Radio Białystok | Wiadomości | Czy przy wschodniej granicy Polski będzie płot chroniący przed ASF? Rząd zdecyduje w połowie maja

Czy przy wschodniej granicy Polski będzie płot chroniący przed ASF? Rząd zdecyduje w połowie maja

6.05.2018, 15:01, akt. 15:23

W połowie maja rząd zdecyduje, czy wzdłuż wschodniej granicy kraju realizowana będzie budowa płotu zabezpieczającego przed afrykańskim pomorem świń (ASF) - poinformował w niedzielę (06.05) minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

Afrykański pomór świń - obszar zapowietrzony, fot. Adam Dąbrowski
Afrykański pomór świń - obszar zapowietrzony, fot. Adam Dąbrowski

Spotkanie Krzysztofa Jurgiela z rolnikami

O to czy i kiedy powstanie na wschodniej granicy Polski ogrodzenie, które miałoby ograniczyć napływ dzików zakażonych wirusem afrykańskiego pomoru świń, szef resortu rolnictwa był pytany w niedzielę przez rolników z powiatów graniczących z rosyjskim obwodem kaliningradzkim. Jurgiel przyjechał na spotkanie do Bartoszyc w ramach projektu "Polska jest jedna".

Szef MRiRW zapowiedział, że decyzja w tej sprawie będzie rozpatrywana przez Radę Ministrów w połowie maja. Jak zaznaczył będzie ona oparta o opinie ekspertów.

Przypomniał, że polecenie przygotowania dokumentów związanych z planami budowy płotu otrzymał jesienią 2017 roku od Krajowego Zespołu Kryzysowego. Dodał, że jego resort przygotował projekt uchwały rządu i projekt ustawy w tym zakresie.

Odpowiadając na pytania rolników, Krzysztof Jurgiel podkreślił, że opracowanie takich projektów wymagało czasu, ponieważ trzeba było m.in. uzgodnić z ekologami i różnymi środowiskami sposób budowy.

- Jest to przygotowane, a czy będzie zrealizowane, decyzję podejmie rząd teraz w maju, biorąc po uwagę wszystkie za i przeciw - powiedział minister.

Ma powstać zapora o długości ok. 1200 km

Projekt zakłada budowę zapory o długości ok. 1200 km wzdłuż wschodniej granicy Polski z Ukrainą i Białorusią oraz obwodem kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej. Ma mieć ona formę płotu z siatki, o wysokości do 2 metrów, który będzie zakotwiczony na głębokości ok. pół metra. W pierwszej kolejności takie ogrodzenie miałoby powstać w miejscach, które są najbardziej zagrożone migracją dzików.

W Bartoszycach szef resortu rolnictwa ocenił, że przez ostatnie ponad dwa lata udało się doprowadzić do tego, że ASF już w zasadzie nie występuje w stadach świń hodowlanych. Przypomniał natomiast, że prowadzona jest akcja redukcji dzików, które - jak mówił - stanowią teraz "główny problem" rozprzestrzeniania się ASF w kraju.

ASF w Polsce

Afrykański pomór świń występuje w Polsce od 2014 r. Pierwszy przypadek u dzika stwierdzono w województwie podlaskim blisko granicy z Białorusią. Od początku trwania epizootii wykryto w Polsce 2058 przypadków u dzików oraz 108 ognisk u świń. 

Dotychczas cztery województwa objęte są ograniczeniami w związku z ASF: podlaskie, lubelskie, mazowieckie, warmińsko-mazurskie.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Politycy PiS - Zbigniew Kuźmiuk i Robert Telus spotykają się z mieszkańcami Podlaskiego

5.05.2018, 13:20

Politycy Prawa i Sprawiedliwości - Zbigniew Kuźmiuk i Robert Telus odwiedzą w weekend mieszkańców Podlaskiego. Zaplanowano 6 spotkań z wyborcami prowadzonych pod hasłem "Polska jest Jedna".


Prawo łowieckie, odszkodowania za szkody, konsekwencje ASF

5.02.2018, 15:53

Rozmawiamy z Grzegorzem Leszczyńskim - prezesem Podlaskiej Izby Rolniczej oraz Mariuszem Naćkowskim ze Stowarzyszenia Producentów Trzody Chlewnej "Podlasie".


Krzysztof Jurgiel: raport NIK o bioasekuracji ASF - nierzetelny

2.02.2018, 10:55

Ustalenia raportu Najwyższej Izby Kontroli o tym, że program bioasekuracji okazał się nieskuteczny, bo nie udało się zahamować rozwoju ASF w Polsce, są nierzetelne - ocenił w piątek (2.02) minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.


Żołnierze szukają padłych dzików z wirusem ASF w podlaskich lasach

19.01.2018, 09:09

To kolejny element walki z afrykańskim pomorem świń w województwie podlaskim. Żołnierze służby terytorialnej pod nadzorem inspekcji weterynaryjnej szukają padłych dzików z wirusem ASF.

ZNAJDŹ NAS

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok


Edward Redliński podczas wręczenia nagród marszałka województwa podlaskiego w 2013 roku, fot. Joanna Sikora
KULTURA
11.07.2024, 17:15, akt. 20:47

Edward Redliński nie żyje


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok