzinie. Powiedział, że obecnie na białostockiej uczelni wspólnie z zespołem prowadzi badania w nowej dziedzinie dotyczącej sterowanych układów redukcji drgań hałasu, łączy zagadnienia z zakresu mechaniki i automatyki.

Janusz Kowal ma na swoim koncie wieloletnią współpracę z firmami; kierował - jak informuje PB - ponad 30 pracami naukowo-badawczymi, które zostały wdrożone w przemyśle, jest także współautorem 14 uzyskanych patentów. - Te zagadnienia, którymi się zajmuję zawsze były atrakcyjne dla przemysłu, dla gospodarki - powiedział Kowal. Dodał, że najpierw firmy interesowały się zredukowaniem hałasu i drgań, teraz także chodzi o automatyzację procesów produkcyjnych.

Profesor jest m.in. autorem ponad 250 artykułów

Profesor Janusz Kowal od 1973 roku jest związany zawodowo z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie; pełnił tam funkcję prorektora i dziekana wydziału inżynierii mechanicznej i robotyki. Jest autorem ponad 250 artykułów, autorem i współautorem 11 monografii i książek. Kowal pełnił funkcję przewodniczącego Kolegium Dziekanów Wydziałów Mechanicznych Polskich Uczelni Technicznych; obecnie jest jego honorowym przewodniczącym.

Konferencja dziekanów wydziałów mechanicznych

W czwartek (12.04) na Politechnice Białostockiej rozpoczęła się trzydniowa konferencja dziekanów wydziałów mechanicznych z całej Polski. Jednym z tematów jest reforma nauki przygotowywana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jak mówił prof. Seweryn, który jest obecnym przewodniczącym Kolegium dziekanów, naukowcy dyskutować będą na temat zmian, które czekają uczelnie w związku z reformą. Jednak - jak przyznał - trudno jest ocenić nową ustawę Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tzw. Ustawa 2.0, Konstytucja dla nauki), dopóki nie jest znany jej ostateczny kształt.

W ocenie prof. Janusza Kowala, który także uczestniczy w tej konferencji, przygotowywana ustawa ma dobre i złe strony. Wśród plusów wymienił m.in. szkoły doktoranckie, dzięki czemu - jak mówił - jest szansa na zatrzymanie najzdolniejszych na uczelni studentów. Z drugiej strony, pomysł, aby zniknęły z uczelni wydziały, jest - jego zdaniem - krokiem zbyt szybkim. Dodał, że ta zmiana powinna być wprowadzana etapami.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Polska Nagroda Inteligentnego Rozwoju dla Politechniki Białostockiej

12.04.2018, 07:47

Prezes Urzędu Patentowego nagrodziła Politechnikę Białostocką za projekt GoSmart, który ma łączyć badania naukowe z praktycznymi wdrożeniami w kilku krajach regionu Morza Bałtyckiego.


Nadanie tytułów doctor honoris causa na Uniwersytecie w Białymstoku

11.04.2018, 08:15

Wybitne badaczki i znawczynie literatury prof. Alina Kowalczykowa i dr hab. Halina Krukowska otrzymały w środę (11.04) tytuły doktora honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku. W sumie uczelnia nadała ten tytuł 17 osobistościom.


Na Politechnice Białostockiej przyznano statuetki absolwentom, którzy odnieśli sukces

28.03.2018, 14:29

Wynalazcy, architekci, przedsiębiorcy i sportowiec - to pierwsze czternastoosobowe grono Honorowych Ambasadorów Politechniki Białostockiej.


Prof. sir Leszek Borysiewicz doktorem honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku

26.02.2018, 15:05

Prof. sir Leszek Borysiewicz, światowej sławy biolog, były rektor Uniwersytetu w Cambridge w Wielkiej Brytanii, otrzymał w poniedziałek (26.02) tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku. To piętnasty tytuł doktora honoris causa nadany przez tę uczelnię.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Tele-Quiz Świerkowa 1 - elektryczna hulajnoga do wygrania!źródło: stock.adobe.com
TECHNOLOGIE
8.05.2021, 19:55, akt. 9.05.2021, 23:04

Technologia DAB+ - cyfrowa przyszłość radia

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok