Radio Białystok | Wiadomości | Fragmenty kamienicy z ul. św. Mikołaja 8 w Białymstoku trafiły do rejestru zabytków

Fragmenty kamienicy z ul. św. Mikołaja 8 w Białymstoku trafiły do rejestru zabytków

autor: Wojciech Szubzda

27.11.2019, 11:49, akt. 12:28

Szczególnie chroniona ma być tylko część budynku, a nie cały obiekt. Elewacje dwóch ścian XIX-wiecznej kamienicy przy ul. św. Mikołaja 8 w Białymstoku trafiły do rejestru zabytków.

Kamienica przy ul. św. Mikołaja 8 w Białymstoku, fot. Wojciech Szubzda
Kamienica przy ul. św. Mikołaja 8 w Białymstoku, fot. Wojciech Szubzda

Do rejestru zabytków fragmenty XIX-wiecznej kamienicy z ul. św. Mikołaja 8 w Białymstoku wpisała wojewódzka konserwator zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz. Przypomina, że jeszcze wiosną były plany wyburzenia całej kamienicy przygotowywane przez nadzór budowlany.

Wówczas konserwator rozpoczęła procedurę wpisania kamienicy do rejestru. Niestety nie udało się chronić całego budynku - mówi wojewódzki konserwator zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz.


- Cały obiekt nie mógł być wpisany do rejestru zabytków, ponieważ nie pozwalało na to kilka czynników. Chodzi o zły stan techniczny, co potwierdziły liczne ekspertyzy, w tym ekspertyzy sporządzone na mój wniosek przez ekspertów z listy ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Dlatego wybraliśmy opcję najbardziej wartościowej tkanki i możliwej do zachowania, czyli elewacje - tłumaczy prof. Małgorzata Dajnowicz.


Do rejestru trafiły: elewacja frontowa, południowa i część elewacji wschodniej o długości 8 metrów od krawędzi elewacji frontowej w kierunku północnym. O tym, że cały budynek nie mógł zostać wpisany do rejestru - według prof. Małgorzaty Dajnowicz - świadczy również niezgodność z planem zagospodarowania przestrzennego.

Od decyzji o wpisaniu do rejestru zabytków dwóch elewacji nie powinien odwoływać się właściciel kamienicy, bo to on złożył wniosek w tej sprawie.

Wojewódzka konserwator zabytków prosiła już miejskiego konserwatora, żeby ten nadzorował ewentualne prace rozbiórkowe i budowę nowego obiektu przy ul. św. Mikołaja.


- Zalecałam i prosiłam o to, żeby przede wszystkim zinwentaryzować cegłę, aby elementy odpowiednio dobrze zachowane mogły być wykorzystane w przyszłej inwestycji. Myślę również, że inwestor zostanie przekonany przez miejskiego konserwatora zabytków aby skorzystać z możliwości zaleceń konserwatorskich - mówi prof. Dajnowicz.


Chodzi m.in. o to, żeby nowy obiekt nie był wyższy niż sąsiadujące z nim budynki, czyli, żeby nie miał więcej niż 5 pięter.

Kamienica przy ul. św. Mikołaja 8 w Białymstoku powstała w XIX wieku. Według prof. Małgorzaty Dajnowicz stanowi doskonały przykład czynszowej kamienicy z ówczesnych czasów. Przypomina również o obecności społeczności żydowskiej w Białymstoku.

| red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Cmentarz żydowski w Knyszynie został wpisany do rejestru zabytków

20.11.2019, 11:58

To jeden z najlepiej zachowanych cmentarzy żydowskich na Podlasiu. 


Pracownicy leśnictwa Józefowo natrafili na grot włóczni

4.11.2019, 17:26

Więcej będzie wiadomo za kilka dni, ale ze wstępnych oględzin wynika, że może to być przedmiot sprzed dwóch tysięcy lat. Na takie znalezisko natrafili pracownicy leśnictwa Józefowo w Nadleśnictwie Waliły.


prof. Małgorzata Dajnowicz

28.10.2019, 16:36

"Będziemy zajmować się wspaniałymi postaciami, takimi jak: Aleksandra Szczerbińska - żona Józefa Piłsudskiego pochodząca z Suwałk, a także poznamy historię malarski - Placydy Bukowskiej".


Jesienią 2020 r. zakończy się modernizacja zabytkowego dworca PKP [zdjęcia, wideo]

3.09.2019, 16:01

Jesienią 2020 r. zakończy się modernizacja zabytkowego dworca PKP w Białymstoku. Budynek będzie nawiązywał do czasów carskich, jednocześnie będzie nowoczesny i dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI
fot. Marcin Mazewski
15.04.2024, 16:55, akt. 16:58

Koniec sezonu na białostockim lodowisku
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok