Radio Białystok | Wiadomości | Aktualni posłowie otwierają podlaską listę wyborczą Koalicji Obywatelskiej do Sejmu

Aktualni posłowie otwierają podlaską listę wyborczą Koalicji Obywatelskiej do Sejmu

2.08.2019, 14:44, akt. 15:54

Posłowie obecnej kadencji Robert Tyszkiewicz, Krzysztof Truskolaski i Bożena Kamińska - tak wygląda pierwsza trójka sejmowej listy wyborczej Koalicji Obywatelskiej w województwie podlaskim, zaprezentowana w piątek (2.08) dziennikarzom w Białymstoku.

fot. Edyta Wołosik
fot. Edyta Wołosik

Podlaski poseł Krzysztof Truskolaski, który cztery lata temu zdobył mandat parlamentarny jako lider listy Nowoczesnej Ryszarda Petru, został członkiem Platformy Obywatelskiej. Zapewnia, że nie ma to związku z jego drugą pozycją na regionalnej liście wyborczej Koalicji Obywatelskiej do Sejmu.


Cała trójka należy więc do Platformy Obywatelskiej. Wysokie, piąte miejsce, ma na tej liście przedstawiciel społeczności prawosławnej i mniejszości białoruskiej w Polsce Eugeniusz Czykwin, w przeszłości wieloletni poseł lewicy. W 2015 r. Czykwin startował w wyborach do Senatu z własnego komitetu wyborczego, w okręgu obejmującym południową i południowo-zachodnią część województwa podlaskiego. Przegrał wtedy z Tadeuszem Romańczukiem (PiS).


Czwarte miejsce na podlaskiej liście KO do Sejmu otrzymał Maciej Borysewicz (PO), wiceprzewodniczący Rady Miasta Łomża, w ubiegłorocznych wyborach samorządowych kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta tego miasta. Ostatnie miejsce na liście ma, podobnie jak cztery lata temu, obecny poseł PO Tomasz Cimoszewicz.


Przed nami prace nad wypełnieniem całej listy KO. Chcemy, aby była ona bardzo obywatelska. Zobaczycie państwo na niej przedstawicieli organizacji pozarządowych, innych partii politycznych, które tworzą Koalicję - przedstawicieli Nowoczesnej, Partii Zielonych, która jest dla nas bardzo istotna ze swoimi postulatami ekologicznymi, także w naszym regionie.

 - mówił Tyszkiewicz


Wymienił również - nie podając nazwisk - przedstawicielki Kongresu Kobiet i osoby związane z Komitetem Obrony Demokracji. "To będzie naprawdę szeroka, obywatelska lista" - zapewniał lider PO w Podlaskiem. Mówił, że kandydaci KO nie idą do wyborów, żeby "walczyć o mandaty", ale po to, by "walczyć o sprawy obywateli, sprawy zwykłych ludzi".


Kandydaci wśród spraw najważniejszych, którymi chcieliby się zająć, wymieniali "odblokowanie wschodniej granicy" (kwestia wiz zakupowych dla Białorusinów i mały ruch graniczny z Białorusią), handel dozwolony w niedzielę, służbę zdrowia (m.in. pakiet onkologiczny z pełną refundacją), bezpieczeństwo wewnętrzne, czyli sytuację w takich służbach, jak policja czy straż pożarna oraz edukację i ekologię (smog i gospodarka odpadami).


Chcę odczarować trochę takie przekonanie, że Ziemia Łomżyńska i Łomża to jest domena jednej partii.

 - mówił Maciej Borysewicz


Poseł kilku kadencji Eugeniusz Czykwin powiedział, że jako polityk uważał się za osobę spełnioną i cztery lata temu do Sejmu już nie startował, ale teraz zgodził się za namową Tyszkiewicza i - jak mówił - osób ze środowiska mniejszości. "Stało się tak, że ta społeczność prawosławno-białorusko-ukraińska, mniejszości w naszym województwie, których jest niemało, nie mają w obecnej kadencji swego przedstawiciela" - mówił Czykwin.


Zdecydowałem się też z tego powodu, że w moim środowisku jest pewna obawa i niepokój, wywołany działaniami grup, takich skrajnych, bym powiedział - narodowych. Mam na myśli marsze organizowane w Hajnówce (chodzi o marsze pamięci Żołnierzy Wyklętych organizowane m.in. przez ONR - przyp. PAP), heroizację, przedstawianie jako bohaterów tych, którzy popełnili zbrodnie na niewinnej ludności czy marsz ONR w naszym mieście dwa lata temu. Głos mniejszości jest potrzebny i musi być słyszalny.

- mówił Czykwin


Tyszkiewicz poinformował, że pełna regionalna lista KO do Sejmu będzie znana po 15 sierpnia. Dodał, że w sprawie kandydatów do Senatu trwają rozmowy z PSL i grupą partii lewicowych. "Jestem przekonany, że wypracujemy pakiet, w którym opozycja nie będzie przeciw sobie wystawiała kandydatów do Senatu" - powiedział.

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Robert Tyszkiewicz "jedynką" Koalicji Obywatelskiej na podlaskiej liście kandydatów do Sejmu

30.07.2019, 19:06

Koalicja Obywatelska ogłosiła liderów list w wyborach do Sejmu. W naszym regionie "jedynką" będzie szef podlaskich struktur Platformy Obywatelskiej poseł Robert Tyszkiewicz.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok