Radio Białystok | Wiadomości | Internet pełen jest fake newsów, a ostatnio też tak zwanych deep fake'ów

Internet pełen jest fake newsów, a ostatnio też tak zwanych deep fake'ów

autor: Andrzej Bajguz

1.04.2021, 17:06, akt. 17:19

Prima aprilis - to dzień, kiedy wielu informacji nie traktujemy poważnie. Internet pełen jest fake newsów, a ostatnio też tak zwanych deep fake'ów - głębokich fałszywek.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Słynne przykłady to stworzony komputerowo wizerunek byłego amerykańskiego prezydenta Baracka Obamy opowiadającego absurdy czy aktor Tom Cruise, pokazujący sztuczki w nagraniu, w którym w rzeczywistości nie wziął udziału.

- Z powodu sztucznej inteligencji coraz trudniej jest odróżnić fikcję od prawdy. Nasza postawa krytyczna jest dziś jedyna receptą na bezpieczeństwo w świecie wirtualnym. Jeśli mamy wątpliwość czy dana informacja jest prawdziwa, postarajmy się ją zweryfikować w kilku źródłach i sprawdzić kto ją tworzy - zwraca uwagę ekspert ds. cyfryzacji Maciej Kawecki.

Pamiętajmy, że jeżeli jakąś treść tworzy podmiot anonimowy, taka anonimowość oznacza brak odpowiedzialności. Nie dawajmy wiary w treści tworzone przez boty trolle czy konta fikcyjne w serwisach społecznościowych. Maciej Kawecki podkreśla, że konieczne jest też włączenie do podstawy programowej w szkołach nauki o nowych mediach, by już najmłodsi zdobywali wiedzę jak rozróżniać prawdziwe informacje od fake newsów i deep fake'ów.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


dr Maciej Kawecki

1.04.2021, 08:30

- Żyjemy w czasach tzw. postprawdy, w których oceniamy rzeczywistość przez pryzmat subiektywnych okoliczności, a nie faktów. To wszystko skutkuje tym, że postawa krytyczna dzisiaj jest jedyną receptą na bezpieczeństwo w przestrzeni cyfrowej.


Stowarzyszenie Edukacji Filmowej z Bielska Podlaskiego stworzyło mini dokument o fake newsach

26.03.2021, 16:35

Jak poradzić sobie z zalewającymi nas w internecie, mediach fake newsami? Mini dokument na ten temat stworzyło Stowarzyszenie Edukacji Filmowej z Bielska Podlaskiego.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok