Radio Białystok | Wiadomości | “Ratujmy Kruszyniany” - trwa zbiórka podpisów pod petycją ws. uchwalenia Parku Krajobrazowego

“Ratujmy Kruszyniany” - trwa zbiórka podpisów pod petycją ws. uchwalenia Parku Krajobrazowego

autor: Marcin Mazewski

11.06.2021, 07:15, akt. 08:16

“Ratujmy Kruszyniany” - pod takim hasłem rozpoczęła się akcja i zbiórka podpisów pod petycją do marszałka i radnych sejmiku woj. podlaskiego. Jej celem jest przyśpieszenie prac nad uchwaleniem Parku Krajobrazowego, co skutecznie ochroniłoby Kruszyniany przed budową ferm drobiu.

fot. Marcin Mazewski
fot. Marcin Mazewski


0:00
0:00
Trwa zbiórka podpisów pod petycją ws. uchwalenia Parku Krajobrazowego w Kruszynianach - relacja Marcina Mazewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Jeśli to się nie uda - kilkusetletnia tradycja tamtejszych Tatarów zostanie zaprzepaszczona - mówi przewodniczący Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Kruszynianach Bronisław Talkowski.

"Nasza prośba do władz urzędu marszałkowskiego jest taka, aby planowany Park Krajobrazowy w obrębie Kruszynian i okolicznych wsi jak najszybciej powstał. Wydanie pozwolenia na budowę ferm kurzych zbliża się nieuchronnie. Przeciąganie tej sprawy, sprawi, że obudzimy się kiedyś w bardzo nieprzyjemnej rzeczywistości" - dodał Talkowski.

Poseł PO Robert Tyszkiewicz złożył w tej sprawie interpelację do marszałka województwa podlaskiego Artura Kosickiego, a także do ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki i wicepremiera, ministra kultury Piotra Glińskiego.

"Batalia w tej sprawie trwa już od roku i ma ona charakter ogólnopolski. To "szaleństwo" musi zostać powstrzymane. Ferma będzie wielką stratą dla naszego regionu" - uważa poseł Tyszkiewicz.

Prof. Marek Konarzewski z Wydział Biologii UwB uważa, że jeśli nie uda się powstrzymać budowy fermy, to szlak tatarski będzie miał kolejny przystanek, którego wszyscy będziemy się wstydzić.

"Wartości przyrodnicze, kulturowe, historyczne zostaną zaprzepaszczone i na pewno przyszłe pokolenia nam tego nie wybaczą. To jest więcej niż tylko budowa pojedynczej fermy, to jest degradacja środowiska" - dodaje.

Apel “Ratujmy Kruszyniany” został opublikowany w Internecie. Trwa też internetowa zbiórka podpisów pod petycją. 

Jak powiedziała Radiu Białystok rzeczniczka marszałka woj. podlaskiego Izabela Smaczna-Jórczykowska, trwają działania koordynowane przez urząd marszałkowski we współpracy m.in. z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska, Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych, a także samorządami gmin: Gródek, Krynki i Michałowo związane z określeniem zasadności powołania nowego Parku Krajobrazowego na tym terenie.


| red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


7 miejsc w Podlaskiem znalazło się na interaktywnej mapie Polski kanału National Geographic

14.05.2021, 12:14

7 miejsc w Podlaskiem znalazło się na interaktywnej mapie Polski kanału National Geographic. Obiekty warte odkrycia wskazali podróżnicy, eksperci i lokalni przewodnicy.


Ponad 50 dotacji na prace dotyczące ratowania podlaskich zabytków

2.05.2021, 13:03

Molenna w Wodziłkach, Pałac Branickich w Białymstoku, dawny klasztor Dominikanów w Różanymstoku czy meczet w Kruszynianach - znalazły się wśród 52 zabytków, które otrzymały dotację od podlaskiego konserwatora zabytków na prace konserwatorskie i restauracyjne.


RDOŚ w Białymstoku zgadza się na budowę przemysłowych ferm drobiu w okolicy Kruszynian

25.03.2021, 12:11

Wbrew protestom części mieszkańców - Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku daje zielone światło dla budowy przemysłowych ferm drobiu w okolicy zabytkowych Kruszynian.


Są pomysły, by w rejonie Kruszynian powstał nowy park krajobrazowy

7.03.2021, 17:09

Kruszyniany zasługują na szczególną ochronę. Tak uważa podlaska konserwator zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz. Chodzi o prawne działania, które mogłyby powstrzymać plany przemysłowych inwestycji rolniczych w Kruszynianach.


Meczet w Bohonikach przejdzie renowację

2.03.2021, 14:40

Zabytkowy meczet w Bohonikach przejdzie renowację. Muzułmańska Gmina Wyznaniowa w Bohonikach otrzymała unijną dotację na remont, m.in. wymianę drewnianej elewacji, a także konserwację gontowego dachu.


Władze gminy Krynki wydały decyzję środowiskową ws. budowy kurzej fermy - mieszkańcy protestują

11.02.2020, 16:00

Boją się hałasu, smrodu i tego, że przez tę inwestycję ubędzie turystów. Mieszkańcy Kruszynian zamierzają dalej walczyć i zapowiadają odwołania od decyzji środowiskowej wydanej przez burmistrza Krynek w sprawie budowy w pobliżu ich wsi dwóch kurników na około 90 tysięcy kur.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


Dzień Rodziny w Hodyszewie, fot. Paweł Wądołowski
REGION
20.07.2024, 10:04, akt. 19:45

Dzień Rodziny w Hodyszewie


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok