Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku zaplanowano 70 różnych manifestacji – nad bezpieczeństwem będzie czuwać kilkuset policjantów

W Białymstoku zaplanowano 70 różnych manifestacji – nad bezpieczeństwem będzie czuwać kilkuset policjantów

autor: Dominika Dębska

18.07.2019, 16:44, akt. 17:39

Kilkuset policjantów ma zabezpieczać centrum Białegostoku w najbliższą sobotę. Wszystko to w związku z marszem równości i alternatywnymi manifestacjami zgłoszonymi na ten dzień.

Fotolia.com
Fotolia.com

70 manifestacji w Białymstoku 

O północy upłynął ostateczny termin rejestrowania zgromadzeń - jak przekazała nam rzeczniczka prezydenta Urszula Boublej, ostatecznie wiadomo, że tego dnia w mieście ma być 70 różnego rodzaju manifestacji.


Z taką sytuacją nie mieliśmy jeszcze do czynienia w Białymstoku - mówi rzecznik podlaskiej policji nadkomisarz Tomasz Krupa.

Jest to ogromne wyzwanie, mamy do czynienia z kilkudziesięcioma zgromadzeniami, one będą się odbywały w jednym miejscu i czasie - przyznaje Tomasz Krupa.


W zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańcom i manifestującym pomogą policjanci spoza województwa.

Policjanci, którzy przygotowują to zabezpieczenie, doskonale sobie zdaję sprawę z napięć jakie pojawiają się z emocji, które towarzyszą tym wszystkim zgromadzeniom. Też nie ma co ukrywać, że policjanci z Komendy Miejskiej w Białymstoku nie są w stanie zabezpieczyć tych wszystkich zgromadzeń własnymi siłami. Tutaj będą potrzebne wsparcia ze strony policjantów województwa podlaskiego, ale również z Polski - dodaje Tomasz Krupa.Poważne utrudnienia w centrum BiałegostokuW sobotę w jednym miejscu i czasie mogą spotkać się uczestnicy blisko 20 manifestacji.

Oczekiwaliśmy, że prezydent wyda decyzje, które pomogą nam zapewnić bezpieczeństwo tego dnia - dodaje nadkomisarz Tomasz Krupa.


Tym bardziej dla nas jest to trudne, że przygotowując się do tych zabezpieczeń nie mamy wiedzy o decyzjach organu. Te decyzje nie zostały podjęte i mamy taką sytuację, w której na jednej trasie będą się spotykać zgromadzenia, które niestety niosą zupełnie różne i odmienne od siebie wartości, a to jak pokazuje życie może prowadzić do powstawania emocji i niekontrolowanych zachowań - tłumaczy Tomasz Krupa.


Prezydent mógł zakazać zgromadzenia najpóźniej na 4 dni przed jego rozpoczęciem. Teraz nie ma możliwości, by odwołać jakiekolwiek manifestacje - jeśli dojdzie do niebezpiecznych wydarzeń, przedstawiciele magistratu będą mogli rozwiązać zgromadzenia już w czasie ich trwania.

Tymczasem urzędnicy policzyli podpisy pod petycją o zablokowanie marszu środowisk LGBT w Białymstoku - swój sprzeciw wyraziło blisko 35 tysięcy osób.

| red: sk

ZOBACZ TEŻ:


Białostocki sąd uchylił decyzję zakazującą marszu w obronie tradycji i rodziny zaplanowanego na 20 lipca

18.07.2019, 07:06

Wolność zgromadzeń jest nadrzędna - uznał białostocki sąd i uchylił decyzję zakazującą marszu w obronie tradycji i rodziny.


Kibice z całej Polski mają przyjechać w sobotę do Białegostoku

18.07.2019, 16:30

Kibice Jagiellonii Białystok organizują w sobotę (20.07) kontrmanifestację w stosunku do Marszu Równości, który ma przejść ulicami miasta tego samego dnia.


Białostocki magistrat nie wydaje zgody na przemarsz organizowany przez marszałka

17.07.2019, 16:27

- Wierzymy, że marszałek nie zamierza podejmować nielegalnych działań - tak o przemarszu na Piknik Rodzinny w sobotę, 20 lipca mówią urzędnicy prezydenta Truskolaskiego. Marszałek Kosicki z kolei odpowiada, że urzędnicy piętrzą problemy, bo niewłaściwie interpretują prawo.


Ulicami Białegostoku przeszedł Marsz Równości [zdjęcia cz. 1, wideo]

21.07.2019, 16:16

Marsz przeszedł ulicami Białegostoku w sobotę 20 lipca. Wzięło w nim udział około 800 osób. Od początku wzbudzał kontrowersje i sprzeciw środowisk katolickich i prawicowych.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Moje białostockie powidoki" Andrzeja Fiedoruka

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


"Ferie z klockami" w Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku
BIAŁYSTOK
22.01.2020, 05:43, akt. 23.01.2020, 08:40

Ferie w mieście nie muszą być nudne
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok