Radio Białystok | Wiadomości | Czy kobiety w widocznej ciąży będą musiały zapinać w samochodzie pasy bezpieczeństwa?

Czy kobiety w widocznej ciąży będą musiały zapinać w samochodzie pasy bezpieczeństwa?

autor: Wojciech Szubzda

12.02.2020, 17:54, akt. 13.02.2020, 21:17

Fundacja "Rzecznik Praw Kursanta" chce, by kobiety w ciąży musiały zapinać w samochodzie pasy bezpieczeństwa. W tej sprawie fundacja złożyła petycję do ministerstwa infrastruktury, przekonując, że kobiety w ciąży nawet kosztem komfortu będą bezpieczniejsze w zapiętych pasach.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Czy kobiety w widocznej ciąży będą miały obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa? - relacja Wojciecha Szubzdy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


- Choć w tym zakresie nie posiadamy własnej, profesjonalnej wiedzy medycznej, to jednak wszelkie dostępne opracowania medyczne i wypowiedzi ekspertów wskazują, iż prawidłowe zapięcie pasów bezpieczeństwa pozwala na zmniejszenie skutków i powikłań zdarzenia drogowego z udziałem kobiety w zaawansowanej ciąży niż w przypadku, gdy pasy nie były zapięte - czytamy w petycji.

Jedna z naszych słuchaczek - pani Marta z Białegostoku przekonała, się, że jazda bez pasów może być bardzo niebezpieczna.

- Miałam wypadek w piątym miesiącu ciąży, skończył się półrocznym dochodzeniem do zdrowia. Miałam operowaną rękę, nogę, twarz. Dziecko wyszło bez szwanku, nie mniej teraz zauważam pewne problemy w rozwoju, więc na prawdę warto zapinać pasy. Ja ich nie zapięłam tylko i wyłącznie dlatego, że miałam nieduży brzuch i pas ślizgał mi się po brzuchu. Podczas wypadku uderzyłam w szybę auta. Teraz na pewno bym zapięła pas i nie spieszyła się - mówi pani Marta.


Prezes Fundacji "Rzecznik Praw Kursanta" Filip Grega mówi, że panie często nie dbają o swoje bezpieczeństwo i bezpieczeństwo nienarodzonego dziecka.

- Wszystkie branżowe badania mówią o tym, że kobiety w ciąży muszą zapinać pasy w każdym etapie ciąży. Są specjalne podkładki, które ułatwiają zapinanie pasów. Z tego powodu funkcjonowanie w ustawie Prawo o ruchu drogowym takiego wykluczenia jest bezcelowe w dzisiejszych czasach - mówi Filip Grega.


Zwolennikiem zapinania pasów bezpieczeństwa przez kobiety w ciąży jest również dr n. med. Jerzy Przepieść z Kliniki Perinatologii i Położnictwa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

- Wszystkim swoim pacjentkom, które czasami sugerują, żeby im napisać zaświadczenie o możliwości zrezygnowania z pasów bezpieczeństwa zdecydowanie odmawiam, ponieważ wszystkie dane przemawiają jednoznacznie za tym, że właściwie zapięte pasy bezpieczeństwa chronią matkę i dziecko. Blisko 50 proc. zgonów płodów w wyniku kolizji jest do uniknięcia dzięki założonym pasom. To są dane z badań naukowych - mówi dr n. med. Jerzy Przepieść.


Przedstawiciele Fundacji "Rzecznik Praw Kursanta" w przesłanej do ministerstwa petycji wskazują również, że pasy obowiązkowo powinni zapinać również instruktorzy nauki jazdy. Tu powołują się m.in. na bezpieczeństwa kursantów, a także aspekt edukacyjny.

- Osoba instruktora i egzaminatora wpływa bezpośrednio na wychowanie przyszłych kierowców, przestrzeganie przez nich przepisów oraz zasad współuczestnictwa w ruchu drogowym a także dbania o bezpieczeństwo. Instruktor (egzaminator), który nie zapina pasów bezpieczeństwa "bo ma takie prawo" - bez uzasadnienia merytorycznego - daje bardzo zły przykład przyszłemu użytkownikowi pojazdu - czytamy w petycji.

Na razie nie wiadomo, jak do propozycji obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa przez kobiety w ciąży i instruktorów nauki jazdy odniesie się ministerstwo infrastruktury.

Dodajmy, że dla innych kierowców - mandat za prowadzenie pojazdu bez zapiętych pasów wynosi 100 zł.


| red: rbon, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z AndroidemStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Pomagamy szpitalom

Świąteczny Koncert Życzeń

"Wędrowny zakład fotograficzny" Agnieszki PajączkowskiejMichał Dworczyk, fot. Adam Guz/KPRM
KRAJ
4.04.2020, 14:23, akt. 16:35

Rząd odradza wyjazdy na Wielkanoc
Fotolia.com
REGION
4.04.2020, 11:31, akt. 11:39

Można składać wnioski o paszporty

fot. Marcelina Markowska
REGION
4.04.2020, 14:55, akt. 15:08

Leśne drogi i parkingi zagrodzone
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok