Radio Białystok | Wiadomości | Paszkowski: radny może stracić mandat prowadząc działalność gospodarczą związaną z majątkiem gminy

Paszkowski: radny może stracić mandat prowadząc działalność gospodarczą związaną z majątkiem gminy

5.02.2020, 17:53, akt. 18:07

Radny może stracić mandat jeśli prowadzi działalność gospodarczą związaną z majątkiem gminy - przypomina wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. W 2020 r. w regionie z tego powodu mandat wygasiła radnemu rada gminy Filipów, dwie inne sprawy są w toku.

Fot. Michał Buraczewski
Fot. Michał Buraczewski

Wojewoda poinformował w środę (5.02) na konferencji prasowej, że aby przypomnieć samorządowcom przepisy związane z zakazem prowadzenia działalności gospodarczej, wystosuje odpowiednie pismo do przewodniczących rad samorządów gminnych i powiatowych. Dodał, że chodzi o to, by przewodniczący przypomnieli radnym te zasady, a radni ich przestrzegali.

Dodał, że obecnie sprawdzane są dwa przypadki dotyczące dwóch radnych z Wasilkowa i Michałowa.

Wojewoda przypomina, że zgodnie z zapisami ustawy o samorządzie gminnym - podobne zasady dotyczą też radnych powiatowych i wojewódzkich - radny nie może prowadzić działalności gospodarczej własnej lub z innymi osobami "z wykorzystaniem mienia komunalnego tej gminy, w której ma mandat, pełni funkcję radnego".

Bohdan Paszkowski poinformował, że w minionej kadencji w Podlaskiem wydał cztery tzw. zarządzenia zastępcze ws. wygaszenia mandatów radnym właśnie z powodów związanych z działalnością gospodarczą (trzy w gminie Sokółka i jeden w Klukowie; sprawy toczyły się także w sądzie administracyjnym, zarządzenia zostały utrzymane).

Zarządzenia zastępcze są wydawane wtedy, gdy rada danego samorządu nie podejmuje uchwały o wygaszeniu mandatu, mimo że są do tego podstawy prawne. Wojewoda dodał, że w przypadku radnego powiatu odnosi się to do majątku powiatu, analogicznie w przypadku samorządu województwa - do mienia samorządu województwa.

Wojewoda wyjaśnił, że mieniem komunalnym są również pieniądze, które otrzymuje się z budżetu danego samorządu. 

Stąd też wszelkie nazwijmy to umowy handlowe, które są zawierane z gminą lub jednostkami budżetowymi gmin, za które w ramach działalności gospodarczej otrzymuje się pieniądze, również łamie ten zakaz - powiedział Paszkowski.

Wskazał też, że zakazowi nie podlegają natomiast jednostki samorządów, podmioty komunalne, które mają osobowość prawną. Podał przykład badanej wcześniej sprawy radnego z Łap, który miał zlecenie od placówki kultury związanej z gminą, ale zarządzającej własnym majątkiem.

Też trzeba zwrócić uwagę, że ustawa przy prowadzeniu działalności gospodarczej nie wyłącza takich procedur jak zamówienia publiczne. Czyli innymi słowy, jeżeli ktoś prowadzi działalność gospodarczą i otrzymuje na przykład zlecenia od gminy, a jest radnym w tej jednostce samorządu terytorialnego, która udziela zamówienia publicznego, to to, że ktoś w tym przetargu czy w innej formie zamówienia publicznego uczestniczył i wygrał, to nie zwalnia od tego, że zakaz łamie - podkreślał wojewoda.

Przypomniał również, że jeżeli przed objęciem mandatu radnego dana osoba prowadziła działalność gospodarczą, to musi ją wygasić i ma na to trzy miesiące od dnia złożenia ślubowania radnego, nie może takiej działalności kontynuować.

O sytuacji w gminie Filipów wojewoda powiedział, że w styczniu rada gminy - po wezwaniu przez wojewodę - wygasiła mandat radnemu, który - jak mówił Paszkowski - wyremontował w ramach zamówienia publicznego w części jeden z budynków gminy należący do jednostki budżetowej. Wojewoda powiedział, że były to usługi wykonane na rzecz gminy, za które zapłaciła gmina. "Ewidentnie przekroczono w tym zakresie zakaz z ustawy o samorządzie gminnym" - mówił Paszkowski.

W sprawie radnego z Wasilkowa powiedział, że to osoba będąca prezesem spółdzielni, która korzysta z dzierżawy nieruchomości na majątku gminnym. Paszkowski powiedział że do rady tej gminy trafiło w styczniu od wojewody wezwanie do wygaszenia mandatu radnego tej osobie, decyzje powinny zapaść do końca lutego. Szczegółów dotyczących radnego z Michałowa wojewoda nie podał.

Wojewoda powiedział, że w związku z tym, iż problematycznych sytuacji może być więcej, liczy na to, że przewodniczący rad gmin, powiatów przeanalizują stan obecny w swoich jednostkach.


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


W Podlaskiem będą kolejne miejsca w żłobkach i klubach dla najmłodszych dzieci

4.02.2020, 15:06

350 miejsc opieki dla dzieci poniżej trzech lat powstanie w Podlaskiem w ramach rządowego programu "Maluch plus". We wtorek (4.02) w Białymstoku wiceminister rodziny Barbara Socha wręczyła samorządom promesy na te inwestycje.


Rada gminy w Filipowie wygasiła mandat jednemu z radnych

31.01.2020, 18:29

Radny gminy Filipów, który przyjął zlecenie remontu gminnej szkoły - stracił mandat. O odwołanie Grzegorza Smokowskiego wnioskował wojewoda podlaski po interwencji Centralnego Biura Antykorupcyjnego.


Nie będzie skargi kasacyjnej wojewody ws. studium zagospodarowania Białegostoku

27.01.2020, 11:10

Nie będzie skargi kasacyjnej do NSA ws. studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Białegostoku - poinformował w poniedziałek (27.01) wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. W grudniu wojewódzki sąd administracyjny uchylił rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody unieważniające uchwałę o studium.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu
Fot. Iza Kosakowska
SPORT
2.08.2020, 20:05, akt. 3.08.2020, 06:31

Wiemy, kto wygrał w "Leśnym Biegu" gminy Krasnopol

Cerkiew pw. św. proroka Eliasza na Dojlidach, fot. Anna Petrovska
REGION
2.08.2020, 07:33, akt. 3.08.2020, 12:12

Cerkiew prawosławna wspomina św. proroka Eliasza
fot. Olga Gordiejew
KULTURA
1.08.2020, 15:05, akt. 2.08.2020, 09:58

3. Festiwal Teatralny "LasFest" w Solnikachźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok