Radio Białystok | Wiadomości | Seniorki z Orli od szydełka wolą komputer

Seniorki z Orli od szydełka wolą komputer

autor: Edyta Wołosik

14.11.2018, 17:13, akt. 18:53

Nowe technologie nie są tylko dla młodych ludzi. Seniorkom z Orli nie obce są Facebook, gry komputerowe, programowanie i internetowe komunikatory.

4. Podlaskie Forum Aktywności Osób Starszych, fot. Edyta Wołosik
4. Podlaskie Forum Aktywności Osób Starszych, fot. Edyta Wołosik

Osoby starsze coraz chętniej "wychodzą na świat" - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Lokalny Klub Kodowania działa przy Bibliotece Publicznej w Orli od ponad trzech lat. Efekty jego działalności poznali w Białymstoku uczestnicy 4. Podlaskiego Forum Aktywności Osób Starszych, które zorganizowano w podlaskim urzędzie marszałkowskim. Wzięli w nim udział m.in. przedstawiciele władz samorządowych, instytucji, organizacji pozarządowych oraz sami seniorzy.

Osoby starsze "wychodzą na świat"

Seniorzy chcą działać i wpływać na zmiany w swoich społecznościach, ale trzeba wspierać ich przez działania międzypokoleniowe czy też dając narzędzia jak wiedzę np. o nowych technologiach - podkreślali uczestnicy forum.

Osoby starsze coraz chętniej "wychodzą na świat" i chcą wpływać na zmiany w swoim środowisku - zaznaczyła przewodnicząca rady seniorów przy marszałku Jolanta Wołągiewicz .


- To jest bardzo potrzebne, bo nie chodzi tylko o wyjście do kina czy teatru, ale chodzi o to, by wyjść ze swojego własnego środowiska seniorskiego i współorganizować, uczyć się nawzajem z innymi pokoleniami - mówiła Jolanta Wołągiewicz.


Świat idzie do przodu i osoby starsze muszą się uczyć, by w nim funkcjonować, z drugiej strony - jak zauważyła - młodzi mogą korzystać z potencjału seniorów wynikającego z doświadczenia życiowego czy zawodowego.

Jednak seniorom bardzo często brakuje odwagi, by zacząć działać - uważa Wołągiewicz. Jej zdaniem, jednym z powodów jest stygmatyzowanie osób starszych. - A warto, żeby seniorzy uczestniczyli w życiu publicznym, społecznym, kulturalnym nie na zasadzie tworzenia zamkniętych stref seniora, tylko żeby seniorzy byli widoczni w każdym punkcie tych dziedzin - dodała.

Zajęcia z kodowania

Jednym ze sposobów walki z wykluczeniem cyfrowym są zajęcia komputerowe. W gminie Orla od trzech lat działa pracownia, w której seniorzy uczą się kodować.

Jak powiedziała jedna z uczestniczek, 64-letnia Irena Dmitruk, na początku była obawa przed używaniem komputera, ale dziś potrafi zaprogramować w programie ruchy zwierzątka, wysłać zdjęcia e-mailem czy rozmawiać przez komunikatory. Ale komputera używa też w życiu codziennym - robi przelewy, zamawia w internetowych sklepach, szuka też interesujących ją informacji. Często pomaga jej wnuk. - W dzisiejszym świecie nie mogłabym sobie pozwolić na to, żeby nie umieć korzystać z komputera - dodała.


źródło: PAP | red: zmj

ZOBACZ TEŻ:


Podlascy emeryci coraz częściej korzystają z usług bankowych

1.11.2018, 11:54

Już 3/4 podlaskich emerytów świadczenia emerytalne dostaje na indywidualne konto w banku. Jeszcze kilkanaście lat temu takich przekazów było mniej niż połowa.


Podlascy policjanci uczyli seniorów, jak nie dać się oszukać metodą "na wnuczka"

23.10.2018, 19:08

Ponad 400 tysięcy złotych wyłudzili od mieszkańców woj. podlaskiego w tym roku telefoniczni oszuści. Najczęściej podają się za wnuczków lub policjantów. Ze statystyk wynika, że zazwyczaj ofiarami są osoby starsze.


W Podlaskiem niebawem będzie uruchomiona aplikacja "Senior Alert"

21.10.2018, 12:46

Grupa Ratownicza Nadzieja uruchomi w Podlaskiem system reagowania na zaginięcie osób starszych "Senior Alert", który ma działać we współpracy z policją. Będzie to specjalna aplikacja na telefon, pozwalająca na rozsyłanie informacji na temat zaginionych seniorów. System ma ruszyć w połowie listopada.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

KONKURS

"Miłość Ci nic nie wybaczy" Alek Rogoziński


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok