Radio Białystok | Wiadomości | W Podlaskiem niebawem będzie uruchomiona aplikacja "Senior Alert"

W Podlaskiem niebawem będzie uruchomiona aplikacja "Senior Alert"

21.10.2018, 12:46, akt. 12:51

Grupa Ratownicza Nadzieja uruchomi w Podlaskiem system reagowania na zaginięcie osób starszych "Senior Alert", który ma działać we współpracy z policją. Będzie to specjalna aplikacja na telefon, pozwalająca na rozsyłanie informacji na temat zaginionych seniorów. System ma ruszyć w połowie listopada.

Fot. Monika Kalicka
Fot. Monika Kalicka

Grupa Ratownicza Nadzieja otrzymała już zgodę Komendy Głównej Policji

Grupa Ratownicza Nadzieja poinformowała, że otrzymała już zgodę Komendy Głównej Policji na uruchomienie systemu "Senior Alert" i w połowie listopada system zacznie działać we współpracy z Komendą Wojewódzką Policji w Białymstoku.

Grupa Ratownicza Nadzieja działa od niemal 10 lat. Skupia ponad 200 ratowników w 6 miastach województwa podlaskiego. Dysponuje profesjonalnymi ambulansami i specjalnym dronem poszukiwawczym. Wiele sprzętu pochodzi z darowizn, np. ze Służby Więziennej czy Straży Granicznej.

Chcieliśmy stworzyć coś na wzór systemu Child Alert, który działa w naszym kraju z powodzeniem. Mamy nadzieję, że pilotaż programu Senior Alert uruchomiony w województwie podlaskim w przyszłości obejmie cały kraj, bo widzimy jak to jest potrzebne, jak wiele osób prosi o pomoc w takich sytuacjach

- powiedział zastępca koordynatora Grupy Ratowniczej Nadzieja Jakub Brzeziak.

Trwa sprawdzanie i przygotowanie systemu aplikacji "Senior Alert"

Powiedział, że obecnie trwa sprawdzanie i przygotowanie systemu aplikacji "Senior Alert" do kompleksowego działania na każdym smartfonie.

Najpierw zaczniemy współpracę z podlaską policją, która będzie nas powiadamiać o zaginięciu starszej osoby, przekazując nam dane, rysopis, znaki szczególne i okoliczności zaginięcia, a my dalej będziemy te informacje przekazywać dzięki naszej aplikacji

- wyjaśnił Jakub Brzeziak.

Mówił, że podstawowym założeniem systemu jest jak najszybsze zawiadomienie o zaginięciu seniora jak największej liczby osób, co ma umożliwić natychmiastowe społeczne zaangażowanie w poszukiwania, bo jak podkreślił "dotąd często to rodzina organizowała poszukiwania na własną rękę".

- Aplikacja jest bardzo prosta i zajmować będzie niewiele miejsca w smartfonach. Każdy będzie mógł ją bezpłatnie zainstalować w swoim telefonie. Planujemy, że aplikacja zacznie działać w połowie listopada - poinformował Brzeziak.

Pod koniec września Grupa Ratownicza Nadzieja w ramach programu "Razem Bezpieczniej" otrzymała 100 tys. zł wsparcia na stworzenie podlaskiego systemu reagowania na zaginięcie osób starszych powyżej 65. roku życia tzw. Senior Alert. Prezes Stowarzyszenia Pomocy Rodzinom Nadzieja ks. Radosław Kubeł wyjaśniał wówczas, że system "Senior Alert" ma "szczególnie uwzględniać lokalne systemy bezpieczeństwa". Ksiądz Kubeł przypomniał, że w ramach swojej działalności stowarzyszenie prowadzi już Grupę Ratowniczą Nadzieja, która jest jednostką ochotniczego pogotowia ratunkowego.

Z danych Urzędu Statystycznego w Białymstoku z pierwszej połowy br. wynika, że w mieście jest ponad 297 tys. mieszkańców, z czego 69 tys. to osoby powyżej 60. roku życia. Według informacji przekazanych przez Grupę Ratowniczą Nadzieja w 2017 roku w województwie podlaskim zgłoszono zaginięcie 64 osób powyżej 65. roku życia.

źródło: PAP | red: mag

ZOBACZ TEŻ:


Jakub Brzeziak z Brązowym Medalem za Zasługi dla Policji

25.07.2018, 06:00

Ratownik medyczny z Łomży odznaczony Brązowym Medalem za Zasługi dla Policji. 


Podlaska Służba Więzienna będzie współpracowała z Grupą Ratowniczą Nadzieja

20.03.2018, 15:29

Chodzi głownie o zapewnienie bezpieczeństwa skazanym oraz prowadzenie certyfikowanych szkoleń z zakresu udzielania pierwszej pomocy.


Nowe karetki trafią do jednego z oddziałów Grupy Ratowniczej "Nadzieja"

7.03.2018, 15:13

Dwie kolejne karetki ma łomżyńska Grupa Ratownicza "Nadzieja". To używane, ale w pełni sprawne samochody.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NASfot. Marcin Gliński
REGION
21.01.2019, 18:34, akt. 18:36

Podlaska policja podsumowała 2018 rokźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok