Radio Białystok | Wiadomości | W ostatnim czasie w Białymstoku i okolicach o ekrany akustyczne rozbiło się kilkanaście ptaków

W ostatnim czasie w Białymstoku i okolicach o ekrany akustyczne rozbiło się kilkanaście ptaków

autor: Ryszard Minko

23.09.2019, 14:36, akt. 24.09.2019, 09:29

13 sikorek sosnówek, rudzik, kapturka, piecuszek i szpak – to tylko niektóre z kilkunastu ptaków, które w ostatnim czasie rozbiły się o ekrany akustyczne w Białymstoku i okolicach.

Fot. Agnieszka Aleksiejczuk
Fot. Agnieszka Aleksiejczuk


0:00
0:00
W ostatnim czasie w Białymstoku i okolicach o ekrany akustyczne rozbiło się kilkanaście ptaków - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Monitoringiem śmiertelności ptaków zajmują się wolontariusze Fundacji Szklane Pułapki

Monitoringiem śmiertelności ptaków z powodu kolizji z przezroczystymi przeszkodami od kilkunastu miesięcy zajmują się wolontariusze Fundacji Szklane Pułapki. Jak wynika z ich pracy, okazuje się, że choć są skuteczne sposoby zabezpieczania ekranów, to jednak na przykład w Białymstoku nadal są miejsca, gdzie brakuje odpowiednich rozwiązań.

Jednym z takich miejsc, są ekrany wzdłuż ulicy Ojca Pio w Białymstoku, gdzie przed laty na przezroczystych szybach umieszczono czarne sylwetki dużych ptaków imitujących drapieżniki. Po latach doświadczeń okazało się, że takie zabezpieczenia są nieskuteczne, bo ptaki się do nich przyzwyczajają i po prostu próbują ominąć „czarne punkty” i trafiają w szybę  – mówi wolontariusz fundacji Sławomir Niedźwiecki. W ten sposób tylko w ostatnim czasie zginęło kilkanaście ptaków, miedzy innymi sikorek sosnówek czy rudzików. Ale na liście ptasich "ofiar śmiertelnych” zderzenia z ekranami są też i rzadkie gatunki, takie jak lelek. Jak wynika z niespełna dwuletniego monitoringu kilku ekranów w Białymstoku i okolicach wolontariusze odnaleźli ponad 400 martwych ptaków.

Problem jest zauważalny także i przez wykonawców ekranów – mówi Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Białymstoku Beata Bezubik. Jak mówi, od kilku lat opiniując inwestycje RDOŚ rekomenduje stosowanie pasków na szybach ekranów, które znaczniej ograniczają śmiertelność ptaków.

Potwierdzają to wolontariusze fundacji Szklane Pułapki i zapowiadają skierowanie odpowiedniego wniosku o rozważenie wymiany zabezpieczeń na niektórych ekranach w Białymstoku, gdzie są tylko wizerunki ptaków.

Obecnie magistrat nie ma informacji o nieskuteczności stosowanych zabezpieczeń – odpowiada Agnieszka Błachowska z Departamentu Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku. Dodaje też, że zabezpieczenia z naklejonymi ptakami zamontowano po interwencji i rekomendacji działaczy Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Mimo to, urząd miejski otwarty jest na propozycje skuteczniejszych zabezpieczeń – dodaje.

Jak wynika z informacji urzędu miejskiego w Białymstoku tylko w mieście zamontowanych jest 15 kilometrów ekranów akustycznych. Na części zastosowano uważane za skuteczniejszą ochronę paski, na części najstarszych tylko wizerunki ptaków.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Władze Suwałk nie podejmą się odstraszenia ptaków z ulicy Szpitalnej

25.07.2019, 07:47

Apelowali o to mieszkający tam suwalczanie. Gawrony i kawki zagnieździły w zagajniku obok ich bloków i zakłócają im spokój.


Część mieszkańców okolic Alei 1000-lecia Państwa Polskiego w Białymstoku nie chce przy swoich działkach ekranów akustycznych

20.05.2019, 07:27

Uważają, że będzie więcej strat niż korzyści. Niektórzy mieszkańcy okolic Alei Tysiąclecia Państwa Polskiego w Białymstoku nie chcą przy swoich działkach ekranów akustycznych. Ci, którzy prowadzą tam działalność gospodarczą poprosili radnych o wsparcie, by dokonać zmian w projekcie.


Na nieustanny hałas dobiegający z drogi ekspresowej narzekają mieszkańcy Dowspudy i Raczek

12.11.2018, 11:10

Mieszkańcy domagają się, aby drogowcy zbudowali wzdłuż drogi ekrany akustyczne, które wyciszą odgłosy przejeżdżających ciężarówek.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok