Radio Białystok | Wiadomości | Napięta atmosfera przed Marszem Równości – dawni opozycjoniści apelują o jego delegalizację

Napięta atmosfera przed Marszem Równości – dawni opozycjoniści apelują o jego delegalizację

autor: Marek Gąsiorowski

18.07.2019, 19:26, akt. 20:05

Im bliżej marszu równości w Białymstoku, tym sytuacja jest bardziej napięta.

Patryk Kosmider, stock.adobe.com
Patryk Kosmider, stock.adobe.com

Jedni wzywają prezydenta miasta do delegalizacji zaplanowanego na najbliższą sobotę marszu, inni apelują, by marsze i kontrmanifestacje odbywały się w pokojowej atmosferze - bez rękoczynów i wyzwisk.W Białymstoku zaplanowano 70 różnych manifestacji – nad bezpieczeństwem będzie czuwać kilkuset policjantówTo leży nie tylko w interesie protestujących, ale wszystkich mieszkańców - uważa Marcin Sawicki z koalicji Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy.

Jest to woda na młyn dla środowiska LGBT, które to w ten sposób zrobią sobie promocję na cały świat i po prostu będą męczennikami. Kibice też zapowiadali, że będą blokować wjazd do Białegostoku, że będą robić blokady. To będzie efekt odwrotny od zamierzonego. Zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane, by chociaż na chwilę pojawili się na naszym zgromadzeniu, przemówili do mieszkańców - mówi Marcin Sawicki.


Działacze opozycji antykomunistycznej zrzeszeni w klubie Więzionych, Internowanych i Represjonowanych wzywają prezydenta, by zdelegalizował marsz równości.

Zachowuje się on biernie - uważa dawna opozycjonistka Stanisława Korolkiewicz.

Nie robi nic w tym kierunku. Mamy dwie petycje, podpisów jest już dzisiaj ponad 26 tysięcy. Jako działacze opozycji antykomunistycznej napominamy pana i przestrzegamy, jeśli dopuści pan do tej gorszącej imprezy, będziemy w przyszłości protestować przeciwko temu, by firmową pan jakiekolwiek uroczystości o charakterze patriotyczno-historycznym - mówi Stanisława Korolkiewicz.


Pierwszy w Białymstoku marsz równości zaplanowano na 20. lipca. Początek o 14:00. W tym samym czasie odbędzie się kilkadziesiąt kontrmanifestacji. 


| red: sk

ZOBACZ TEŻ:


W Białymstoku zaplanowano 70 różnych manifestacji – nad bezpieczeństwem będzie czuwać kilkuset policjantów

18.07.2019, 16:44

Kilkuset policjantów ma zabezpieczać centrum Białegostoku w najbliższą sobotę. Wszystko to w związku z marszem równości i alternatywnymi manifestacjami zgłoszonymi na ten dzień.


Białostocki magistrat nie wydaje zgody na przemarsz organizowany przez marszałka

17.07.2019, 16:27

- Wierzymy, że marszałek nie zamierza podejmować nielegalnych działań - tak o przemarszu na Piknik Rodzinny w sobotę, 20 lipca mówią urzędnicy prezydenta Truskolaskiego. Marszałek Kosicki z kolei odpowiada, że urzędnicy piętrzą problemy, bo niewłaściwie interpretują prawo.


Ulicami Białegostoku przeszedł Marsz Równości [zdjęcia cz. 1, wideo]

21.07.2019, 16:16

Marsz przeszedł ulicami Białegostoku w sobotę 20 lipca. Wzięło w nim udział około 800 osób. Od początku wzbudzał kontrowersje i sprzeciw środowisk katolickich i prawicowych.


Białostoczanie będą się modlić za uczestników marszu LGBT

15.07.2019, 15:38

To odpowiedź katolickich wspólnot kościelnych na manifestację środowisk LGBT. 
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Gwiazdka z Książką

"Drogi Święty Mikołaju" Nataszy Sochy i Magdy Mazur

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok