Radio Białystok | Wiadomości | Strażacy ochotnicy z powiatu siemiatyckiego dostali 5 nowych wozów ratowniczo-gaśniczych

Strażacy ochotnicy z powiatu siemiatyckiego dostali 5 nowych wozów ratowniczo-gaśniczych

autor: Marcin Mazewski

8.07.2019, 19:41, akt. 23:17

Nowoczesne wozy ratowniczo-gaśnicze trafiły do kilku gmin powiatu siemiatyckiego.

Strażacy ochotnicy z powiatu siemiatyckiego dostali 5 nowych wozów ratowniczo-gaśniczych, fot. Marcin Mazewski
Strażacy ochotnicy z powiatu siemiatyckiego dostali 5 nowych wozów ratowniczo-gaśniczych, fot. Marcin Mazewski


0:00
0:00
Strażacy ochotnicy z powiatu siemiatyckiego dostali 5 nowych wozów ratowniczo-gaśniczych - relacja Marcina Mazewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Fabrycznie nowe wozy, w Kajance uroczyście przekazał druhom z pięciu Ochotniczych Straży Pożarnych wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński.


Druhowie ochotnicy pełnią niezwykle ważną rolę w systemie bezpieczeństwa państwa i obywateli. Kupujemy w tym roku rekordową liczbę samochodów dla całej Polski, w tym dla województwa podlaskiego także rekordową liczbę 31 samochodów, ale do tego dochodzi 5 samochodów zakupionych dla powiatu siemiatyckiego. Wsparliśmy ten zakup już w końcowym etapie, ale główna część pieniędzy pochodzi z programu współpracy międzynarodowej Polska-Ukraina-Białoruś z udziałem samorządów pięciu gmin. 

 - mówi wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński.


Liderem projektu transgranicznego, z którego możliwy był zakup pojazdów jest gmina Siemiatycze. Jak podkreślał wójt Edward Krasowski, taki dzień to wielkie święto dla każdego strażaka ochotnika. 

- Sam jestem strażakiem i wiem, że rzadko się zdarza otrzymać nowy wóz, na realizację tego projektu czekaliśmy 3 lata, ale było warto - dodał.

Nowe wozy trafiły do Ochotniczych Straży Pożarnych w Kajance, Siemichoczach, Dziadkowicach, Perlejewie i Milejczycach. Kosztowały ponad 2 mln euro z czego 70 procent stanowi unijne dofinansowanie. W następnym roku do gmin z powiatu siemiatyckiego, z tego projektu - trafią jeszcze cztery takie pojazdy. 

W Kajance wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński ogłosił, że rząd chce wspierać także inną działalność druhów ochotników - w dziedzinie kultury, życia społecznego, budowania wspólnoty lokalnej.

Komitet stały przyjął wstępnie projekt ustawy o ochronie przeciwpożarowej. Ten projekt trafi najprawdopodobniej we wtorek (9.07) pod obrady rady ministrów, a następnie do sejmu i mam nadzieję, że na najbliższym posiedzeniu zostanie uchwalony. To jest projekt, który pozwalać będzie, żeby wspierać dotacjami państwowymi te inne formy jakie prowadzicie. Dotąd nie było tytułu prawnego, żeby dać pieniądze na działalność kulturalną, społeczną, pozastatutową druhów. Jeszcze w tym roku chcemy, aby pierwsze pieniądze popłynęły do strażaków.

- zapowiedział Jarosław Zieliński.

| red: sk, maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Policja: biegły ds. pożarnictwa pracuje na miejscu pożaru w sortowni odpadów w Studziankach

5.07.2019, 15:41

Powołany przez policję biegły ds. pożarnictwa pracuje w piątek (05.07) na miejscu pożaru, do którego doszło w czwartek (04.07) wieczorem na hałdzie śmieci w sortowni odpadów w Studziankach koło Białegostoku. Zbierany materiał posłuży do próby ustalenia przyczyn pożaru.


Strażacy będą doskonalić techniki gaszenia pożarów w Puszczy Białowieskiej

2.07.2019, 13:48

Długotrwała susza zaczyna przyczyniać się do powstawania licznych pożarów lasów. By opanować sytuację strażacy muszą koordynować swoje działania z wieloma jednostkami, także zagranicznymi.


Tor przeszkód, wspinanie po drabinie i ćwiczenia bojowe, czyli mistrzostwa województwa w sporcie pożarniczym

30.05.2019, 07:54

Ok. 120 strażaków rywalizowało w XXI Mistrzostwach Województwa Podlaskiego w Sporcie Pożarniczym. Zawody rozgrywane były na boisku Zespołu Szkół Technicznych w Czartajewie niedaleko Siemiatycz.


30 wozów strażackich trafi do jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w Podlaskiem

8.04.2019, 15:51

To rekordowa inwestycja w Podlaskiem, która ma poprawić bezpieczeństwo. 30 wozów strażackich trafi do jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w naszym regionie.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI
fot. Marcin Mazewski
15.04.2024, 16:55, akt. 16:58

Koniec sezonu na białostockim lodowisku
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok