Radio Białystok | Wiadomości | Premier Mateusz Morawiecki z wizytą w Podlaskiem [zdjęcia, wideo]

Premier Mateusz Morawiecki z wizytą w Podlaskiem [zdjęcia, wideo]

autor: Katarzyna Kozłowska

30.11.2019, 10:16, akt. 13:50

Premier Mateusz Morawiecki przyjechał w piątek (29.11) na Podlasie. Swoją wizytę rozpoczął od spotkania na terenie budowy drogi ekspresowej S-61 Ostrów Mazowiecka - Szczuczyn. 

189. rocznica wybuchu Powstania Listopadowego w Kopnej Górze k. Sokołdy, fot. Sylwia Krassowska
189. rocznica wybuchu Powstania Listopadowego w Kopnej Górze k. Sokołdy, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Uroczystości w Kopnej Górze z okazji 189. rocznicy wybuchu powstania listopadowego - relacja Wojciecha Szubzdy | Pobierz plik.


0:00
0:00
Premier Morawiecki w Białymstoku - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

- Droga ekspresowa S-61 Ostrów Mazowiecka – Szczuczyn zwiększy możliwości gospodarcze całego regionu i przyciągnie inwestorów - mówił premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział, że jeszcze w grudniu będzie gotowa ustawa, która ma zwiększyć bezpieczeństwo na drogach.


To szansa na rozwój gospodarczy regionu

Podczas briefingu na terenie budowy drogi ekspresowej S-61 premier mówił, że prace postępują zgodnie z planem, a inwestycja ta - za ponad 6 mld zł - "przysłuży się do rozwoju Polski Północno-Wschodniej".- Wytyczamy nową drogę S-61. To fragment drogi Via Baltica, drogi, która połączy północ Europy z Południem - powiedział szef rządu. Wskazał, że zwiększy ona możliwości rozwoju gospodarczego, przyciągnie też inwestorów oraz przedsiębiorców.


- Ale jeszcze bardziej interesuje mnie to, żeby ta droga przysłużyła się dobrze dla mieszkańców Podlasia, województwa mazowieckiego i innych województw - wskazał premier.


To bardzo ważna arteria komunikacyjna, która - jestem przekonany - zwiększy możliwości gospodarcze całego tego regionu - powiedział.Premier zaznaczył, że drogi ekspresowe i szybkiego ruchu są dla rządu kluczowe. Mówił też o bezpieczeństwie na drogach. 


Wiemy, jak ważne jest bezpieczeństwo ruchu drogowego. Mamy do czynienia z tragicznymi wypadkami. Dlatego w krótkim czasie, jeszcze w grudniu (...) będzie gotowa ustawa, której założenia już analizowałem. Ona będzie bardzo dokładnie regulowała różne przepisy, procedury, które zwiększą bezpieczeństwo na drogach - powiedział premier.


Odprawa w Kuźnicy

Po wizycie na terenie budowy S-61 szef rządu pojechał na przejście graniczne w Kuźnicy, gdzie wziął udział w odprawie służb.Premier podkreślał, że nasza wschodnia granica jest jednocześnie granicą Strefy Schengen i UE, "dlatego jest tak ważna".


- To przecież właśnie od zdolności do strzeżenia granicy, tej naszej zewnętrznej, która jest jednocześnie granicą Schengen, granicą UE, od tej sprawności zależy, czy środki, pieniądze wpłyną do budżetu, czy będziemy mieli do czynienia z jakimś przemytem - mówił premier.


Premier zwrócił również uwagę na technologię, która służy walce z przemytem nie tylko na kolejowych, ale także na drogowych przejściach granicznych. Powiedział, że dzięki zainstalowanemu na przejściu w Kuźnicy nowoczesnemu rentgenowi, udało się zatrzymać ogromne ilości przemytu - 70 mln sztuk papierosów, czyli 3,5 mln paczek. - To kilkadziesiąt milionów złotych strat dla budżetu - zaznaczył.


Kwiaty przy pomniku Kalinowskiego

Mateusz Morawiecki odwiedził też Mostowlany w gminie Gródek - miejscowość leżącą tuż przy granicy z Białorusią. Złożył tam kwiaty przy pomniku Konstantego Kalinowskiego - jednego z przywódców powstania styczniowego.Hołd powstańcom listopadowym

Na cmentarzu powstańców listopadowych w Kopnej Górze koło Sokołdy Mateusz Morawiecki wziął udział w uroczystościach z okazji 189. rocznicy wybuchu tego zrywu.


- Ja dzisiaj w imieniu rządu Rzeczypospolitej kłaniam się wszystkim powstańcom sprzed 189 laty. Wszystkim wspaniałym polskim żołnierzom i również polskiej ludności, która wtedy w dramatycznych okolicznościach walczyła o niepodległą, suwerenną Rzeczpospolitą - powiedział premier.


Oprócz szefa rządu, w obchodach wzięli udział m.in. przedstawiciele władz państwowych, w tym szef resortu edukacji Dariusz Piontkowski, parlamentarzyści, samorządowcy, kombatanci, służby mundurowe, harcerze.- Powstanie listopadowe niech będzie dla nas również przestrogą przed popełnianymi błędami. Błędami, które doprowadziły do rozbiorów, ale też w trakcie trwania powstania przez błędami politycznymi, wojskowymi, przed brakiem wiary niektórych przywódców - przestrzegał Mateusz Morawiecki.


- Chwała powstańcom listopadowym. Chwała wszystkim Polakom, którzy na przestrzeni wieków walczyli o wolną Polskę orężem, piórem, walczyli na najróżniejsze sposoby. Pamięć o nich niech nie zaginie. Cześć ich pamięci, chwała bohaterom - zakończył swoje wystąpienie Mateusz Morawiecki.


Spotkanie w Białymstoku

Na zakończenie wizyty w Podlaskiem premier spotkał się z mieszkańcami Białegostoku w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim. Przypomniał pięć głównych punktów programowych, które jego rząd zamierza zrealizować. To plany budowy obwodnic, ulgi dla przedsiębiorców, zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia, zrównanie dopłat dla rolników oraz wypłata 13. emerytury.

Premier chwalił też ostatnią decyzję wojewody, który uchylił uchwałę miejskich radnych zmieniającą nazwę ulicy majora Szendzielarza "Łupaszki".

Szef rządu mówił też o konieczności dalszych reform w wymiarze sprawiedliwości. Podkreślił, że do destabilizacji mogłyby doprowadzić działania tych sędziów, którzy przestaliby uznawać wyroki sędziów powołanych przez prezydenta po zarekomendowaniu przez nową Krajową Radę Sądownictwa.


- Nie dopuścimy do tego, żeby jakieś interpretacje, które komuś się zamarzą, mogły służyć do destabilizacji państwa polskiego i chaosu w wymiarze sprawiedliwości -  podkreślił.


Mateusz Morawiecki zaapelował o szacunek dla wszystkich sędziów, którzy zostali powołani. - Oni wydają wyroki w sposób absolutnie zgodny z prawem - zgodny z prawem polskim, zgodny z prawem europejskim i co najważniejsze, zgodny z Konstytucją polską - zaznaczył. - Z całą pewnością nie dopuścimy do anarchii, do bałaganu w tym względzie - dodał.

W spotkaniu z premierem wzięli udział podlascy posłowie, lokalni politycy Prawa i Sprawiedliwości oraz sympatycy ugrupowania.


źródło: PAP | red: sk, zmj


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Uroczystości w Kopnej Górze z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego

29.11.2019, 07:31

Pamięć o powstańcach listopadowych jest wciąż żywa. W Kopnej Górze koło Sokołdy w piątek (29.11) uroczystości w rocznicę wybuchu powstania listopadowego. Ma w nich wziąć udział premier Mateusz Morawiecki.


Gospodarka, demografia, klimat - główne tematy expose premiera Mateusza Morawieckiego

19.11.2019, 07:37

Gospodarka, klimat, rodzina, demografia i podatki - to główne tematy expose, które wygłosił we wtorek (19.11) w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.


Mateusz Morawiecki w Grajewie: gratuluję pomysłu na rewitalizację parku

25.08.2019, 18:19

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził w niedzielę (25.08) rewitalizowany Park Solidarności w Grajewie. Gratulował inwestycji, która - jak zauważył - może być współfinansowana przez budżet państwa m.in. dzięki uszczelnieniu podatków.


25 sierpnia w Kolnie II Ogólnopolskie Święto "Wdzięczni Polskiej Wsi" z udziałem Mateusza Morawieckiego

21.08.2019, 14:24

Z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego w niedzielę (25.08) w Kolnie odbędzie się II Ogólnopolskie Święto Wdzięczni Polskiej Wsi. Tak poinformował w środę (21.08) na konferencji prasowej w Białymstoku wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok