Radio Białystok | Wiadomości | Wiceminister Gawin: apeluję o przyspieszenie prac nad ochroną Kruszynian

Wiceminister Gawin: apeluję o przyspieszenie prac nad ochroną Kruszynian

autor: Ryszard Minko

14.07.2021, 16:04, akt. 18:22

Wiceminister kultury i Generalna Konserwator Zabytków Magdalena Gawin zaapelowała do marszałka i zarządu województwa podlaskiego o przyspieszenie prac nad utworzeniem parku krajobrazowego, chroniącego także wieś Kruszyniany. Według wstępnych planów miała tam powstać przemysłowa ferma drobiu.

źródło: wuoz.bialystok.pl
źródło: wuoz.bialystok.pl


0:00
0:00
Wiceminister Gawin apeluje o przyspieszenie prac nad ochroną Kruszynian - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

"Los Kruszynian leży w rękach marszałka"

Wiceminister na specjalnej konferencji prasowej w Białymstoku wyraziła swoje zaniepokojenie z powodu opieszałości przy powoływaniu nowego parku krajobrazowego. - Po roku od deklaracji o konieczności powołania parku znajdujemy się w punkcie wyjścia, a procedura związana z budową przemysłowych kurników trwa - mówiła wyraźnie poirytowana Gawin.


- Boimy się, że zanim zostanie powołany park krajobrazowy, to ta przemysłowa farma powstanie i po prostu zniszczy to miejsce. Dziś los Kruszynian leży w rękach marszałka województwa Artura Kosickiego - podkreślała Magdalena Gawin.Generalna Konserwator Zabytków zaapelowała także, aby nie straszyć mieszkańców terenów, gdzie ma powstać park, że "tam nie będzie można zrobić niczego". - Można zrobić to mądrze, można pogodzić różne interesy społeczne, natomiast trzeba to miejsce chronić - mówiała wiceminister. Podkreśliła też, że park krajobrazowy nie wyklucza przedsiębiorczości.

O szybszy postęp prac nad utworzeniem parku apelował też do marszałka i zarządu poseł PiS Jarosław Zieliński, który wziął udział w spotkaniu.

"Projekt uchwały wymaga wielu analiz"

Nieobecnego marszałka Artura Kosickiego reprezentowała Wiesława Burnos z zarządu województwa podlaskiego. Tłumacząc się z powolnego tempa prac, wyjaśniała, że projekt uchwały w tej sprawie wymaga wielu analiz, które są na ukończeniu, nie chciała jednak wprost odpowiedzieć na pytanie, czy zarząd województwa zamierza powołać nowy park. - To będzie decyzja pięcioosobowego zarządu i dziś nie chcę powiedzieć, czy będziemy za, czy przeciw parkowi - mówiła.


- Żeby utworzyć park, należy chronić wartości historyczne, kulturowe, krajobrazowe i przyrodnicze, należy dokonać inwentaryzacji tego wszystkiego, należy również przebadać wszystkie dokumenty, które są w gminach, na terenie których ma być utworzony park - stwierdziła Wiesława Burnos.


Radni Krynek chcą "rekompensat ekologicznych"

Nowy park krajobrazowy miałby obejmować część trzech gmin: Krynki, Michałowo i Gródek. O ile samorządy Gródka i Michałowa nie widzą większych przeszkód, o tyle radni z Krynek są "za", ale pod pewnymi warunkami. Chodzi o tzw. rekompensaty ekologiczne za ograniczenia związane z powołaniem parku - podkreślali radni Krynek Leszek Karłukiewicz i Józef Czarniecki.

Tymczasem burmistrz Krynek Jolanta Gudalewska kilka dni temu zapowiedziała, że jeszcze w lipcu wyda decyzję dotyczącą budowy kurników, w których rocznie ma być hodowanych kilkaset tysięcy kurczaków. Budynki miałby stanąć niespełna 1500 metrów od pierwszych zabudowań zabytkowej i popularnej wśród turystów wsi. Ratunkiem miał być park krajobrazowy, ale jego powołanie oddala się w czasie - mówił przewodniczący Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Kruszynianach Bronisław Talkowski. Zaznaczył, że Tatarzy żyją na tym terenie od wielu stuleci, mówi ono o  ich tożsamości. Wskazał też na obecność na konferencji nie tylko przedstawicieli Tatarów, ale też innych mieszkańców Kruszynian i okolicznych wsi, którzy sprzeciwiają się powstaniu kurników w tym miejscu, podnosząc, że będą musieli zamknąć własne interesy.

Petycja do marszałka

Przed miesiącem protestujący mieszkańcy Kruszynian rozpoczęli akcję zbierania podpisów pod petycją do marszałka województwa o przyspieszenie prac nad powołaniem nowego parku. Do tej pory podpisało się pod nią ponad 1700 osób.

Kruszyniany to wieś, gdzie mieszka mniejszość tatarska. Znajduje się tam zabytkowy drewniany meczet i mizar, czyli muzułmański cmentarz. To jedno z dwóch, obok wsi Bohoniki, centrów kultury muzułmańskiej w regionie. Kruszyniany i Bohoniki to także od 2012 roku Pomniki Historii.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Politycy PO sprzeciwiają się planom budowy wielkich ferm drobiu w Kruszynianach

11.07.2021, 13:28

To kolejny apel o ochronę zabytkowych Kruszynian. Politycy Platformy Obywatelskiej chcą jak najszybszych działań, które mogłyby powstrzymać plany przemysłowych inwestycji rolniczych w Kruszynianach. Politycy mówili o tym podczas niedzielnej (11.07) konferencji prasowej w Białymstoku.


“Ratujmy Kruszyniany” - trwa zbiórka podpisów pod petycją ws. uchwalenia Parku Krajobrazowego

11.06.2021, 07:15

“Ratujmy Kruszyniany” - pod takim hasłem rozpoczęła się akcja i zbiórka podpisów pod petycją do marszałka i radnych sejmiku woj. podlaskiego. Jej celem jest przyśpieszenie prac nad uchwaleniem Parku Krajobrazowego, co skutecznie ochroniłoby Kruszyniany przed budową ferm drobiu.


Wyremontowana będzie droga do Kruszynian

3.06.2021, 11:43

Skorzystają na tym nie tylko mieszkańcy, ale też turyści chętnie odwiedzający Sokólszczyznę. Poprawi się stan kilku dróg w powiecie sokólskim.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

fot. Marcin Mazewski
15.04.2024, 16:55, akt. 16:58

Koniec sezonu na białostockim lodowiskuźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok