Radio Białystok | Wiadomości | W Łomży dr Maciej Kozłowski opowiadał o początkach Internetu w Polsce

W Łomży dr Maciej Kozłowski opowiadał o początkach Internetu w Polsce

autor: Paweł Wądołowski

17.12.2018, 16:39, akt. 16:53

Pierwsze połączenia z Internetem z Polski były oparte o łącze telefoniczne z Danią - mówił podczas spotkania ze studentami w Łomży jeden z ojców polskiego Internetu, dr Maciej Kozłowski.

Fotolia.com
Fotolia.com

Pochodzący z  Łomży naukowiec był jedną z osób, które pod koniec lat osiemdziesiątych umożliwiły dostęp Polski do międzynarodowej sieci

- Pierwszą siecią, z której mogliśmy skorzystać to była sieć BITNET. Because it's time network, która operowała wyłącznie w oparciu o mechanizmy poczty komputerowej. Łączność Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego Centrum Astronomicznego Mikołaja Kopernika z Zachodem. To zostało uruchomione w lipcu 1987 roku na zasadzie takiej, że dzwoniliśmy do Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Aarchus w Danii, gdzie było wyjście na Internet - mówił w Łomży dr Maciej Kozłowski.

Dostęp do światowej sieci był potrzebny fizykom i astronomom, żeby nie być wykluczonym z międzynarodowych badań.

Dr Marcin Kozłowski, który odwiedził w poniedziałek (17.12) swoje rodzinne miasto przez wiele lat był dyrektorem NASK, Naukowej Akademickiej Sieci Komputerowej odpowiedzialnej m.in. za rozwój krajowej domeny z końcówką .pl.

| red: mag

ZOBACZ TEŻ:


Eksperci dyskutowali w Białymstoku o tym, jak uczyć dzieci korzystania z Internetu

11.12.2018, 17:29

Dużą rolę w uczeniu dzieci właściwego korzystania z Internetu i pokazywania jego zagrożeń mają rodzice i opiekunowie – uważają eksperci, którzy we wtorek (11.12) rozmawiali w Białymstoku o bezpiecznym korzystaniu z sieci przez najmłodszych.


Seniorki z Orli od szydełka wolą komputer

14.11.2018, 17:13

Nowe technologie nie są tylko dla młodych ludzi. Seniorkom z Orli nie obce są Facebook, gry komputerowe, programowanie i internetowe komunikatory.


Unijna dyrektywa grozi cenzurą w internecie?

30.10.2018, 08:23

Czy unijna "Dyrektywa w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym" oznacza cenzurę internetu? O tym dyskutowali uczestnicy seminarium na wydziale prawa Uniwersytetu w Białymstoku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


RadioRower


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok