Radio Białystok | Wiadomości | "Na Podlasiu będzie nie tylko geograficzny, ale i gospodarczy środek Europy". Konwencja wyborcza PiS [zdjęcia, wideo]

"Na Podlasiu będzie nie tylko geograficzny, ale i gospodarczy środek Europy". Konwencja wyborcza PiS [zdjęcia, wideo]

autor: Edyta Wołosik

29.04.2019, 05:31, akt. 11:10

O zrównoważonym rozwoju i wyrównywaniu szans takich regionów jak Podlaskie i Warmińsko-Mazurskie mówili w Białymstoku prezes PiS i premier.

Premier Mateusz Morawiecki na konwencji wyborczej PiS w Białymstoku, 28.04.2019, fot. Sylwia Krassowska
Premier Mateusz Morawiecki na konwencji wyborczej PiS w Białymstoku, 28.04.2019, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Konwencja wyborcza PiS w Białymstoku - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński przyjechali do stolicy Podlasia na konwencję wyborczą, która odbyła się w Filharmonii przy ul. Podleśnej. Zaprezentowali kandydatów PiS do Parlamentu Europejskiego z okręgu nr 3, obejmującego województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie.


Kaczyński: wyłączenie komunikacyjne tej ziemi zostanie całkowicie zniesione

Via Carpatia, Via Baltica i Rail Baltica to wielka, ogromna szansa rozwoju tych terenów; wyłączenie komunikacyjne tej ziemi zostanie całkowicie zniesione - mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas konwencji regionalnej w Białymstoku.Kaczyński podczas wystąpienia zaznaczył, że Via Carpatia to wielka szansa dla regionu i Polski, ale to jednocześnie nie jedyna trasa, jaka powstanie. - Ta szansa będzie wzmocniona, bardzo wzmocniona, bo będzie też Via  Baltica i Rail Baltica, czyli linia kolejowa. To wszystko będzie prowadziło z czasem (...) począwszy od Estonii, a później przez Białystok, przez Warszawę na Zachód - powiedział Jarosław Kaczyński.


-  To oznacza, że ta ziemia zmieni swoją sytuację, tak jakby została wręcz przesunięta geograficznie. To będzie wielki węzeł komunikacyjny, i nie tylko komunikacyjny, Europy. Tu się skrzyżują najważniejsze drogi - zarówno te dla samochodów, jak i dla kolei. To wielka, ogromna szansa rozwoju tych terenów - dodał szef PiS.


- Wyłączenie komunikacyjne tej ziemi zostanie całkowicie zniesione - podkreślał.

Jarosław Kaczyński stwierdził też, że na ziemi podlaskiej i warmińsko-mazurskiej mamy swego rodzaju "zagłębie mleczne, produkcji mleka, jego przetwarzania, jest nawet zaplecze naukowe dla tych wszystkich działań na Uniwersytecie Olsztyńskim", które też są wielką szansą dla rozwoju regionu.

Dodał jednocześnie, że kolejną wielką szansą mogą być gospodarstwa ekologiczne, które "na tych ziemiach mogą się znakomicie rozwijać".

W tym kontekście zwrócił uwagę na swoją zapowiedź sprzed kilku tygodni dotyczącą 100 zł dopłaty do każdego tucznika i 500 zł do każdej krowy. - Te gospodarstwa mogą otrzymywać, niezależnie od dopłat do hektara, bardzo poważne środki - zwracał uwagę szef PiS.


-  Mamy tutaj do czynienia z wszelkiego rodzaju przesłankami, by ten wyścig przebiegał w ten sposób, że najszybszymi biegaczami będą ci z tej ziemi, i ten dystans wewnątrz Polski będzie się zmniejszał, a Polska będzie szybko zmniejszała dystans do UE, do przeciętnej, a później do tych najbogatszych krajów - podkreślił Jarosław Kaczyński.


Kaczyński: proponujemy wielkie inwestycje, które zmienią tę część Polski

-  Proponujemy wielkie inwestycje, które zmienią tę część Polski; to będzie jeden ze środków Europy w sensie transportowym i gospodarczym - podkreślał prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Lider PiS wskazywał, że inwestycje komunikacyjne, o których była mowa podczas niedzielnego spotkania, to nie jedyne "rzeczy, które obiecujemy". - Powiedziałem rzeczy, ale to są wielkie inwestycje, które zmienią tę część Polski. Zmienią i to nie tylko w skali odnoszącej się do naszej ojczyzny, ale także w skali europejskiej - mówił.


- To będzie naprawdę jeden ze środków Europy, nie w sensie geometrycznym, tylko sensie transportowym i gospodarczym. To jest nasza obietnica dla was - podkreślił lider PiS.


W PE "potrzebni są ludzie, którzy potrafią się tam poruszać"

Jarosław Kaczyński zwrócił też uwagę, że w Parlamencie Europejskim "potrzebni są ludzie, którzy potrafią się tam poruszać, którzy nie mają żadnych kłopotów z tym poruszaniem się".


-  Doskonale znają europejskie prawo, doskonale posługują się co najmniej  angielskim. Krótko mówiąc, to ci, którzy muszą stanowić tę czołówkę naszej ekipy, bo tylko wtedy może być ona skuteczna - stwierdził prezes PiS.


W tym kontekście dodał, że obecna ekipa PiS w PE pokazała w kończącej się już kadencji, iż jest skuteczna.

Szef Prawa i Sprawiedliwości prosił też o poparcie dla lidera listy PiS w okręgu obejmującym województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie europosła Karola Karskiego.


-  Ale tutaj trzeba walczyć nie o jeden mandat, ale o dwa. To musi być nasza ambicja. Jest Krzysztof Jurgiel (numer dwa na liście) i on też musi być w europarlamencie - dodał prezes.


Premier: Polska staje się coraz mocniej bijącym sercem Europy

Premier Mateusz Morawiecki zauważył w Białymstoku, że PiS przyświeca wizja terytorialnie zrównoważonego rozwoju Polski.


-  Polska staje się coraz mocniej bijącym sercem Europy, ale rytm tego serca musi być nadawany tutaj, z ziemi podlaskiej, z Polski wschodniej, ziemi mazurskiej, z ziemi warmińskiej - mówił premier.


Morawiecki mówił też o rozbudowie infrastruktury gazowej w Podlaskim. Jako "fundamentalny dla bezpieczeństwa całej Polski" określił z kolei gazociąg bałtycki. - Tworzymy takie rozwiązania w zakresie energetyki, infrastruktury, które otworzą ziemię podlaską, Warmię, Mazury na  zupełnie nowe możliwości - podkreślał. Dodał, że aby taka wizja stała się możliwa, "potrzebujemy w tych dwóch turach, które są przed nami, (...) zwycięstwa".

Mateusz Morawiecki mówił, że PiS chce być w UE, by odłożyć do lamusa nieprawdziwy podział, "który nam wmawiano, że Polska może być albo przedsiębiorcza, albo tylko socjalna. My  pokazaliśmy, że łączymy Polskę innowacyjną, Polskę przedsiębiorczą z Polską solidarną i po to idziemy do Europy - powiedział.


"Postaramy się, by coraz więcej środków szło na te tereny"

-  Tu nie tylko jest i może być ten geograficzny środek Europy, tu może być i będzie ten gospodarczy środek Europy - mówił premier Mateusz Morawiecki.


- Postaramy się, by coraz więcej środków szło na te tereny, o których III RP niesłusznie zapominała - oświadczył premier Mateusz Morawiecki.


Premier Morawiecki ocenił również, że na Podlasiu, mimo że "ziemia jest trudna", a III RP "nie stworzyła sprzyjających warunków", udało się stworzyć m.in. potęgę mleczną i meblarską. 

Premier złożył też życzenia wielkanocne wiernym wyznania prawosławnego.


-  Wszystkim braciom w wierze prawosławnej chciałbym życzyć nadziei, radości, szczęścia rodzinnego i wszystkiego co najlepsze - zaznaczył Morawiecki.


Karski: Tylko przygotowani, którzy twardo reprezentują wyborców, mogą coś osiągnąć w UE

-  Tylko ludzie przygotowani, tylko ci, którzy twardo reprezentują interesy swojego kraju, swoich wyborców, mogą coś osiągnąć w Unii Europejskiej - mówił w Białymstoku Karol Karski, cytując słowa prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Karol Karski jest liderem listy PiS do europarlamentu z okręgu Podlasie - Warmia i Mazury.

- Wspominam taką rozmowę z nim z roku 2003, kiedy był jeszcze prezydentem Warszawy - dwa lata później miał zostać prezydentem Polski. Wówczas miało miejsce referendum akcesyjne - głosowaliśmy w sprawie tego, czy należy przystąpić do Unii Europejskiej - wspominał Karski.


- Wtedy zapytałem pana prezydenta Lecha Kaczyńskiego: Lechu, jakie jest twoje zdanie w tej sprawie, powiedz mi. On powiedział tak: Wiesz Karol, to jest tak, że Polska nie może być w szarej strefie między Niemcami a Rosją. Z tego będzie wynikało wszystko dalsze i nasza stabilność polityczna i gospodarcza, także w powiązaniu z naszym członkostwem w NATO - nasze bezpieczeństwo militarne. Dodał też: Ale pamiętaj, że jak już znajdziemy się w Unii, to będziemy musieli wszystkiego pilnować, nikt tam niczego nie da za darmo, będziemy musieli być zawsze tam, gdzie są podejmowane decyzje. Będziemy musieli zabiegać mocno o nasze racje, bo tylko ludzie przygotowani, tylko ci, którzy twardo reprezentują interesy swojego kraju, swoich wyborców, mogą coś tam osiągnąć - cytował Lecha Kaczyńskiego.


Europoseł powiedział, że te słowa często do niego wracają i są dla niego nie tylko testamentem politycznym b. prezydenta, ale budują jego rozumienie UE i tego, jak powinna wyglądać praca na rzecz Polski i Polaków. Ocenił, że do realizacji tych zadań dobrze przygotowani są kandydaci PiS w całym regionie.


- Ważne jest, aby do Parlamentu Europejskiego dostała się kompetentna, silna reprezentacja ludzi, którzy będą reprezentowali interes Polski i Polaków, którzy będą reprezentowali interes swoich wyborców. I taka jest właśnie proszę państwa drużyna Prawa i Sprawiedliwości - zapewnił Karol Karski.


Karol Karski złożył podczas białostockiej konwencji życzenia prawosławnym, w niedzielę obchodzą Święto Zmartwychwstania Pańskiego. - Chciałbym życzyć, aby zmartwychwstały Zbawiciel pobłogosławił naszej ojczyźnie, naszym rodzinom i tej ziemi - powiedział. Podziękował też prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu, że uczynił go liderem tej listy do PE pięć lat temu i teraz.


12 punktów Europejskiej Deklaracji Programowej

PiS zainaugurowało konwencje regionalne, które są elementem kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego, na początku marca w Jasionce pod Rzeszowem. Wówczas zaprezentowano Europejską Deklarację Programową, pod którą podpisali się wszyscy liderzy list partii w poszczególnych okręgach.

Deklaracja zawiera 12 punktów: działania na rzecz powrotu UE do wartości, zabieganie o interesy polskich rolników, obronę  prawa rodziców do wychowania dzieci, obronę równego traktowania polskich firm, wynegocjowanie korzystnego dla Polski unijnego budżetu. Znalazły się w niej też punkty dotyczące bezpiecznych granic Europy, niezależności energetycznej Europy, tej samej jakości produktów w całej Europie czy Europy równych szans.

W deklaracji zapisano też sprawiedliwą politykę klimatyczną Europy, zrównoważony rozwój jako podstawy silnej UE czy stop nielegalnej imigracji.


Wybory 26 maja

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 26 maja. W okręgu nr 3 listę PiS otwiera obecny europoseł Karol Karski. Na drugim miejscu jest podlaski poseł, były minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.


źródło: PAP | red: mag, rbon, zmj, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Konwencje PiS w Wysokiem Mazowieckiem i w Zambrowie

1.04.2019, 07:11

Do udziału w wyborach do europarlamentu namawiają politycy Prawa i Sprawiedliwości podczas konwencji organizowanych w powiatach województwa podlaskiego. Pierwsze takie spotkania odbyły się w Wysokiem Mazowieckiem i w Zambrowie.


Białostoccy radni PiS o budowie hali widowiskowo-sportowej

22.03.2019, 12:41

O tej inwestycji mówi się od lat, ale nic z tego nie wynika. Tak białostoccy radni Prawa i Sprawiedliwości mówią o działaniach urzędników w sprawie budowy hali widowiskowo - sportowej.


Karski, Jurgiel, Arent otwierają listę kandydatów PiS do PE w okręgu podlaskim i warmińsko-mazurskim

22.03.2019, 12:21

Europoseł Karol Karski, b. szef resortu rolnictwa, poseł Krzysztof Jurgiel oraz posłanka Iwona Arent liderami listy kandydatów Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Parlamentu Europejskiego w okręgu podlaskim i warmińsko-mazurskim.


Rolnictwo wśród priorytetów kandydata PiS do PE Krzysztofa Jurgiela

21.03.2019, 16:40

Rolnictwo, wyrównywanie szans rozwojowych biedniejszych regionów - to priorytetowe tematy, którymi chciałby się zajmować w europarlamencie kandydat PiS w majowych wyborach, były minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel.

ZNAJDŹ NAS

Jawor – u źródeł kultury

REKLAMA
OiFP KONCERT DYPLOMANTÓW

REKLAMA
NieTeatr ZALIA

REKLAMA
OiFP DYPTYK WIELKANOCNY: VIA CRUCIS/CAVALLERIA RUSTICANA


© florisvis - fotolia.com
BIAŁYSTOK
22.03.2023, 18:42, akt. 23.03.2023, 09:35

W czwartek w Białymstoku zawyją syreny


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok