Radio Białystok | Wiadomości | Ponad 50 dotacji na prace dotyczące ratowania podlaskich zabytków

Ponad 50 dotacji na prace dotyczące ratowania podlaskich zabytków

2.05.2021, 13:03, akt. 13:04

Molenna w Wodziłkach, Pałac Branickich w Białymstoku, dawny klasztor Dominikanów w Różanymstoku czy meczet w Kruszynianach - znalazły się wśród 52 zabytków, które otrzymały dotację od podlaskiego konserwatora zabytków na prace konserwatorskie i restauracyjne.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Pieniądze na renowację zabytków w tym roku pochodzą z budżetu państwa. W projekcie ustawy budżetowej przewidziano na ten cel blisko 2,3 mln zł.

Jak poinformował Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Białymstoku, wpłynęło blisko 90 wniosków, dotację otrzymała ponad połowa z nich.


Przyznaliśmy 52 dotacje na różnego rodzaju prace dotyczące ratowania zabytków - są to prace budowlane, restauratorskie, a także prace naprawcze - powiedziała cytowana w komunikacie podlaska konserwator zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz.


Dotacje wynoszą od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Najwyższe dotacje, w wysokości 80 tys. zł, przyznano na prace przy pięciu zabytkach. To m.in. renowacja zabytkowych organów piszczałkowych w kościele św. Rocha w Białymstoku oraz kolejny etap remontu wnętrza kościoła w Szczepankowie.

Pierwszy etap pracy remontowych rozpocznie się w XX-wiecznej molennie staroobrzędowców w Wodziłkach. Dzięki dotacji w wysokości 30 tys. zł Staroobrzędowa Gmina Wyznaniowa w Suwałkach wyremontuje i wymieni więźbę i pokrycie dachu wieży.

Dofinansowanie otrzymała też Muzułmańska Gmina Wyznaniowa w Kruszynianach, która przy zabytkowym, drewnianym meczecie, przeprowadzi prace renowacyjne ogrodzenia. Otrzymała na ten cel dotację w wysokości 55 tys. zł

Prowadzone będą też prace przy XVIII-wiecznym Pałacu Branickich w Białymstoku. Miasto Białystok zmodernizuje bramę wyjazdową (70 tys. zł), a Uniwersytet Medyczny, którego siedzibą jest pałac, będzie prowadził niezbędne prace konserwatorskie (40 tys. zł).

Na liście zabytków, które otrzymały dotacje, znalazł się też m.in. XVII-wieczny dawny klasztor dominikański w Różanymstoku, gdzie będą prowadzone tzw. ratunkowe prace budowlano-konserwatorskie przy elewacji. Towarzystwo Selezjańskie otrzymało na ten cel 60 tys. zł.

Jak przypomniała prof. Małgorzata Dajnowicz, dotacja może być udzielona w wysokości 50 proc. nakładów, a w uzasadnionych przypadkach może być wyższa. "Przykładem są prace renowacyjne ogrodzenia meczetu w Kruszynianach" - dodała.

Kilka dni wcześniej radni województwa podlaskiego przydzielili dofinansowanie na prace remontowe i konserwatorskie przy zabytkach z budżetu województwa. 3 mln zł zostały rozdysponowane na 65 zabytków.

źródło: PAP | red: maj, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Rekordowa kwota z budżetu samorządu województwa na podlaskie zabytki

27.04.2021, 10:04

Do 3 mln zł wzrósł budżet na prace remontowe i konserwatorskie przy podlaskich zabytkach. Radni wojewódzcy podjęli decyzję w tej sprawie podczas obrad w poniedziałek (26.04) Dofinansowanie otrzyma 65 obiektów wpisanych do rejestru zabytków.


Czy przy budynku plebanii kościoła św. Rocha w Białymstoku powstanie zewnętrzna winda?

14.04.2021, 14:20

Z windy mieliby głównie korzystać parafianie, księża i organizacje pozarządowe. Jest pomysł, by przy budynku plebanii zabytkowego kościoła św. Rocha w Białymstoku powstała zewnętrzna winda. Na pierwotny projekt nie zgadza się jednak podlaska konserwator zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz.


Drewniany lamus plebański w Knyszynie "Zabytkiem zadbanym"

13.04.2021, 20:14

To symboliczne potwierdzenie wygranej w ogólnopolskim konkursie. Tabliczka z napisem "Zabytek zadbany" zawisła na lamusie plebańskim w Knyszynie.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
ipfronplus

REKLAMA
OiFP Inauguracja

REKLAMA
OiFP - Broadway

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok