Radio Białystok | Wiadomości | Kilkadziesiąt marszów i manifestacji w Białymstoku

Kilkadziesiąt marszów i manifestacji w Białymstoku

autor: Ryszard Minko

20.07.2019, 07:49, akt. 17:25

W sobotę (20.07) w Białymstoku odbywa się kilkadziesiąt zgromadzeń - większość z nich w centrum miasta. Jest m.in. Marsz Równości i piknik rodzinny. Piesi oraz kierowcy muszą liczyć się z dużymi utrudnieniami.

Zgromadzenie na placu NZS w Białymstoku
Zgromadzenie na placu NZS w Białymstoku

Godz. 13:00 - Co się dzieje w centrum Białegostoku przed Marszem Równości? - relacja Renaty Redy

Godz. 12:00 - Większość zgromadzeń odwołana, policja kontroluje sytuację - relacja Renaty Redy

Godz. 11:00 - Część manifestacji i zgromadzeń zaplanowanych na sobotę odwołano - relacja Renaty Redy

W piątkowy wieczór pikietujący zebrali się pod pomnikiem Obrońców Białegostoku na Placu NZS - relacja Dominiki Dębskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Jak informuje rzeczniczka prezydenta Białegostoku Urszula Boublej z 72 zgromadzeń zgłoszonych, w sobotę odbyły się 3: zgromadzenie kibiców, czuwanie przy pomniku Bohaterów Ziemi Białostockiej oraz Marsz Równości. Jak szacuje Policja na ulice Białegostoku  wyszło około 5000 osób z czego około 1000 to uczestnicy Marszu  Równości.

Jak podaje Urszula Boublej, w sobotę (20.07) o godzinie 11:00 rozpoczęło się zgromadzenie kibiców przy Placu NZS. 

Przy placu NZS zebrali się kibice w ramach zgłoszonego zgromadzenia "Ogólnopolski zjazd kibiców".


Marsze w Białymstoku

W ocenie władz miejskich pierwszeństwo w organizacji miał Marsz Równości, którego wniosek wpłynął, jako pierwszy, o kilka sekund wcześniej od drugiego, dotyczącego Marszu Rodzin. Jego trasa częściowo pokrywała się z trasą Marszu Równości. Urząd, w ocenie, którego spotkanie dwóch marszów czy manifestacji może zagrażać życiu i zdrowiu uczestników, nie wydał pozwolenia na organizację drugiego marszu i manifestacji przy pomniku Bohaterów Białostocczyzny. 

Organizatorzy obu wydarzeń odwołali się do sądu. Sąd I instancji zezwolił na oba zgromadzenia, ale po złożeniu zażaleń przez prezydenta miasta, Sąd Apelacyjny w Białymstoku uchylił decyzję w sprawie marszu rodzin (nie ma zgody by przeszedł), natomiast manifestacja przy pomniku może się odbyć.

Pierwsza manifestacja rozpoczęła się już w piątek

To pierwsza manifestacja spośród kilkudziesięciu zapowiedzianych na ten weekend. W piątkowy wieczór pikietujący zebrali się pod pomnikiem Obrońców Białegostoku na Placu NZS - zostaną tam do godzin popołudniowych. Nie ukrywają, że ich manifestacja jest w kontrze wobec marszu środowisk LGBT. Na placu NZS mają spotkać się także kibice z całej Polski - by podpisać pakt o nieagresji względem siebie, z tego miejsca ma też o 14:30 wyruszyć marsz środowisk LGBT.

Dodatkowo przez centrum miasta ma przemaszerować marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki wraz z rodzinami, które wezmą udział w pikniku rodzinnym organizowanym przez marszałka na dziedzińcu Pałacu Branickich. Ma być on alternatywą do Marszu Równości. W ocenie Urzędu Miejskiego w Białymstoku, do którego wpłynęło pismo od marszałka o planowanym przemarszu, nie przedstawiono podstaw prawnych, które umożliwiałyby taki przemarsz. Kosicki zapowiedział w piątek w Polskim Radiu Białystok, że przemarsz odbędzie się, wyruszy sprzed kościoła św. Rocha.Duże utrudnienia w ruchu

W związku z tymi licznymi zgromadzeniami należy się liczyć - jak informuje białostocki magistrat - z dużymi utrudnieniami w ruchu zarówno pojazdów, jak i pieszych. Władze Białegostoku przewidują, że największych utrudnień będzie można się spodziewać w ścisłym centrum miasta na Rynku Kościuszki, placu NZS oraz ul. Lipowej, ale też nieco dalej od centrum, jak na ul. Zwycięstwa, al. Jana Pawła II i ul. Sikorskiego. 

Wszelkie decyzje, co do zmian w organizacji ruchu w mieście będą podejmowane na bieżąco, na podstawie potrzeb i wniosków policji odpowiadającej za zabezpieczenie planowanych na sobotę zgromadzeń

 - informuje miasto.

Utrudnień mogą spodziewać się też osoby korzystające z miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza w godzinach 13:00 - 17:00."20 lipca to dzień, który budzi zbyt dużo niepotrzebnych, negatywnych emocji. Apeluję do wszystkich uczestników sobotnich wydarzeń o spokój, rozwagę i rozsądek" - powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski cytowany w komunikacie wydanym po piątkowym spotkaniu miejskiego sztabu kryzysowego, w którym wzięli udział przedstawiciele magistratu, policji, straży miejskiej i zarządu dróg.

Zgromadzenia zabezpieczają policjanci z całego kraju

Jak poinformował rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa, zgromadzenia będą zabezpieczać policjanci nie tylko z Białegostoku i województwa, ale też z całego kraju. W ocenie Krupy, problemem może się pojawić, gdy marsze spotkają się ze sobą lub będą szły na przeciw siebie.

Pierwszy Marsz Równości w Białymstoku wzbudzał od początku kontrowersje w środowiskach katolickich i prawicowych. Akcja Katolicka zbierała podpisy pod petycją, swój sprzeciw wyrażali politycy PiS. Odezwę do wiernych wydał metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda, w której napisał, że marsz środowisk związanych z LGBT sprzyja dyskryminacji innych, szydzi z wiary i deprawuje najmłodszych.

Organizatorzy marszu ze stowarzyszenia Tęczowy Białystok zapewniają, że marsz z nikim nie walczy i nie jest przeciw żadnej religii.


źródło: PAP | red: mag, ary, maj

ZOBACZ TEŻ:


Napięta atmosfera przed Marszem Równości – dawni opozycjoniści apelują o jego delegalizację

18.07.2019, 19:26

Im bliżej marszu równości w Białymstoku, tym sytuacja jest bardziej napięta.


W Białymstoku zaplanowano 70 różnych manifestacji – nad bezpieczeństwem będzie czuwać kilkuset policjantów

18.07.2019, 16:44

Kilkuset policjantów ma zabezpieczać centrum Białegostoku w najbliższą sobotę. Wszystko to w związku z marszem równości i alternatywnymi manifestacjami zgłoszonymi na ten dzień.


Ulicami Białegostoku przeszedł Marsz Równości [zdjęcia cz. 1, wideo]

21.07.2019, 16:16

Marsz przeszedł ulicami Białegostoku w sobotę 20 lipca. Wzięło w nim udział około 800 osób. Od początku wzbudzał kontrowersje i sprzeciw środowisk katolickich i prawicowych.


Białostoczanie będą się modlić za uczestników marszu LGBT

15.07.2019, 15:38

To odpowiedź katolickich wspólnot kościelnych na manifestację środowisk LGBT. 
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Gwiazdka z Książką

"Drogi Święty Mikołaju" Nataszy Sochy i Magdy Mazur

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok