Radio Białystok | Wiadomości | “Ratujmy Kruszyniany” - trwa zbiórka podpisów pod petycją ws. uchwalenia Parku Krajobrazowego

“Ratujmy Kruszyniany” - trwa zbiórka podpisów pod petycją ws. uchwalenia Parku Krajobrazowego

autor: Marcin Mazewski

11.06.2021, 07:15, akt. 08:16

“Ratujmy Kruszyniany” - pod takim hasłem rozpoczęła się akcja i zbiórka podpisów pod petycją do marszałka i radnych sejmiku woj. podlaskiego. Jej celem jest przyśpieszenie prac nad uchwaleniem Parku Krajobrazowego, co skutecznie ochroniłoby Kruszyniany przed budową ferm drobiu.

fot. Marcin Mazewski
fot. Marcin Mazewski

Trwa zbiórka podpisów pod petycją ws. uchwalenia Parku Krajobrazowego w Kruszynianach - relacja Marcina Mazewskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Jeśli to się nie uda - kilkusetletnia tradycja tamtejszych Tatarów zostanie zaprzepaszczona - mówi przewodniczący Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Kruszynianach Bronisław Talkowski.

"Nasza prośba do władz urzędu marszałkowskiego jest taka, aby planowany Park Krajobrazowy w obrębie Kruszynian i okolicznych wsi jak najszybciej powstał. Wydanie pozwolenia na budowę ferm kurzych zbliża się nieuchronnie. Przeciąganie tej sprawy, sprawi, że obudzimy się kiedyś w bardzo nieprzyjemnej rzeczywistości" - dodał Talkowski.

Poseł PO Robert Tyszkiewicz złożył w tej sprawie interpelację do marszałka województwa podlaskiego Artura Kosickiego, a także do ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki i wicepremiera, ministra kultury Piotra Glińskiego.

"Batalia w tej sprawie trwa już od roku i ma ona charakter ogólnopolski. To "szaleństwo" musi zostać powstrzymane. Ferma będzie wielką stratą dla naszego regionu" - uważa poseł Tyszkiewicz.

Prof. Marek Konarzewski z Wydział Biologii UwB uważa, że jeśli nie uda się powstrzymać budowy fermy, to szlak tatarski będzie miał kolejny przystanek, którego wszyscy będziemy się wstydzić.

"Wartości przyrodnicze, kulturowe, historyczne zostaną zaprzepaszczone i na pewno przyszłe pokolenia nam tego nie wybaczą. To jest więcej niż tylko budowa pojedynczej fermy, to jest degradacja środowiska" - dodaje.

Apel “Ratujmy Kruszyniany” został opublikowany w Internecie. Trwa też internetowa zbiórka podpisów pod petycją. 

Jak powiedziała Radiu Białystok rzeczniczka marszałka woj. podlaskiego Izabela Smaczna-Jórczykowska, trwają działania koordynowane przez urząd marszałkowski we współpracy m.in. z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska, Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych, a także samorządami gmin: Gródek, Krynki i Michałowo związane z określeniem zasadności powołania nowego Parku Krajobrazowego na tym terenie.


| red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


7 miejsc w Podlaskiem znalazło się na interaktywnej mapie Polski kanału National Geographic

14.05.2021, 12:14

7 miejsc w Podlaskiem znalazło się na interaktywnej mapie Polski kanału National Geographic. Obiekty warte odkrycia wskazali podróżnicy, eksperci i lokalni przewodnicy.


Ponad 50 dotacji na prace dotyczące ratowania podlaskich zabytków

2.05.2021, 13:03

Molenna w Wodziłkach, Pałac Branickich w Białymstoku, dawny klasztor Dominikanów w Różanymstoku czy meczet w Kruszynianach - znalazły się wśród 52 zabytków, które otrzymały dotację od podlaskiego konserwatora zabytków na prace konserwatorskie i restauracyjne.


RDOŚ w Białymstoku zgadza się na budowę przemysłowych ferm drobiu w okolicy Kruszynian

25.03.2021, 12:11

Wbrew protestom części mieszkańców - Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku daje zielone światło dla budowy przemysłowych ferm drobiu w okolicy zabytkowych Kruszynian.


Są pomysły, by w rejonie Kruszynian powstał nowy park krajobrazowy

7.03.2021, 17:09

Kruszyniany zasługują na szczególną ochronę. Tak uważa podlaska konserwator zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz. Chodzi o prawne działania, które mogłyby powstrzymać plany przemysłowych inwestycji rolniczych w Kruszynianach.


Meczet w Bohonikach przejdzie renowację

2.03.2021, 14:40

Zabytkowy meczet w Bohonikach przejdzie renowację. Muzułmańska Gmina Wyznaniowa w Bohonikach otrzymała unijną dotację na remont, m.in. wymianę drewnianej elewacji, a także konserwację gontowego dachu.


Władze gminy Krynki wydały decyzję środowiskową ws. budowy kurzej fermy - mieszkańcy protestują

11.02.2020, 16:00

Boją się hałasu, smrodu i tego, że przez tę inwestycję ubędzie turystów. Mieszkańcy Kruszynian zamierzają dalej walczyć i zapowiadają odwołania od decyzji środowiskowej wydanej przez burmistrza Krynek w sprawie budowy w pobliżu ich wsi dwóch kurników na około 90 tysięcy kur.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

madredus, stock.adobe.com
TYKOCIN
21.10.2021, 11:06, akt. 22.10.2021, 07:56

Tykocin Pomnikiem Historiiźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok