Radio Białystok | Wiadomości | Polscy muzułmanie obchodzą Święto Ofiarowania Kurban Bajram

Polscy muzułmanie obchodzą Święto Ofiarowania Kurban Bajram

20.07.2021, 13:05, akt. 13:23

Polscy muzułmanie rozpoczęli we wtorek (20.07) czterodniowe obchody Święta Ofiarowania Kurban Bajram (Eid al-Adha). Modlitwy odbyły się w meczecie w Bohonikach, a także m.in. w Białymstoku.

Fotolia.com
Fotolia.com

W województwie podlaskim żyją największe skupiska polskich muzułmanów pochodzenia tatarskiego. Kurban Bajram obchodzą muzułmanie na całym świecie.

"To największe i najważniejsze dla nas święto" - powiedział przewodniczący zarządu Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Bohonikach Maciej Szczęsnowicz. Dodał, że na święto do Bohonik przybyło dużo osób, pomodlono się w meczecie. Odwiedzano potem także groby na mizarze.

W Bohonikach i Kruszynianach są zabytkowe drewniane meczety. Bohoniki i Kruszyniany - meczety i mizary są od 2012 r. Pomnikiem Historii.

Świąteczne życzenia z okazji Kurban Bajram wystosował do wiernych Muzułmański Związek Religijny (MZR) w RP. Mufti RP, przewodniczący Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego MZR w RP Tomasz Miśkiewicz napisał, że przez złożenie ofiary na święto, wierni starają się "potwierdzić swoją wierność i pełne poddanie się woli Najmiłosierniejszego, Najmiłościwszego" oraz okazują wzajemne więzi.

"Spędźmy zatem świąteczne dni na modlitwach, czytaniu Koranu i czynieniu dobra. Bądźmy szczęśliwi i spokojni ze swoimi rodzinami, przyjaciółmi oraz bliskimi znajomi. Okażmy życzliwość ubogim i potrzebującym, podzielmy się z nimi tym, czym możemy" - napisał mufti.

Życzenia opublikowano na stronie internetowej związku. MZR przygotował także specjalne świąteczne kazanie Mirzogoliba Radzhabalieva, imama Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej MZR w Białymstoku, które można obejrzeć na stronie."Wielu z nas złoży w tych dniach ofiarę ze zwierzęcia – kurbana – dzieląc się mięsem z potrzebującymi, połączymy się w meczetach na wspólnej modlitwie świątecznej i śpiewaniu takbirów, będziemy świętować w gronie rodziny i przyjaciół" - napisał MZR.

Liderzy Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP szacują, że do związku należy ok. 5 tys. osób, w większości polskich Tatarów. Liczbę wszystkich muzułmanów w Polsce, wliczając cudzoziemców, m.in. studentów, dyplomatów, przedsiębiorców i uchodźców, szacuje się na od 25 do 30 tys. osób.źródło: PAP | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wiceminister Gawin: apeluję o przyspieszenie prac nad ochroną Kruszynian

14.07.2021, 16:04

Wiceminister kultury i Generalna Konserwator Zabytków Magdalena Gawin zaapelowała do marszałka i zarządu województwa podlaskiego o przyspieszenie prac nad utworzeniem parku krajobrazowego, chroniącego także wieś Kruszyniany. Według wstępnych planów miała tam powstać przemysłowa ferma drobiu.


“Ratujmy Kruszyniany” - trwa zbiórka podpisów pod petycją ws. uchwalenia Parku Krajobrazowego

11.06.2021, 07:15

“Ratujmy Kruszyniany” - pod takim hasłem rozpoczęła się akcja i zbiórka podpisów pod petycją do marszałka i radnych sejmiku woj. podlaskiego. Jej celem jest przyśpieszenie prac nad uchwaleniem Parku Krajobrazowego, co skutecznie ochroniłoby Kruszyniany przed budową ferm drobiu.


W sprawie składowiska w sąsiedztwie białostockiego meczetu interweniuje Muzułmański Związek Religijny

30.05.2021, 13:39

To uciążliwe sąsiedztwo, które nie licuje z obiektem sakralnym - twierdzą białostoccy Tatarzy. Chodzi o składowisko materiałów i odpadów budowlanych tuż za ogrodzeniem meczetu przy ulicy Piastowskiej. Właścicielem terenu jest Spółdzielnia Mieszkaniowa "Zachęta".


Meczet w Bohonikach przejdzie renowację

2.03.2021, 14:40

Zabytkowy meczet w Bohonikach przejdzie renowację. Muzułmańska Gmina Wyznaniowa w Bohonikach otrzymała unijną dotację na remont, m.in. wymianę drewnianej elewacji, a także konserwację gontowego dachu.


Meczet powstały po przebudowie Domu Kultury Muzułmańskiej w Białymstoku oficjalnie otwarty

12.02.2021, 14:42

Muzułmański Związek Religijny w RP oficjalnie oddał w piątek (12.02) do użytku meczet w Białymstoku, powstały po gruntowej przebudowie Domu Kultury Muzułmańskiej.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WOMENS VOICE

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

fot. Paweł Wądołowski
REGION
27.02.2024, 17:31, akt. 18:25

Powiat grajewski świętuje 25-lecieźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok