Radio Białystok | Wiadomości | Podlascy policjanci uczyli seniorów, jak nie dać się oszukać metodą "na wnuczka"

Podlascy policjanci uczyli seniorów, jak nie dać się oszukać metodą "na wnuczka"

autor: Grzegorz Pilat

23.10.2018, 19:08, akt. 19:29

Ponad 400 tysięcy złotych wyłudzili od mieszkańców woj. podlaskiego w tym roku telefoniczni oszuści. Najczęściej podają się za wnuczków lub policjantów. Ze statystyk wynika, że zazwyczaj ofiarami są osoby starsze.

Konferencja seniorów, fot. Grzegorz Pilat
Konferencja seniorów, fot. Grzegorz Pilat

Podlascy policjanci uczyli seniorów jak nie dać się oszukać metodą "na wnuczka" - relacja Grzegorza Pilata

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Dlatego Komenda Miejska Policji w Białymstoku kolejny raz zorganizowała spotkanie z seniorami. Policjanci tłumaczyli jak działają telefoniczni oszuści. Odegrali nawet specjalną scenkę, w której wyjaśniali jak działają fałszywi "wnuczkowie".

Komendant Miejski Policji insp. Wojciech Macutkiewicz tłumaczy, że mechanizmy działania przestępców są te same, natomiast metody działania sprawców zmieniają się.

Mogą podawać się za wnuczka, ale też za policjanta, księdza czy urzędnika. Może najpierw do nas zadzwonić rzekomy wnuczek, a potem fałszywy policjant, który powie, że wcześniej dzwonił do nas oszust. Bardzo często wtedy osoba dzwoniąca prosi o pieniądze. Policjanci nigdy nie proszą nikogo o żadne pieniądze. W takiej sytuacji powinna nam się zapalić lampka ostrzegawcza - tłumaczy insp. Wojciech Macutkiewicz.

Policyjny psycholog sierż. sztab. Łukasz Moniczewski podkreśla, że osoby, które chcą nas oszukać przez telefon przede wszystkim posługują się chwytami związanymi z wartościami, które wyznają osoby starsze.

Między innymi miłość, zaufanie, rodzina, chęć niesienia pomocy - to próbują w nas pobudzić. Wtedy zaczynamy działać pod wpływem emocji, które nie są dobrym doradcą. Dopiero gdy emocje opadną stwierdzamy, że zostaliśmy oszukani. Powinniśmy działać z chłodną głową i zawsze potwierdzić taki fakt u rodziny. Rozłączyć się i zadzwonić np. do kogoś z rodziny czy właśnie do wnuczka lub po prostu na policję - wyjaśnia sierż. sztab. Łukasz Moniczewski.

W tym roku podlaskim policjantom zgłoszono ponad 60 prób telefonicznych wyłudzeń pieniędzy. W 13 przypadkach okazały się one skuteczne.

| red: sk

ZOBACZ TEŻ:


W Podlaskiem niebawem będzie uruchomiona aplikacja "Senior Alert"

21.10.2018, 12:46

Grupa Ratownicza Nadzieja uruchomi w Podlaskiem system reagowania na zaginięcie osób starszych "Senior Alert", który ma działać we współpracy z policją. Będzie to specjalna aplikacja na telefon, pozwalająca na rozsyłanie informacji na temat zaginionych seniorów. System ma ruszyć w połowie listopada.


Seniorzy z Białegostoku biorą udział w zajęciach poświęconych zdrowiu

16.10.2018, 18:45

To zachęta, by aktywnie spędzać czas wśród innych seniorów. Prelekcji dotyczących zdrowego trybu życia czy odżywania mogli wysłuchać we wtorek (16.10) w Ignatkach pod Białymstokiem zaawansowani wiekiem mieszkańcy województwa.


W Białymstoku rozstrzygnięto konkurs "Miejsce Przyjazne Seniorom"

16.10.2018, 17:16

To wyróżnienie i promocja instytucji, które aktywizują osoby starsze. W Białymstoku rozstrzygnięto konkurs "Miejsce Przyjazne Seniorom".
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


RadioRower


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok