Radio Białystok | Wiadomości | Białostocki sąd złagodził karę wobec byłego funkcjonariusza Służby Więziennej, który podżegał do zabójstwa

Białostocki sąd złagodził karę wobec byłego funkcjonariusza Służby Więziennej, który podżegał do zabójstwa

5.03.2021, 15:32, akt. 15:37

Sąd Apelacyjny w Białymstoku złagodził karę i na 3 lata więzienia skazał w piątek (05.03) byłego funkcjonariusza Służby Więziennej z Olsztyna za podżeganie do zabójstwa, przekroczenie uprawnień i działanie na szkodę interesu publicznego. Wyrok jest prawomocny.

Fotolia.com
Fotolia.com


0:00
0:00
Białostocki sąd złagodził karę wobec byłego funkcjonariusza Służby Więziennej, który podżegał do zabójstwa - relacja Marty Nazarko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W pierwszej instancji karą było 5 lat więzienia

W pierwszej instancji karą było 5 lat więzienia. Łagodząc ją sąd odwoławczy ocenił, że nakłanianie przez oskarżonego jego znajomego, by ten zamordował jednego ze skazanych, było nie wielokrotne, ale jednorazowe, w nagranej - i stanowiącej kluczowy dowód w tej sprawie - rozmowie telefonicznej.

Prokuratora oskarżyła mężczyznę o to, że podżegał do zabójstwa, wielokrotnie namawiając do tego mężczyznę związanego ze środowiskiem kibiców miejscowej drużyny piłkarskiej. Przed sądem b. funkcjonariusz odpowiadał także za to, że podjął bez zezwolenia przełożonych dodatkową pracę oraz że dostarczał nielegalnie osadzonemu paczki żywnościowe i papierosy.

Sprawa dotyczyła wydarzeń z przełomu 2017-2018 roku, gdy oskarżony w tej sprawie pełnił funkcję oddziałowego w zakładzie karnym. Wówczas poznał jednego z osadzonych, a ich relacje stały się na tyle bliskie, że mężczyźni zwierzali się sobie ze spraw rodzinnych czy kłopotów finansowych. Strażnik więzienny zaczął przekazywać dodatkowe paczki żywnościowe więźniowi; sam znalazł także dodatkową pracę jako taksówkarz w firmie przyjaciółki osadzonego.

Wkrótce zaczęły się jednak między nimi nieporozumienia, miały dotyczyć spraw osobistych.

Jak wynika z ustaleń śledztwa, to wtedy strażnik zaczął namawiać mężczyznę związanego ze środowiskiem kibiców miejscowej drużyny piłkarskiej do przyjęcia zlecenia zabójstwa. Sąd Okręgowy w Olsztynie przyjął, że podżeganie było realne i z zamiarem bezpośrednim; skazał oskarżonego na 5 lat więzienia i obowiązek zapłaty 10 tys. zł nawiązki.


Apelację złożył obrońca

Apelację od tego wyroku złożył obrońca. Sąd Apelacyjny w Białymstoku w piątek złagodził karę do łącznej 3 lat więzienia; uznał, że bezsprzecznie doszło do podżegania do zabójstwa, ale jeden raz i nie ma dowodów na to, by poza rozmową telefoniczną miało miejsce w jakichś innych okolicznościach. Wziął też pod uwagę, że doszło do ugody między oskarżonym i potencjalną ofiarą zlecenia zabójstwa, mężczyźni pogodzili się, a pokrzywdzonemu b. strażnik zapłacić 30 tys. zł.

W związku z zapłaceniem tej kwoty, sąd zdecydował też, że nie ma konieczności zapłaty nawiązki zasądzonej w pierwszej instancji. Zwrócił też uwagę, że ewentualnych dalszych roszczeń finansowych pokrzywdzony może dochodzić w procesie cywilnym.

Uniewinnił też mężczyznę od zarzutu przekroczenia uprawnień w ten sposób, że bez zgody przełożonych podjął on pracę taksówkarza; sąd odwoławczy ocenił, że mógłby to być jedynie przypadek odpowiedzialności dyscyplinarnej, a nie karnej.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


15 lat więzienia za usiłowanie zabójstwa z użyciem pistoletu w centrum Białegostoku

26.02.2021, 15:09

Na 15 lat więzienia, z możliwością przedterminowego zwolnienia po 12 latach, skazał w piątek (26.02) Sąd Okręgowy w Białymstoku mężczyznę oskarżonego o usiłowanie zabójstwa w centrum miasta. Do zbrodni nie doszło tylko z tego powodu, że pistolet z tłumikiem nie wypalił.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP Inauguracja

REKLAMA
OiFP - Broadway

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


fot. Paweł Wądołowski
PRZYRODA
30.09.2023, 08:47, akt. 18:37

Nurkowie posprzątali Biebrzę


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok