Radio Białystok | Wiadomości | Kultura online - taniec, Himalaje i przewodnik po miłości
W Międzynarodowym Dniu Tańca polecamy domowe aktywności związane z tańcem i filmami o tańcu, film "Dreamland", a także koncert i spektakl "Tango Surrealo, czyli nieaktualny przewodnik po miłości".
W Międzynarodowym Dniu Tańca (29.04) możemy świętować np. z Leszkiem Bzdylem i jego "Strategią".
Również Kinomani świętują Międzynarodowy Dzień Tańca, bo historia kinematografii i historia sztuki tanecznej przenikają się i uzupełniają wzajemnie niemal od początku epoki dźwiękowej w kinie. Prawdopodobnie każdy z nas ma przed oczami słynne filmowe popisy taneczne.
W nowej, pełnej napięć i niepokojów rzeczywistości, w której znaleźliśmy się z powodu panującej na świecie pandemii, taniec może okazać się zbawiennym narzędziem. Liczne badania dowodzą, że poruszanie się w rytm muzyki relaksuje i odpręża.
Dlatego chętni mogli przypomnieć sobie swoje ulubione sceny taneczne z filmów i próbować je odtworzyć w domowych warunkach. A najciekawsze nagrania zobaczymy dziś na profilu Kina Forum!
Możemy też zorganizować sobie seans tanecznych produkcji filmowych nagrodzonych w konkursie DANCESCREEN 2019, udostępnionych za pośrednictwem mediateki niemieckiej telewizji WDR:
Kto nie zobaczył filmu "Dreamland" o himalaiście Macieju Berbece na Festiwalu Ciekawi świata może to nadrobić już dziś o 18:00 w domu.
Dreamland. A documentary about Maciej Berbeka from YakYak on Vimeo.
Osobista i emocjonalna podróż reżysera Stanisława Berbeki, syna słynnego polskiego himalaisty Macieja Berbeki; lodowy wojownik lat 80., który wraz z Kukuczką, Wielickim i innymi badał zimą 8000 m gór. Stanisław ożywia pamięć o swoim ojcu i stara się poznać historię jego ojca po tragicznej śmierci w 2013 roku. Dzięki relacjom uczestników wyprawy, wspomnieniom jego rodziny i archiwalnym nagraniom możemy uzyskać wgląd w sposób myślenia tego wybitnego alpinisty i podróżnika. Maciej zmarł podczas zejścia po osiągnięciu szczytu Broad Peak - 8000 m góry w Karakorum. Zdobywając najwyższą pozycję jako pierwszy zespół w historii, spełnił swoje marzenie i zakończył kilka niedokończonych spraw związanych z górą. Biznes, który założył dokładnie 25 lat wcześniej, ale nie zakończył w niecodziennych i nieco cudownych okolicznościach. Film omawia takie kwestie, jak podział między pasją a życiem rodzinnym, wartościami, oczekiwaniem na bliskich, pojęcie ojcostwa i męskości, a także życie i śmierć w cieniu największych gór Himalajów i Karakorumu.
W ramach cyklu Kwarantanna nana! o 18:00 Karolina Czarnecka. Być może zaśpiewa „Oj sama, ja se sama”.
Natomiast Studium Wokalno - Aktorskie w Białymstoku udostępnia online spektakl pt. "Tango Surrealo, czyli nieaktualny przewodnik po miłości".
Sztuka opowiada o miłości bez ckliwego sentymentalizmu, z humorem, często absurdalnym. Autorzy scenariusza inspiracji szukali w początkach ubiegłego stulecia. Całemu przedsięwzięciu patronują surrealiści, których wyobraźnię też zapładniały wyczytane w gazetach, czasem zakończone tragicznie, historie miłosne.