Radio Białystok | Wiadomości | Białostocki prawnik skazany za zabicie aplikantki zarzuca biegłej sądowej sfałszowanie opinii

Białostocki prawnik skazany za zabicie aplikantki zarzuca biegłej sądowej sfałszowanie opinii

autor: Paweł Wądołowski

29.03.2019, 16:35, akt. 18:37

Białostocki prawnik prawomocnie skazany za zabicie aplikantki zarzuca biegłej sądowej sfałszowanie opinii. W piątek (29.03) przed Sądem Rejonowym w Ostrołęce rozpoczął się proces w tej sprawie.

Fotolia.com
Fotolia.com

Sąd, na wniosek oskarżonej biegłej, wyłączył jawność postępowania.  Jak mówi Maciej Lisowski, dyrektor Fundacji Lex Nostra, która monitoruje  sprawę, oskarżenie jest bardzo poważne.

- O złożenie fałszywych  zeznań podczas rozprawy, po której został skazany pan Maciej Tokarzewski  oraz sporządzenie przez tę biegłą nierzetelnej, czyli można powiedzieć,  fałszywej opinii - mówi Maciej Lisowski. 

Maciej Lisowski  zaznacza, że nie jest jego rolą obrona skazanego adwokata. Uważa jednak,  że nie może być wątpliwości do rzetelności tak ważnej dla sprawy  opinii.

- Ta opinia była decydującą opinią w sprawie. Na podstawie  tej opinii skazano człowieka na 25 lat pozbawienia wolności. Sami  doszukaliśmy się w tej opinii wielu nieścisłości, które mam nadzieję,  właśnie w tym postępowaniu sąd wyjaśni - mówi Maciej Lisowski. 

Ponad  dwa lata temu Sąd Najwyższy uznał, że w styczniu 2010 roku białostocki  adwokat umyślnie zabił aplikantkę. Mężczyzna miał z nią romans i, jak wyjaśniał, udusił ją nieumyślnie w czasie zbliżenia. Miał to być wypadek.

W taki przebieg zdarzeń nie uwierzył żaden z sądów, które rozpatrywały sprawę. Teraz skazany prawnik oskarża białostocką biegłą o to, że sporządziła fałszywą opinię. Grozi jej za to kara do 3 lat  więzienia.

Sprawa w ostrołęckim sądzie toczy się w wyniku tzw. subsydiarnego aktu oskarżenia - na wniosek skazanego po tym kiedy dwa razy prokuratura nie zdecydowała się na wszczęcie postępowania w tej sprawie.

Dyrektor Fundacji, który mówił o sprawie, ma zgodę skazanego adwokata na posługiwanie się jego imieniem i nazwiskiem.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!Lotto Netta Cup 2024, fot. Karol Prymaka
REGION
20.07.2024, 09:57, akt. 21.07.2024, 18:51

Zawody w skokach na nartach wodnych Lotto Netta Cup

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok