Radio Białystok | Wiadomości | Skończą się problemy z internetem w gminie Augustów

Skończą się problemy z internetem w gminie Augustów

autor: Marta Sołtys

11.01.2021, 08:17, akt. 14:10

Samorząd przystąpił do rządowego programu „Powszechny dostęp do szybkiego Internetu”. W poszczególnych miejscowościach powstaną hot spoty, gdzie mieszkańcy będą mogli korzystać z sieci za darmo.

stock.adobe.com
stock.adobe.com

Jak mówi wójt Zbigniew Buksiński, obecnie większość z nich nie ma dostępu do szybkich łączy.

Właściwie to tylko do szkół doprowadzony jest szerokopasmowy internet, a indywidualne gospodarstwa jeszcze nie są podłączone. Jest już zrobiona sieć i nie wiemy, kiedy firma z Sokółki nas pod nią podepnie. Chcieliśmy, żeby można było mieć dostęp do sieci w miejscach publicznych, ustalonych zgodnie z tym programem - podkreśla Zbigniew Buksiński.

W ramach programu gmina utworzy 11 takich punktów. Będą znajdowały się między innymi w remizach OSP w Rutkach, Netcie, Topiłówce i  Kolnicy oraz przy Szkole Podstawowej w Janówce i w parku w Białobrzegach.

W ich pobliżu wszyscy będą mogli korzystać z bezpłatnego internetu. Jest jednak warunek, że tych korzystających musi być co najmniej trzydziestu. Zastanawiamy się, czy znajdzie się tylu mieszkańców. Jeden abonament miesięcznie wynosi około 160 złotych. Jak liczyliśmy, pięć lat jego opłacania w tych wszystkich punktach będzie nas kosztowało ponad 79 tysięcy - dodaje Zbigniew Buksiński.

Żeby tę kwotę zmniejszyć wójt rozważa ograniczenie liczby punktów, lub też umieszczenie ich w miejscach, gdzie już jest doprowadzony internet.

Na realizację programu gmina otrzyma z resortu cyfryzacji około 64 tysiące złotych dofinansowania.

| red: kap, bsd

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Druhowie, szachiści i koszykarze poparli kandydatkę na RPO - felieton Tomasza Kubaszewskiego

11.01.2021, 10:37

Jeżeli Zuzanna Rudzińska-Bluszcz zostanie Rzecznikiem Praw Obywatelskich, to powiat sejneński odegra w tym przypadku niebagatelną rolę. Zajrzałem na stronę internetową, gdzie znajduje się wykaz ponad 1200 organizacji popierających tę kandydaturę. Z Sejneńszczyzny pochodzą aż cztery. A to, przypomnijmy, najmniejszy powiat w Polsce!


Czy do augustowskiego szpitala powrócą pacjenci niechorujący na Covid-19?

11.01.2021, 09:36

Właśnie rozpoczęły się konsultacje w tej sprawie.


W Augustowie powstała ścieżka kinezyterapii

11.01.2021, 07:30

To ciąg urządzeń służących do ćwiczeń, ustawionych wzdłuż jeziora Necko. Ścieżka kinezyterapii rozpoczyna się przy sanatorium BiaVita, a kończy przy „Pałacu na wodzie”.


Augustów i Raczki nie dostaną masztu z narodową flagą

8.01.2021, 11:21

Tylko w trzech gminach północnej części woj. podlaskiego nie będzie masztów z polską flagą, sfinansowanych w ramach rządowego projektu "Pod biało-czerwoną". Największą aktywność w tym przypadku wykazali mieszkańcy wiejskiej gminy Sejny. Znaleźli się na drugim miejscu w woj. podlaskimi i 40 w kraju.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok