Radio Białystok | Wiadomości | W Podlaskiem będą kolejne miejsca w żłobkach i klubach dla najmłodszych dzieci

W Podlaskiem będą kolejne miejsca w żłobkach i klubach dla najmłodszych dzieci

4.02.2020, 15:06, akt. 16:00

350 miejsc opieki dla dzieci poniżej trzech lat powstanie w Podlaskiem w ramach rządowego programu "Maluch plus". We wtorek (4.02) w Białymstoku wiceminister rodziny Barbara Socha wręczyła samorządom promesy na te inwestycje.

Tomasz Madras, Barbara Socha, Bohdan Paszkowski, fot. Edyta Wołosik
Tomasz Madras, Barbara Socha, Bohdan Paszkowski, fot. Edyta Wołosik

W Podlaskiem będą kolejne miejsca w żłobkach i klubach dla najmłodszych dzieci - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Prawie 7,5 mln zł na nowe miejsca w żłobkach

Łącznie w 2020 r. do samorządów i podmiotów prywatnych w regionie ma trafić z tego programu prawie 7,5 mln zł na utworzenie nowych miejsc opieki w żłobkach i w klubach dziecięcych, na sfinansowanie dziennych opiekunów i na dofinansowanie już istniejących takich miejsc.

We wtorek promesy na łącznie prawie 7 mln zł dostały: gmina Tykocin, gmina Perlejewo, miasto Grajewo, gmina Sokółka, Białystok i Łomża. Wsparcie mają też dostać dwa podmioty prywatne.

Wiceminister rodziny Barbara Socha podkreśliła, że główny cel programu "Maluch plus" to wsparcie rodzin w opiece nad najmłodszymi dziećmi i danie szansy rodzicom na aktywność zawodową. Podkreślała, że ministerstwo zachęca gminy i podmioty prywatne do tworzenia nie tylko żłobków, ale też mniejszych form, np. klubów dziecięcych.


- Cieszymy się z tego, jakie jest zainteresowanie tym programem. Coraz więcej powstaje również takich ośrodków czy żłobków w gminach, w których do tej pory ich w ogóle nie było i to jest nasz duży sukces - mówiła wiceminister Barbara Socha.


Przypomniała, że w 2020 r. w całej Polsce na pogram jest przeznaczonych ok. 450 mln zł, a ok. 330 mln zł z tej kwoty służy tworzeniu nowych miejsc opieki, pozostałe na utrzymanie już istniejących miejsc.- Dzieci rodzą się tam, gdzie rodzice czują się bezpieczni, gdzie jest bezpieczne otoczenie, bezpieczne warunki do tego, by rodzina mogła się rozwijać - podkreślała Barbara Socha.

Wiceminister mówiła, że ważna jest zarówno relacja oparta na wartościach w rodzinie, jak i bezpieczeństwo finansowe i to wiąże się z pracą, a program "Maluch plus" ma dawać szanse powrotu na rynek pracy młodym matkom dzięki zapewnieniu opieki ich dzieciom.

Podlaskie to region, w którym - według danych Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego - ok. 20 proc. dzieci poniżej trzeciego roku życia korzysta z różnych form opieki w placówkach, a gmin, w których nie ma żłobków czy klubów malucha, jest wciąż wiele.

Dyrektor wydziału polityki społecznej w tym urzędzie Andrzej Kozłowski poinformował, że do żłobków, klubów malucha w Podlaskiem uczęszcza ok. 20 proc. dzieci poniżej trzech lat. Istnieje ok. 4,7 tys. takich miejsc w 116 placówkach. Miejsca opieki dla dzieci w regionie są też np. w placówkach przy zakładach pracy - dodał wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski i zauważył, że nawet w ten sposób wspierani są rodzice maluchów. Stwierdził, że zainteresowanie tworzeniem w regionie nowych miejsc opieki dla najmłodszych rośnie.


W Tykocinie nie ma żłobków, ale to się zmieni


Gminą, gdzie nie ma dotąd żłobka czy klubu malucha, jest Tykocin, ale sytuacja jeszcze w tym roku się zmieni. Burmistrz Tykocina Mariusz Dudziński powiedział, że powstanie żłobek w budynku przedszkola. Opiekę w żłobku znajdzie 19 dzieci, rodzice są zadowoleni. W przyszłości może powstanie druga grupa. Burmistrz podkreślił, że jeśli miasto chce się rozwijać i dbać o młode rodziny, muszą być miejsca opieki dla najmłodszych.

Nowe, dodatkowe miejsca w żłobku powstaną w Grajewie. Burmistrz Dariusz Latarowski powiedział, że potrzeba w mieście ok. 100 miejsc opieki dla maluchów. W mieście w żłobku jest obecnie 50 dzieci, powstanie 25 nowych miejsc. Latarowski dodał, że wyłączenie młodych rodziców z rynku pracy na kilka lat to sprawa trudna dla miasta, dlatego programy wsparcia są potrzebne.


- Przez ostatnich kilka lat rząd Zjednoczonej Prawicy objął ogromnym wsparciem polskie rodziny i myślę, że nikogo nie trzeba przekonywać, że różnica jest, ta różnica jest bardzo widoczna - mówiła na konferencji prasowej wiceminister Barbara Socha.


Poinformowała, że dotąd z programu "500 plus" do rodzin trafiło ok. 90 mld zł, z czego ponad 3 mld w Podlaskiem.

- Cieszę się, że ten program istnieje, nadal będzie istniał i to wsparcie możemy potraktować jako element stały i dający też w dużej mierze poczucie bezpieczeństwa finansowego polskim rodzinom - dodała Socha.

| red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


W województwie podlaskim powstanie 360 miejsc opieki dla dzieci poniżej trzeciego roku życia

31.01.2020, 11:26

W całym kraju nowych miejsc opieki dla dzieci poniżej trzeciego roku życia powstanie prawie 25 tysięcy, a w województwie podlaskim 360. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło wyniki konkursu w ramach Programu "Maluch plus".


Władze Suwałk szacują, że do miejskich przedszkoli uczęszcza nawet 170 dzieci z okolicznych gmin, za które samorządy nie płacą

27.01.2020, 12:27

Dlatego w placówkach ruszyła akcja poszukiwań maluchów spoza miasta. Koszt opieki nad nimi zostanie przeniesione na sąsiednie gminy.


Rodzice dzieci z białostockich żłobków nie będą musieli płacić za ich dłuższą nieobecność

26.01.2020, 13:19

To nowość w białostockich żłobkach - wprowadzono możliwość urlopowania dziecka.


Do białostockich żłobków będą przyjmowane tylko szczepione dzieci

22.01.2020, 11:10

Takiego wymogu do tej pory w Białymstoku nie było. Teraz to się zmienia.


W zabytkowym budynku w Suwałkach działa trzeci oddział miejskiego żłobka

15.01.2020, 18:18

W środę (15.01) uroczyście otwarto trzeci oddział żłobka miejskiego w Suwałkach.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Pomagamy szpitalom

Świąteczny Koncert Życzeń

"Wędrowny zakład fotograficzny" Agnieszki Pajączkowskiej


Fotolia.com
REGION
4.04.2020, 11:31, akt. 11:39

Można składać wnioski o paszporty

fot. Marcelina Markowska
REGION
4.04.2020, 14:55, akt. 15:08

Leśne drogi i parkingi zagrodzoneźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok