Radio Białystok | Wiadomości | Maciej Korsan: fotografuję bez przerwy. Ważne są momenty, a nie sprzęt

Maciej Korsan: fotografuję bez przerwy. Ważne są momenty, a nie sprzęt

autor: Monika Kalicka

30.01.2021, 00:01, akt. 5.02.2021, 12:30

Nie każdego dnia ma pomysł na widowiskowe zdjęcie, ale codziennie je robi. I chociaż nie planował, że tak długo to potrwa - Maciej Korsan przerwy w fotografowaniu nie miał od ponad pięciu lat.

Maciej Korsan (arch. pryw.)
Maciej Korsan (arch. pryw.)


0:00
0:00
Z twórcą aplikacji Tookapic Pawłem Kadyszem rozmawia Monika Kalicka | Pobierz plik.


0:00
0:00
Z autorem wystawy Maćkiem Korsanem rozmawia Monika Kalicka | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Maciek jest białostoczaninem, ma około 30 lat i zwykle nie ma czasu, bo: prowadzi (polsko-norweską firmę i auto), lata (kiedyś często do Norwegii, ostatnio częściej dronem), uczy (np. na autorskim kursie), organizuje (co chwilę coś innego, zwykle związanego z szeroko pojętym programowaniem) i składa (m.in. wideo i Lego, ale i meble ze szwedzkiego sklepu też da radę). 

Znany jest też z tego, że pierwszy na świecie odszyfrował sekretną informację zespołu Radiohead na reedycji płyty „OK Computer”. Sam o sobie pisze, że jest "frontend developerem z głową pełną pomysłów".
Kilka lat temu Maciek był fotografem ślubnym. Pewnego ciepłego, wakacyjnego dnia, po niemal całej nocy spędzonej na obróbce zdjęć młodej pary, stwierdził, że czas zrobić ze zdjęciami coś więcej. Wtedy pomyślał, że może czas wypróbować projekt Tookapic 365, który wymyślił jego kolega Paweł Kadysz wg zasady - publikujesz jedno zdjęcie codziennie przez rok bez przerwy.

Był 7 sierpnia 2015 roku, pierwszym zdjęciem był Darth Vader w postaci lampki. 
Maciek planował zrobić 365 zdjęć, ale – przyznaje - sam nie wierzył, że to się uda, bo rutyna go męczy. Po roku okazało się, że nadal chce prowadzić projekt, robić i publikować zdjęcia. Do 26 stycznia 2021 roku Maciek opublikował na Tookapic 2000 zdjęć.Kiedy zaczynał projekt, robił zdjęcia zawodowo, ale przyznaje, że jednak się czegoś nauczył.

„Po pierwsze nauczyłem się trochę o sobie, że jestem w stanie robić coś codziennie. Po drugie nauczyłem się tego, że duży aparat to niekoniecznie najlepszy aparat, jaki możemy mieć, a to, że mamy duże, dobre obiektywy, to nie znaczy, że zawsze zrobimy dobre zdjęcie. Bo ważniejsze są  momenty, w których robimy zdjęcie. Nauczyłem się też, że warto uwieczniać pewne chwile, nawet jeśli nam się nie chce czasami zrobić zdjęcia, ale później kiedy już mamy taki pamiętnik i kiedy się go ogląda, to wracają wspomnienia i uczucia. Warto dokumentować takie momenty”.Dwutysięczny zbiór zdjęć to swoisty pamiętnik ostatnich pięciu lat Maćka. Są w nim jego rodzina i przyjaciele, żółty fotel z Ikei w nowym domu i monstera opleciona ledowymi lampkami przy oknie, są ulice Białegostoku i Podlasie o każdej porze roku, rozgwieżdżone niebo z oddali i zbliżenia księżyca. Jest norweski krajobraz z zagubioną chatką na wzgórzu, smartwatch, dron i fragmenty kodu. Są klocki, klocki, klocki... bo ulubione Lego Star Wars są zawsze pod ręką i są fotogeniczne. Jest drewniane biurko, pusty garaż i żółta gumowa kaczuszka. Są zdjęcia kolorowe, czarno-białe, robione lustrzanką, aparatem błyskawicznym i telefonem. I jest Maciek – trzymający się za głowę, strojący miny, robiący zdjęcia, z uśmiechem, grymasem, zmęczeniem na twarzy.Twórca aplikacji Tookapic, również białostoczanin, Paweł Kadysz, który sam publikuje w aplikacji zdjęcia od ponad 2 300 dni, mówi, że ukończenie projektu „jedno zdjęcie dziennie codziennie przez rok” nie jest łatwe i nie udaje się każdemu użytkownikowi. Ale wśród tych, którym ta sztuka się udała – 80% to osoby, które prowadzą projekty dłużej niż rok. 

Z serwisu korzystają ludzie z całego świata, w każdym wieku i w różnych sytuacjach życiowych. To i samotne matki, i studenci, i licealiści, i staruszkowie. Wszystkich łączy chęć do dokumentowania mijającego dnia.


Wystawa zdjęć „Korsan2000” to zbiór wszystkich zdjęć Maćka z serwisu, do niektórych dograł narrację, opowiadając, z czym mu się kojarzy dana fotografia, albo co pamięta z tego dnia.

„Pamiętam chwilę zatrzymaną w każdym kadrze. O każdym zdjęciu mogę coś powiedzieć. Przy każdym zdjęciu jest też przycisk 'Opowiedz mi Korsi' i można mnie poprosić, żebym dograł coś o tym zdjęciu”."Korsan2000" to trzecia wystawa związana z Projektem 365. Pierwszą Maciek zorganizował po pierwszym roku robienia zdjęć (w 2016 r.), drugą po pierwszym tysiącu (2.05.2018 r.). Obecną można obejrzeć na korsan.pl.Maciek Korsan twierdzi, że istnieją spore szanse, że projekt wytrwa do zdjęcia numer 3000.


Autorem wszystkich zdjęć jest Maciej Korsan, pochodzą z serwisu  tookapic.com.

| red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ukazał się album kolekcjonerski "Magia Podlasia"

8.11.2020, 10:35

W tej książce są zdjęcia drewnianych kolorowych domów, świątyń, malowniczych wsi i krajobrazów czy lokalnych obrzędów. Ukazał się właśnie album kolekcjonerski "Magia Podlasia”.


Nocne Warsztaty Fotograficzne pod okiem Michała Hellera

20.09.2020, 09:50

Fotografowanie po nocy, w galerii i w dodatku z małą ilością światła - takie zadanie stanęło przed uczestnikami pierwszych Nocnych Warsztatów Fotograficznych prowadzonych pod okiem Michała Hellera.


Maciej Korsan

1.05.2018, 10:41

Miało być codziennie jedno zdjęcie przez rok, tymczasem 2 maja Maciej zrobi tysięczne zdjęcie w aplikacji Tookapic.


Maciej Korsan, który odszyfrował przekaz od Radiohead

20.09.2017, 12:59

Maciek Korsan jest białostocką enigmą, który jako pierwszy na świecie odszyfrował sekretną informację zespołu Radiohead (chodzi o reedycje płyty „OK Computer” :) Ten założyciel fanpage’a Radiohead Polska oraz fan grupy Mateusz Gołaszewski z Byen będą gośćmi !pod powierzchnią! Porozmawiamy o tajemnicach (np. dlaczego w pewnym momencie R. skasował wszystkie informacje ze swoich fan page'ów?) i muzyce Radiohead.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok