Radio Białystok | Wiadomości | 25 sierpnia w Kolnie II Ogólnopolskie Święto "Wdzięczni Polskiej Wsi" z udziałem Mateusza Morawieckiego

25 sierpnia w Kolnie II Ogólnopolskie Święto "Wdzięczni Polskiej Wsi" z udziałem Mateusza Morawieckiego

21.08.2019, 14:24, akt. 18:13

Z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego w niedzielę (25.08) w Kolnie odbędzie się II Ogólnopolskie Święto Wdzięczni Polskiej Wsi. Tak poinformował w środę (21.08) na konferencji prasowej w Białymstoku wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Paszkowski: 25 sierpnia w Kolnie II Ogólnopolskie Święto Wdzięczni Polskiej Wsi z udziałem premiera - Fot. Edyta Wołosik
Paszkowski: 25 sierpnia w Kolnie II Ogólnopolskie Święto Wdzięczni Polskiej Wsi z udziałem premiera - Fot. Edyta Wołosik

Przypomniał, że pierwsze takie święto zorganizowano przed rokiem w Wąwolnicy na Lubelszczyźnie.

Wojewoda podkreślił, że celem święta zainicjowanego przez premiera  Morawieckiego jest podziękowanie rolnikom i mieszkańcom wsi za trud  pracy, ale także przekazywanie wartości i kontynuowanie tradycji.  Zapraszał wszystkich do udziału w tym spotkaniu.

Chcemy w ten sposób wyrazić swoją wdzięczność za tę trudną pracę rolników, ale jednocześnie chcemy podkreślić wagę rolnictwa, wsi polskiej w utrzymaniu i polskiej tradycji, i przenoszeniu tych wzorców wychowania patriotycznego

- mówił dziennikarzom wojewoda Paszkowski.

Wojewoda wskazał, że województwo podlaskie jest regionem rolniczym, które słynie głównie z rozwiniętego mleczarstwa, gdzie działają wiodące w kraju mleczarnie, hoduje się bydło mleczne, produkuje i przetwarza mleko. Ocenił, że organizacja Święta Wdzięczności w Kolnie to "wyróżnienie" dla województwa podlaskiego jako regionu, gdzie "siła rolników, siła polskich hodowców, osób, które uprawiają ziemię, jest bardzo znaczna", a wieś odgrywa ważną rolę w życiu społecznym regionu i kraju.

Burmistrz Kolna Andrzej Duda mówił, że powiat kolneński jest typowym powiatem rolniczym, gdzie wielu rolników specjalizuje się w produkcji mleka. Przypomniał, że w latach 90-tych XX w. realizowano pionierskie projekty we współpracy z partnerami z Holandii w dziedzinie ekologicznej hodowli krów i produkcji mleka. Podkreślił, że niedzielne święto będzie okazją do promocji całego regionu, jego dorobku, wytwarzanych ekologicznych produktów spożywczych.

Impreza rozpocznie się w niedzielę w południe na terenie przy ul. Kolejowej 14 w Kolnie. Zostanie odprawiona polowa msza święta z podziękowaniem za plony, której przewodniczyć będzie biskup łomżyński Janusz Stepnowski. Podczas oficjalnej części wystąpią premier Mateusz Morawiecki i minister rolnictwa Jana Krzysztof Ardanowski. Jednym z wydarzeń będzie też dożynkowy korowód.

Święto będzie miało charakter pikniku rodzinnego. Koła gospodyń i lokalni wytwórcy będą prezentować lokalną żywność - będą stoiska z produktami do degustacji. Planowane są także występy zespołów ludowych oraz prezentacja żniwnych obrzędów. Zasłużeni dla rolnictwa odbiorą medale i dyplomy od premiera i ministra rolnictwa.

Święto Wdzięczni Polskiej Wsi jest promowane w specjalnym spocie, który jest dostępny m.in. w mediach społecznościowych.


| red: rbon

ZOBACZ TEŻ:


Rolnicy dziękują za plony – dożynki w podlaskich miejscowościach

18.08.2019, 07:20

Uroczystości dożynkowe odbywają się w niedzielę (18.08) m.in. w gminach Kulesze Kościelne, Nowe Piekuty, a także w Suchowoli.


Chleby, chałki i inne smakołyki - XIX Podlaskie Święto Chleba w Ciechanowcu [zdjęcia, wideo]

11.08.2019, 07:25

Co najmniej kilkanaście tysięcy osób odwiedziło w niedzielę (11.08) Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. Od rana trwało tam Podlaskie Święto Chleba, podczas którego prezentowano m.in. tradycje żniwne.


"Na Podlasiu będzie nie tylko geograficzny, ale i gospodarczy środek Europy". Konwencja wyborcza PiS [zdjęcia, wideo]

29.04.2019, 05:31

O zrównoważonym rozwoju i wyrównywaniu szans takich regionów jak Podlaskie i Warmińsko-Mazurskie mówili w Białymstoku prezes PiS i premier.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Psalmy dla Niezłomnych

"Szukając Inki. Życie i śmierć Danki Siedzikówny" Luiza Łuniewska

Premiera musicalu „Jesus Christ Superstar”


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok