Radio Białystok | Wiadomości | "Lato w Pograniczu" - imprezy i wydarzenia niemal każdego dnia

"Lato w Pograniczu" - imprezy i wydarzenia niemal każdego dnia

30.06.2018, 15:49, akt. 17:01

Muzyka klezmerska, przedstawienia, spektakle i spotkania oraz koncerty muzyki jazzowej - to plan na lato w Sejnach i w Krasnogrudzie. W Ośrodku Pogranicze ruszył cykl imprez "Lato w Pograniczu".

Międzynarodowe Centrum Dialogu w Krasnogrudzie, fot. Joanna Sikora
Międzynarodowe Centrum Dialogu w Krasnogrudzie, fot. Joanna Sikora


 Do końca wakacji


Ośrodek "Pogranicze" w Sejnach zaplanował latem dla turystów kilkadziesiąt imprez i wydarzeń niemal każdego dnia. "Lato w  Pograniczu" potrwa do końca wakacji. Wszystko będzie się działo w Sejnach, gdzie mieści się siedziba Ośrodka Pogranicze, oraz w pobliskiej Krasnogrudzie - w dworze rodziny poety Czesława Miłosza, w którym mieści się prowadzone przez ośrodek Międzynarodowe Centrum Dialogu.

"Lato w Pograniczu" zainaugurowała w tym roku premiera spektaklu "Kokon", który powstał na podstawie tekstów Czesława Miłosza i Josifa Brodskiego. Spektakl można było obejrzeć w Białej Synagodze w Sejnach.

W sobotę wieczorem zaplanowano spotkanie z okazji urodzin Czesława Miłosza, które odbędzie się w Dworze w Krasnogrudzie. Najpierw będzie wieczór poetycki z udziałem litewskiego poety Vladasa Braziunasa, a po nim odbędzie się zbiorowe czytanie Czesława Miłosza pt. "Litwa po pięćdziesięciu dwóch latach".


"Kroniki Sejneńskie", jazz i orkiestra klezmerska


W ciągu prawie dwóch miesięcy Pogranicze kilkanaście razy zaprezentuje w Białej Synagodze w Sejnach spektakl teatralny "Kroniki Sejneńskie". "Kroniki" to spektakl o wielokulturowej historii Sejn, opowiadany słowami wspomnień najstarszych mieszkańców miasta, zapisanych kilkanaście lat temu. Najbliższy spektakl w niedzielę wieczorem.

W wakacje dawna jesziwa żydowska w Sejnach przeistoczy się w klubokawiarnię jazzową. W klubokawiarni Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - obok warsztatów - odbywać się będą koncerty oraz jam sessions. Zaplanowano m.in. występ Michaela Steinlaufa, Raphaela Rogińskiego oraz grupy Marycha River Brass Band.

Jedną z atrakcji będą koncerty Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego, który w tym roku wystąpi z repertuarem pod nazwą Kavanah - Za Sercem. Orkiestra powstała w 1996 roku. Sejneńscy muzycy zasilają dzisiaj warszawską scenę muzyczną, grają w wielu formacjach i tworzą własne inicjatywy muzyczne.


Koncerty jidysz i wieczór wspomnień


W Krasnogrudzie w Dworze Miłosza będzie można wysłuchać koncertów jidysz w wykonaniu Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej. W ramach cyklu Wolność - Solidarność 1968-2018 odbędą się spotkania m.in. z ks. Adamem Bonieckim, Andrzejem Jagodzińskim, Zbigniewem Machejem i Timothy Snyderem.

W dworze w Krasnogrudzie można przez wakacje oglądać wystawę o życiu Miłosza pt. "Miłosz. Szukanie Ojczyzny". W dworze prezentowane są fotografie, wiersze i multimedia - dotyczące jego dzieciństwa, zainteresowań i ważnych osób w jego życiu.

Tradycyjnie też w dworze, w rocznicę śmierci Miłosza 14 sierpnia, odbędzie się wieczór wspomnień pt. "Miłosz wobec kontrkultury". Wieczór zacznie się mszą św. w kościele w Żagarach, która odbywa się w dwóch językach - po polsku i litewsku.

Latem w Białej Synagodze będzie też można zobaczyć wystawę "Miłość i zgoda domu. Ozdoba makatkowa Sejneńszczyzny".


Na koniec "Misterium mostu"


Lato w Pograniczu zakończy się 22 sierpnia. Przed Dworem Miłosza w Krasnogrudzie zostanie zaprezentowane widowisko teatralno-muzyczne pt. "Misterium mostu".


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Krzysztof Czyżewski z Ośrodka Pogranicze w Sejnach laureatem nagrody im. ks. Józefa Tischnera

5.04.2018, 15:15

Znamy nazwiska laureatów nagrody im. księdza Józefa Tischnera. Wśród nich jest animator kultury, poeta i eseista, współtwórca Ośrodka "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" w Sejnach oraz Fundacji "Pogranicze" Krzysztof Czyżewski.


Sejneńskie "Pogranicze" z Europejską Nagrodą Kultury Księżniczki Małgorzaty

8.03.2018, 14:24

To wyróżnienie przyznawane jest od 10 lat przez Europejską Fundację Kultury. Ośrodek "Pogranicze - Sztuk, Kultur, Narodów" w Sejnach to pierwszy w historii laureat z Polski.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NASFotolia.com
26.05.2022, 07:09, akt. 07:18

26 maja - świętujemy Dzień Matki

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok