Radio Białystok | Wiadomości | W ostatnim czasie w Białymstoku i okolicach o ekrany akustyczne rozbiło się kilkanaście ptaków

W ostatnim czasie w Białymstoku i okolicach o ekrany akustyczne rozbiło się kilkanaście ptaków

autor: Ryszard Minko

23.09.2019, 14:36, akt. 24.09.2019, 09:29

13 sikorek sosnówek, rudzik, kapturka, piecuszek i szpak – to tylko niektóre z kilkunastu ptaków, które w ostatnim czasie rozbiły się o ekrany akustyczne w Białymstoku i okolicach.

Fot. Agnieszka Aleksiejczuk
Fot. Agnieszka Aleksiejczuk


0:00
0:00
W ostatnim czasie w Białymstoku i okolicach o ekrany akustyczne rozbiło się kilkanaście ptaków - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Monitoringiem śmiertelności ptaków zajmują się wolontariusze Fundacji Szklane Pułapki

Monitoringiem śmiertelności ptaków z powodu kolizji z przezroczystymi przeszkodami od kilkunastu miesięcy zajmują się wolontariusze Fundacji Szklane Pułapki. Jak wynika z ich pracy, okazuje się, że choć są skuteczne sposoby zabezpieczania ekranów, to jednak na przykład w Białymstoku nadal są miejsca, gdzie brakuje odpowiednich rozwiązań.

Jednym z takich miejsc, są ekrany wzdłuż ulicy Ojca Pio w Białymstoku, gdzie przed laty na przezroczystych szybach umieszczono czarne sylwetki dużych ptaków imitujących drapieżniki. Po latach doświadczeń okazało się, że takie zabezpieczenia są nieskuteczne, bo ptaki się do nich przyzwyczajają i po prostu próbują ominąć „czarne punkty” i trafiają w szybę  – mówi wolontariusz fundacji Sławomir Niedźwiecki. W ten sposób tylko w ostatnim czasie zginęło kilkanaście ptaków, miedzy innymi sikorek sosnówek czy rudzików. Ale na liście ptasich "ofiar śmiertelnych” zderzenia z ekranami są też i rzadkie gatunki, takie jak lelek. Jak wynika z niespełna dwuletniego monitoringu kilku ekranów w Białymstoku i okolicach wolontariusze odnaleźli ponad 400 martwych ptaków.

Problem jest zauważalny także i przez wykonawców ekranów – mówi Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Białymstoku Beata Bezubik. Jak mówi, od kilku lat opiniując inwestycje RDOŚ rekomenduje stosowanie pasków na szybach ekranów, które znaczniej ograniczają śmiertelność ptaków.

Potwierdzają to wolontariusze fundacji Szklane Pułapki i zapowiadają skierowanie odpowiedniego wniosku o rozważenie wymiany zabezpieczeń na niektórych ekranach w Białymstoku, gdzie są tylko wizerunki ptaków.

Obecnie magistrat nie ma informacji o nieskuteczności stosowanych zabezpieczeń – odpowiada Agnieszka Błachowska z Departamentu Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku. Dodaje też, że zabezpieczenia z naklejonymi ptakami zamontowano po interwencji i rekomendacji działaczy Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Mimo to, urząd miejski otwarty jest na propozycje skuteczniejszych zabezpieczeń – dodaje.

Jak wynika z informacji urzędu miejskiego w Białymstoku tylko w mieście zamontowanych jest 15 kilometrów ekranów akustycznych. Na części zastosowano uważane za skuteczniejszą ochronę paski, na części najstarszych tylko wizerunki ptaków.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Władze Suwałk nie podejmą się odstraszenia ptaków z ulicy Szpitalnej

25.07.2019, 07:47

Apelowali o to mieszkający tam suwalczanie. Gawrony i kawki zagnieździły w zagajniku obok ich bloków i zakłócają im spokój.


Część mieszkańców okolic Alei 1000-lecia Państwa Polskiego w Białymstoku nie chce przy swoich działkach ekranów akustycznych

20.05.2019, 07:27

Uważają, że będzie więcej strat niż korzyści. Niektórzy mieszkańcy okolic Alei Tysiąclecia Państwa Polskiego w Białymstoku nie chcą przy swoich działkach ekranów akustycznych. Ci, którzy prowadzą tam działalność gospodarczą poprosili radnych o wsparcie, by dokonać zmian w projekcie.


Na nieustanny hałas dobiegający z drogi ekspresowej narzekają mieszkańcy Dowspudy i Raczek

12.11.2018, 11:10

Mieszkańcy domagają się, aby drogowcy zbudowali wzdłuż drogi ekrany akustyczne, które wyciszą odgłosy przejeżdżających ciężarówek.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR Mój boski rozwód

REKLAMA
OiFP Inauguracja

REKLAMA
NieTeatr RENATA PRZEMYK KWARTET

REKLAMA
OiFP - Broadway

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok