Radio Białystok | Wiadomości | Białostocki magistrat nie wydaje zgody na przemarsz organizowany przez marszałka

Białostocki magistrat nie wydaje zgody na przemarsz organizowany przez marszałka

autor: Dominika Dębska

17.07.2019, 16:27, akt. 18:13

- Wierzymy, że marszałek nie zamierza podejmować nielegalnych działań - tak o przemarszu na Piknik Rodzinny w sobotę, 20 lipca mówią urzędnicy prezydenta Truskolaskiego. Marszałek Kosicki z kolei odpowiada, że urzędnicy piętrzą problemy, bo niewłaściwie interpretują prawo.

fot. Marcin Jakowiak/UM Białystok
fot. Marcin Jakowiak/UM Białystok

Z inicjatywą zorganizowania pochodu kilka dni temu wystąpił marszałek Artur Kosicki. Trasa i czas przemarszu pokrywają się z manifestacją środowisk LGBT - Marszem Równości. Pochód na Piknik Rodzinny, organizowany również przez marszałka, miałby się rozpocząć przed kościołem Św. Rocha, dalej uczestnicy przeszliby ul. Lipową do Pałacu Branickich.

Zdaniem wiceprezydenta Przemysława Tuchlińskiego, marszałek - zgodnie z przepisami ustawy o ruchu drogowym - powinien powiadomić urzędników o pochodzie miesiąc wcześniej. Wiceprezydent na spotkaniu ostrzegał pełnomocników marszałka.


- Działania, które państwo chcą podjąć, wypełniają ustawowe znamiona wykroczenia określonego art. 97. Kodeksu wykroczeń oraz mogą stanowić czyn zabroniony stypizowany w art. 174. paragraf 1 Kodeksu karnego. Samowolna organizacja przemarszu skutkuje przejęciem przez panów - pana marszałka - pełnej odpowiedzialności za wszelkie zdarzenia, w tym zagrażające zdrowiu i życiu osób w tym uczestniczących oraz narażenie na niebezpieczeństwo użytkowników dróg publicznych - mówił Przemysław Tuchliński.


Marszałek Artur Kosicki odbija piłeczkę. Jak powiedział mediom, urzędnicy piętrzą problemy związane z organizacją przemarszu, ponieważ niewłaściwie interpretują prawo.

Jednocześnie marszałek prosi prezydenta o wyjaśnienie, dlaczego ten uważa, że przejście rodzin na piknik stwarza niebezpieczeństwo.

20 lipca poza Marszem Równości, Piknikiem Rodzinnym i przemarszem na imprezę ma się odbyć ponad 40 innych zgromadzeń - 22 w ścisłym centrum Białegostoku.Komunikat Urzędu Miejskiego w Białymstoku


Informacja dotycząca prawnych uwarunkowań przemarszu planowanego przez marszałka województwa podlaskiego


W środę (17 lipca) w Urzędzie Miejskim w Białymstoku odbyło  się spotkanie, podczas którego zaprezentowane zostały prawne  uwarunkowania dotyczące planowanego na 20 lipca 2019 r. przez marszałka  województwa podlaskiego przemarszu.

Jego organizacja musi opierać się na konkretnej podstawie prawnej – mówił zastępca prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński. – Organy  władzy publicznej nie podlegają ustawie Prawo o zgromadzeniach. Nie  oznacza to jednak, że są poza prawem. Wręcz przeciwnie. Jak stanowi  artykuł 7 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej: "Organy władzy  publicznej działają na podstawie i w granicach prawa".

Sąd Najwyższy w postanowieniu 7 sędziów SN z dnia 18 stycznia 2005 r. wskazuje, że wymieniony przepis „(…) nakazuje, by wszelkie działania organu władzy publicznej były oparte na wyraźnie określonej normie kompetencyjnej".

Podczas spotkania przedstawiciele marszałka Artura Kosickiego, z  zastępcą dyrektora gabinetu marszałka Robertem Jabłońskim na czele, nie  wskazali żadnej podstawy prawnej umożliwiającej odbycie się marszu.

12 lipca 2019 r. do Urzędu Miejskiego w Białymstoku wpłynęło pismo od  marszałka województwa podlaskiego Artura Kosickiego z informacją o  planowanym przemarszu sprzed Bazyliki Św. Rocha do Pałacu Branickich w  godzinach od 13.00 do 17.00.

Pomimo że uważamy idee głoszone w marszu za ważne i istotne dla  mieszkańców Białegostoku, to niestety, obiektywnie nie jest możliwe  bezpieczne i zgodne z prawem zrealizowanie przemarszu w podanym przez  marszałka terminie i lokalizacji.

Celem przemarszu wyrażanym przez Marszałka ma być „zapewnienie mieszkańcom sprawnego, komfortowego i bezpiecznego dotarcia na Piknik Rodzinny”. Przeczy  mu dostępna powszechnie wiedza o mających miejsce w dniu 20 lipca  licznych (ok. 44) zgromadzeniach, w tym 22 na trasie lub w pobliżu  organizowanego przemarszu.

Wierzymy, że marszałek jako reprezentant władzy publicznej oraz organ administracji publicznej nie zamierza podejmować działań nielegalnych.

W środę, 17 lipca, do marszałka województwa podlaskiego Artura  Kosickiego skierowane zostało pismo wyjaśniające, dotyczące uwarunkowań  prawnych planowanego na 20 lipca przemarszu na trasie od kościoła św.  Rocha do Pałacu Branickich.


Urszula Boublej

rzecznik prezydenta BiałegostokuKomunikat Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego


INFORMACJA PRASOWA

W dniu 17 lipca 2019 r., przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego wzięli udział w spotkaniu w Urzędzie Miejskim w Białymstoku, poświęconym organizacji zgromadzenia polegającego na przemarszu w dniu 20 lipca br. Zastępca Dyrektora Gabinetu Marszałka Robert Jabłoński podtrzymał wolę organizacji przez Marszałka Województwa Podlaskiego zgromadzenia wyrażającego poparcie dla idei rodziny w rozumieniu art. 18 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Organizacja zgromadzenia polegającego na przemarszu ma również zapewnić mieszkańcom Białegostoku sprawne, komfortowe i przede wszystkim bezpieczne dotarcie na Piknik Rodzinny odbywający się w tym samym dniu na dziedzińcu Pałacu Branickich.

Przedstawione podczas dzisiejszego spotkania stanowisko Prezydenta Miasta Białegostoku, piętrzące problemy związane z organizacją ww. zgromadzenia, Marszałek Artur Kosicki odbiera jako przejaw niewłaściwej interpretacji przepisów prawa i niechęci wobec inicjatywy organizacji przemarszu, na czym korzystają organizatorzy marszu LGBT.

Jednocześnie Marszałek zwrócił się do Prezydenta o wyjaśnienie na czym oparł on zawarte w przesłanym dziś po południu piśmie stwierdzenie, iż obiektywnie nie jest możliwe bezpieczne i zgodne z prawem zrealizowanie w tym terminie i lokalizacji zgłoszonego przez Marszałka zgromadzenia, a także które z ok. 44 zgromadzeń stwarza zagrożenie bezpieczeństwa uczestników przemarszu ulicami Lipową i Rynek Kościuszki.

Do pisma dołączona została również opinia prawna przedstawiająca podstawy prawne zgromadzenia organizowanego przez Marszałka. Po otrzymaniu odpowiedzi Marszałek podejmie odpowiednie kroki prawne.


Izabela Smaczna – Jórczykowska

Rzecznik Prasowy

Marszałka Województwa Podlaskiego| red: zmj

ZOBACZ TEŻ:


Ulicami Białegostoku przeszedł Marsz Równości [zdjęcia cz. 1, wideo]

21.07.2019, 16:16

Marsz przeszedł ulicami Białegostoku w sobotę 20 lipca. Wzięło w nim udział około 800 osób. Od początku wzbudzał kontrowersje i sprzeciw środowisk katolickich i prawicowych.


Radny PiS chce przeprosin od prezydenta Truskolaskiego za "brunatnego Sebastiana"

16.07.2019, 19:56

Poczuł się obrażony przez prezydenta Białegostoku i żąda przeprosin.


Jarosław Gowin: takie Marsze Równości nie mają w sobie niczego wartościowego

16.07.2019, 18:52

- Takie Marsze Równości nie mają w sobie niczego wartościowego - stwierdził w rozmowie z Polskim Radiem Białystok wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.


Rzeczniczka marszałka dostała obraźliwe wiadomości - sprawę zgłasza policji

16.07.2019, 17:14

Obraźliwe, a nawet zawierające groźby wiadomości otrzymała w mediach społecznościowych rzeczniczka marszałka województwa podlaskiego Izabela Smaczna-Jórczykowska.


Prezydent Białegostoku domaga się przeprosin od marszałka województwa podlaskiego

12.07.2019, 17:00

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski zamierza zwrócić się do marszałka woj. podlaskiego Artura Kosickiego, aby ten przeprosił go i sprostował "nieprawdziwe słowa", że prezydent "naraża bezpieczeństwo i życie" mieszkańców miasta. W przeciwnym razie zapowiada podjęcie kroków prawnych.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Moje białostockie powidoki" Andrzeja Fiedoruka

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok