Radio Białystok | Wiadomości | Muzułmański Związek Religijny w RP ma 95 lat

Muzułmański Związek Religijny w RP ma 95 lat

28.12.2020, 07:38, akt. 08:01

Mija 95. rocznica utworzenia Muzułmańskiego Związku Religijnego w Rzeczypospolitej Polskiej - to najstarsza i najważniejsza organizacja polskich wyznawców islamu. W założeniu miała zajmować się problematyką religijną, obecnie działa również na rzecz kultury czy oświaty polskich Tatarów.

Fotolia.com
Fotolia.com

Sami przedstawiciele Związku szacują, że należy do niego obecnie ok. 5 tysięcy osób. To głównie polscy Tatarzy tradycyjnie wyznający islam, których największe w kraju skupiska są w województwie podlaskim.

Do powołania Związku doszło w czasie Wszechpolskiego Zjazdu Delegatów Gmin Muzułmańskich, który 28-29 grudnia 1925 roku odbył się w Wilnie. Jak przypomina historyk tatarskiego pochodzenia dr Artur Konopacki z Uniwersytetu w Białymstoku, powstanie Muzułmańskiego Związku Religijnego było też konsekwencją odzyskania przez Polskę niepodległości w sytuacji, gdy polscy muzułmanie znajdowali się na terenach różnych zaborów. - Powstał pomysł, aby tych muzułmanów jakoś zjednoczyć - mówi dr Konopacki, zaznaczając, że nie była to inicjatywa samej społeczności, a ówczesnego ministerstwa wyznań religijnych i oświecenia publicznego.

Jak dodaje dr Konopacki, powstały wówczas MZR miał dbać o edukację i posługę religijną oraz kształcić islamskich duchownych.


- Przez okres PRL to była jedyna organizacja, która skupiała muzułmanów - Tatarów i miała monopol na każdą działalność: kulturalną, oświatową czy religijną. To się zmieniło po zmianie ustrojowej 1989 roku, gdy powstał Związek Tatarów RP - wyjaśnia dr Konopacki.


Nawiązując do jubileuszu 95-lecia działalności MZR, jego obecny przewodniczący mufti Tomasz Miśkiewicz podkreślił, że działalność współcześnie jest zupełnie inna niż wtedy, gdy organizacja powstawała.


- Najważniejszą wytyczną dla Związku, jak i dla mnie osobiście, jest przetrwanie tożsamości etnicznej, religijnej w społeczności tatarskiej, edukacja dzieci i młodzieży oraz dbanie o nasze świątynie i miejsca kultu, miejsca pamięci - zaznaczył mufti.


Działalność Związku reguluje ustawa o stosunku państwa do Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP. Uchwalona w 1936 roku, z nowelizacjami obowiązuje do dziś. MZR otrzymał dzięki tej ustawie osobowość prawną, np. możliwość posiadania majątku, korzystania z ulg i zwolnień od podatków państwowych i komunalnych obiektów sakralnych.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Zakończył się remont meczetu w Kruszynianach

19.12.2020, 07:31

Zakończył się remont jednego z najchętniej odwiedzanych zabytków w Podlaskiem - meczetu w Kruszynianach. Renowację przeszło wnętrze świątyni.


Nie żyje Maciej Konopacki - działacz białoruski i tatarski

6.12.2020, 15:37

W wieku 94 lat zmarł w Sopocie Maciej Konopacki - białoruski i tatarski działacz społeczny. Współpracował też z Polskim Radiem Białystok - był m.in. pierwszym redaktorem audycji w języku białoruskim.


Zakończyła się przebudowa Domu Kultury Muzułmańskiej w Białymstoku [zdjęcia]

6.12.2020, 11:31

Obiekt zyskał orientalną ornamentykę i minaret, dobudowano też oranżerię. Zakończyła się przebudowa i modernizacja Domu Kultury Muzułmańskiej w Białymstoku.


Tatarzy na Podlasiu

27.10.2020, 18:38

Tatarzy osiedlili się na naszych terenach w czasach króla Jana Sobieskiego, który poprzez nadania ziemi płacił za służbę wojskową.ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BERLIOZ | RAVEL | GERSHWIN

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Konferencja szkoleniowa


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok