Radio Białystok | Wiadomości | W poniedziałek sąd rozpozna odwołanie ws. zakazu marszu narodowców w Hajnówce

W poniedziałek sąd rozpozna odwołanie ws. zakazu marszu narodowców w Hajnówce

15.02.2019, 11:25, akt. 12:49

W poniedziałek rano (18.02) Sąd Okręgowy w Białymstoku rozpozna odwołanie organizatorów od decyzji burmistrza Hajnówki zakazującej marszu środowisk narodowych, planowanego na 23 lutego z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych - poinformowało biuro prasowe tego sądu.

III Hajnowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, fot. Joanna Szubzda
III Hajnowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, fot. Joanna Szubzda

Według prawa o zgromadzeniach, sąd okręgowy rozpatruje takie odwołanie w postępowaniu nieprocesowym "niezwłocznie", jednak nie później niż w terminie 24 godzin od wniesienia odwołania. Jeśli jednak koniec terminu przypada na dzień wolny od pracy (w tym przypadku na sobotę), jego bieg przedłuża się do kolejnego dnia roboczego. Sprawa będzie rozpatrywana na rozprawie, która - co do zasady - powinna być jawna.

Odbędzie się marsz w Hajnówce?

Postanowienie Sądu Okręgowego w Białymstoku sprawy jednak nie skończy; można się będzie od niego odwołać do sądu apelacyjnego, który ma na rozpoznanie zażalenia kolejną dobę.

Marsz wzbudza wiele kontrowersji 

Marsz, organizowany po raz czwarty, od początku wzbudza w Hajnówce emocje, ponieważ upamiętnia m.in. Romualda Rajsa "Burego", którego oddział niepodległościowego podziemia spacyfikował zimą 1946 r. kilka wsi z okolic Bielska Podlaskiego zamieszkanych przez prawosławną ludność białoruską.

Decyzję zakazującą marszu burmistrz Jerzy Sirak uzasadnił m.in. tym, iż w czasie ubiegłorocznego wydarzenia jego uczestnicy "prezentowali symbole krzyża celtyckiego i odznaki trupiej główki z piszczelami tzw. +Totenkopf+", wznosili okrzyki "Narodowa Hajnówka" i "gloryfikowali" postać Romualda Rajsa ps. Bury poprzez okrzyki "Bury - mój bohater".

"Okrzyki o skrajnie nacjonalistycznym charakterze"

Wskazał, że "okrzyki o skrajnie nacjonalistycznym charakterze", takie jak "Narodowa Hajnówka", "miały wyjątkowo wrogi wydźwięk wobec przedstawicieli mniejszości narodowych zamieszkujących Hajnówkę i osób o pochodzeniu innym niż polskie". W uzasadnieniu przywołał wyroki sądowe, w których krzyż celtyckie był uznawany za symbol neofaszystowski.

Wyżej opisane zaistniałe zdarzenia ubiegłoroczne, uwarunkowania historyczne zdarzenia, które chce upamiętnić organizator zgromadzenia, tworzą wobec mniejszości białoruskiej i prawosławnej jawnie wrogi i negatywny przekaz, o charakterze prowokacyjnym - napisał burmistrz. 

Przypomniał też, że w ubiegłym tygodniu rada miasta przyjęła stanowisko, w którym sprzeciwia się upamiętnianiu w trakcie marszu Romualda Rajsa "Burego".

Już raz władze samorządowe Hajnówki próbowały uniemożliwić organizację takiego marszu. Dwa lata temu burmistrz wydał podobną decyzję, która - po zaskarżeniu jej przez organizatorów - została ostatecznie uchylona przez sąd i marsz się odbył. 

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Burmistrz Hajnówki zakazał marszu "Żołnierzy Wyklętych" w mieście

14.02.2019, 12:08

Burmistrz Hajnówki wydał w czwartek (14.02) decyzję zakazującą marszu, który 23 lutego chcą w tym mieście zorganizować środowiska narodowe z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Decyzja nie jest ostateczna, przysługuje od niej odwołanie do sądu.


Radni Hajnówki w stanowisku sprzeciwili się upamiętnieniu Rajsa "Burego" na marszu w tym mieście

7.02.2019, 17:14

Radni Hajnówki przyjęli w czwartek (07.02) stanowisko, w którym sprzeciwili się upamiętnianiu kpt. Romualda Rajsa "Burego" w trakcie marszu z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Środowiska narodowe chcą zorganizować marsz w tym mieście 23 lutego.


Prokuratura będzie musiała podjąć umorzone dochodzenie ws. marszu w Hajnówce

13.12.2018, 16:28

Prokuratura będzie musiała podjąć umorzone dochodzenie w sprawie m.in. propagowania rasizmu i faszystowskiego ustroju państwa podczas tegorocznego Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce – uznał w czwartek tamtejszy sąd, uwzględniając zażalenie Rzecznika Praw Obywatelskich.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


Biebrzański Bieg Łosia w Goniądzu, fot. Paweł Wądołowski
REGION
16.06.2024, 08:43, akt. 08:47

W Goniądzu odbędzie się Bieg Łosia

Konkurs "Zagraj z nami"
14.06.2024, 07:01, akt. 15.06.2024, 07:04

Zagraj z nami! Trwa piłkarski konkurs na naszej antenieźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok